Zanimljivosti

Tajne vrhunskih kuvara: Kako napraviti savršeni kolač

Izvor

Ponekad nam izrada poslastica ne polazi za rukom i ne radi se o lošem receptu ili našoj nespretnosti, već, na primjer, o temperaturi pećnice koju treba tačnije namjestiti. Koji su najčešći problemi kod pečenja poslastica i kako ih riješiti, otkriva vrhunski kuvar i autor nagrađivane knjige „How to Bake“, Nik Malgijeri.

Neravnomjerno ispečen biskvit: Krivac za ovo mogla bi biti prejaka temperatura, pa je kolač iznutra nepečen iako spolja lijepo izgleda. Kada pravite kolač, držite se tačnih uputstava o dužini pečenja i temperaturi. Ako ste i to uradili kako treba, provjerite termometrom kako vam pećnica radi kod zagrijavanja. Ako temperatura koju ste uključili nije ista, očigledno se temperatura vaše pećnice ne slaže s onom u receptima. Tada je potrebno pozvati servisera zbog kalibracije, jer će vam inače pećnica uvijek raditi slabije ili jače od onoga kako piše u receptu.

Grudvice: Obično su posljedica lošeg miksanja. Bez obzira miješate li smjesu rukom ili mikserom, obavezno koristite okruglu zdjelu da možete dobro sve promiješati, jer u posudi s ravnim dnom uvijek nešto ostane u uglovima. Na kraju, kašičicom ili špatulom još jednom sve promiješajte i provjerite da li je smjesa glatka.

Kolač se zalijepio za pleh: Da biste izbjegli zalijepljen biskvit ili kolač u kalupu ili na plehu, pazite da su sve površine dobro namazane maslacem ili uljem, a zatim i posute brašnom. Ako ne volite da stavite puno ulja ili brašna na podlogu, rješenje je u papiru za pečenje. Pazite da ga dobro posložite i izgladite rukom. Papir će se s biskvita najlakše odlijepiti dok je biskvit još topao.

Glazura: Ako vam glazura izgleda loše ili je neujednačena, ne brinite. Jednostavno, preko stavite novi, jako tanak sloj i prekrijte neravnine. Namažite tanko kao maslac. Nakon što kolač odstoji pola sata u frižideru, glazura će izgledati ujednačeno.

Portal Analitika