Društvo

Godišnje istraživanje Digitalnog forenzičkog centra

Televizija i dalje najzastupljenija, većina djelimično vjeruje medijima

Najzastupljeniji medij u Crnoj Gori i dalje je televizija, a većina građana ima djelimično povjerenje u medije, govore rezultati najnovijeg istraživanja Digitalnog forenzičkog centra.

Televizija i dalje najzastupljenija, većina djelimično vjeruje medijima Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Podaci dobijeni na osnovu odgovora 922 ispitanika, 87,8 odsto njih televiziju gleda svakodnevno ili više puta sedmično, dok 65 procenata ispitanika svakodnevno ili više puta sedmično koristi onlajn medije poput internet portala, YouTube-a i društvenih mreža.

U odnosu na podatke iz prošlogodišnje istraživanja DFC, uočljiv je pad zastupljenosti radija i dnevne štampe. 

Ocjenjujući stepen povjerenja u medije na skali od 1 do 5 većina ispitanika navodi djelimično povjerenje u medije. Povjerenje u televizije izražava 30,8 odsto ispitanika, sa srednjom ocjenom 3.02. U odnosu na podatke iz prethodne godine, prosječna ocjena povjerenja u televizije ukazuje na blagi pad.

Kada je riječ o povjerenju u konkretne televizije, polovina ispitanika, njih 50,2 odsto, navodi da najviše vjeruje TV Vijesti, a 45 procenata navodi povjerenje u RTCG. Svaki peti ispitanik (21,8 odsto) iskazuje povjerenje u potrale, a nešto je veći udio onih koji imaju povjerenja u društvene mreže (23,6 odsto).

Da su crnogorski mediji objektivni i profesionalni u izvještavanju, smatra 28,1 odsto ispitanika. Tek 2,8 procenata njih ocjenjuje kako se mediji u potpunosti pridržavaju etičkog kodeksa, dok njih 25,5 smatra da se djelimično pridržavaju. Svaki četvrti ispitanik (24,2 odsto) negativno osjenjuje medijsko izvještavanje u kontekstu profesionalnosti, etike i objektivnosti.

Pritom, 81,9 odsto ispitanika navodi da poznaje značenje pojma „fake news“ ili „lažna vijest“, a njih 73,2 procenta navode da su barem jednom primijetili takve vijesti u crnogorskim medijima. Da svakodnevno ili često primjećuju „lažne vijesti“ navodi 34 odsto ispitanika.

Polovina ispitanika, odnosno 50,7 odsto, navodi da se svakodnevno informiše o novostima u vezi sa epidemijom koronavirusa u Crnoj Groi. Njih 66,2 odsto smatra da su uglavnom ili u potpunosti informisani o epidemiji koronavirusa u Crnoj Gori.

Gotovo 37 odsto ispitanika ne zna za postojanje medijskih regulatornih tijela. Da nikada nijesu uputili žalbu povodom neke medijske objave navodi 88,1 odsto ispitanika. Dok 18,9 odsto ispitanika navodi da to nijesu uradili jer misle da ne bi bilo efektivno, njih 19,9 procenata ispitanih istakli su da ne znaju kako i kome mogu uputiti žalbu.

Istraživanje je sprovedeno od četvrtog marta do petog maja u 16 opština. Anketiranje 'licem u lice' trajalo je u prosjeku 15 minuta. Procjena uzorkovanja, kako su saopštili iz Digitalnog forenzičkog centra, zasnovana je na dostupnim podacima popisa stanovništva iz 2011. godine i procjena o demografskim karakteristikama populacije iz 2020. godine. Uzorak je reprezentativan prema socio-demografskim kriterijumima – region, tip naselja, pol i uzrast.

Portal Analitika