"Struja je jeftina, što povećava potrošnju, pa Elektroprivreda Srbije mora da uvozi bilansne potrebe. Zato treba podići cijene od 40 do 80 odsto, razviti mehanizam socijalne zaštite, disciplinovati potrošače da plaćaju i podići energetsku efikasnost", navode iz Svetske banke.
Prosječna cijena kilovatsata u Srbiji je nešto iznad pet centi što je najjeftinije u regionu.
Niske cijene energenata utiču na zastarjelost energetske infrastrukture, a dodatna uska grla nastaju i kada se urote i vremenske prilike. Prema najnovijoj analizi Svetske banke, od 2015. godine u Srbiji nastaće jaz između povećanja potrošnje struje i razvoja novih kapaciteta za njenu proizvodnju, prenose “Novosti”.
U očima ove finansijske institucije, usko grlo nastaje i zbog niske cijene električne energije i nedostataka discipline u redovnom plaćanju računa. A to uzrokuje neodrživost sistema i smanjuje interes da u Srbiju stignu nove tehnologije.
Srpski elektro sistem star i neefikasan: "Elektroenergetski sistem je star, nepouzdan i neefikasan, jer više od polovine elektrana starije je od 30 godina, a neke će s vremenom morati da prestanu da rade uprkos programima za rehabilitaciju", navode stručnjaci Svetske banke.
Gotovo 62 odsto kapaciteta EPS bazirano je na proizvodnji struje iz lignita, pa zastoji i odlaganja u širenju kopova, kao što je bio slučaj u “Kolubari” sa iseljavanjem Vreoca, mogu da ugroze sistem.
A zbog niskog vodostaja rijeka, ove zime bila je prepolovljena proizvodnja struje u hidroelektranama.
"Poslije 2000. godine, mnoge hidro i termoelektrane su revitalizovane, čime im je podignuta proizvodna snaga i produžen radni vijek", kaže Ljubinko Savić, savjetnik za energetiku u Privrednoj komori Srbije.
"Ne mislim da bi u Srbiji mogao da nastane problem 2015. godine, ali izvjestan je polovinom ovog vijeka. Domaće elektrane proizvode dovoljno struje za potrebe zemlje, a od hidroloških prilika zavisi da li ćemo imati i nešto kilovata za izvoz", kaže Savić. Tržište naftnih derivata u Srbiji je već nekoliko godina stabilno, ali moguća uska grla uočena su u snabdijevanju tečnim naftnim gasom i eurodizelom.
U sljedećih osam godina, EPS će staviti katanac na deset elektrana, kako bi povećao ukupnu efikasnost sistema. Tako će se van pogona naći 1.100 megavata - termoelektrane “Kolubara” A1 do A5, termoelektrane “Morava”, gasne elektrane Novi Sad, Zrenjanin, Sremska Mitrovica, kao i blokovi termoelektrana “Kostolac” A1 i A2 i “Nikola Tesla” (TENT) A1 i A2.
Foto: Smedia.rs