Abiznis

Svjetska banka: Crna Gora sprovela najviše reformi u regionu

Izvor

Crna Gora je zauzela 66. mjesto na listi od 183 zemlje, čime se našla među  prvih 70 zemalja u svijetu po lakoći obavljanja biznisa, za razliku od prethodne godine kada je zauzimala 71. mjesto. Prema izvještaju, Crna Gora je zabilježila 3 reforme, što je svrstava među 21 zemlju koje su napravile toliko reformi, a samo 8 zemalja sprovelo je više reformi nego naša zemlja. Crna Gora je, takođe, jedina zemlja u regionu koja je sprovela 3 reforme, što ukazuje da je sprovela najviše reformi u regionu. Rang Crne Gore predstavlja korekciju za jednu poziciju naniže u odnosu na Izvještaj 2010, kada je zauzela 65. mjesto. Promjena metodologije, odnosno izostavljanje indikatora zapošljavanje radnika, u kojem je Crna Gora imala izuzetno dobre pokazatelje, odrazila se na poziciju Crne Gore u izvještaju.

 Opšta slika broja sprovedenih refomi pokazuje da u periodu od juna 2009. godine do maja 2010. godine zemlje nijesu bile pretjeralo posvećene reformama regulacije biznisa. Najviše reformi sprovela je Litvanija, ukupno 5, sedam zemalja sprovelo je 4 reforme, 21 zemlja 3 reforme, 30 zemalja sprovelo je 2 reforme, 56 zemalja jednu reformu, dok čak 64 zemlje nijesu sprovele nijednu reformu.

 Lista prvih 10 zemalja po lakoći poslovanja nije se značajnije promijenila u odnosu na prošlogodišnji Doing Business izvještaj, osim što su se Kanada, Irska i Norveška „preraspodijelile“ u skoru od 7. do 9. mjesta. Singapur je i dalje na liderskoj poziciji po lakoći obavljanja biznisa.

 Od 10 najbolje rangiranih zemalja čak 5 nije sprovelo nijednu reformu i to: Singapur, Sjedinjene Američke Države (SAD), Norveška, Irska i Australija. Hong Kong, Danska,  Kanada i Velika Britanija su napravile 2 reforme, a Novi Zeland jednu reformu.

 Naziv „top 10 reformatora“ više ne postoji, već se daje pregled 10 zemalja koje su naviše unaprijedile lakoću obavljanja biznisa, a na toj listi ove godine su se našli Kazahstan, Ruanda, Peru, Vijetnam, Kape Verde, Tadžikistan, Zambija, Mađarska, Grenada i Brunej. Od ovih 10 zemalja samo su 3 sprovele po 4 reforme i to: Kazahstan, Peru i Mađarska, dok su ostale sprovele 3 reforme.

 U kalkulaciju lakoće poslovanja ove godine po prvi put nije uvršten indikator zapošljavanje radnika, što je uticalo na pogoršanje pozicije mnogih zemalja koje su obuhvaćene ovim izvještajem. Autori su obrazložili ovu izmjenu kao namjeru da se indikator unaprijedi, prvenstveno u oblasti minimalnog nivoa zaštite radnika u skladu sa konvencijama Međunarodne organizacije rada.

 Kao pilot indikator 2011DB je u svom aneksu predstavio Dobijanje priključka na električnu energiju. Indikator obuhvata procedure, vrijeme i troškove koje vlasnik skladišta u industrijskoj zoni grada koji je najveći biznis centar u državi i ima 1.300 m2, treba da sprovede da bi dobio priključak na elektroenergetsku mrežu. Ovaj indikator nije obuhvaćen kalkulacijom globalnog ranga.

  Reforme su prepoznate u 3 indikatora: započinjanje biznisa, plaćanje poreza i prekogranična trgovina. U oblasti započinjanja biznisa ostvaren je napredak od 34 pozicije, pa je Crna Gora zauzela 51. mjesto. U ovoj oblasti prepoznate su aktivnosti usmjerene na objedinjavanje registracije preduzeća i izdavanja statističkog broja kod Centralnog registra privrednog suda i objedinjena registracija obveznika poreza i doprinosa kod Poreske uprave. U oblasti prekogranične trgovine Crna Gora je zabilježila pomjeranje sa 47. mjesta na 34. poziciju u ovogodišnjem izvještaju, najviše zahvaljujući ukidanju obaveze za dostavljanjem potvrde o plaćenim terminalskim taksama prilikom uvoza i izvoza robe. Crna Gora je napredovala 6 pozicija kad je u pitanju plaćanje poreza, sa 145. mjesta na 139. Napredak je ostvaren ukidanjem akontativnog mjesečnog plaćanja poreza na dobit i smanjenjem stopa doprinosa na teret poslodavca.

 Crna Gora je unaprijedila svoju poziciju i kod indikatora: registrovanje nepokretnosti i dobijanje kredita. U oblasti registrovanja nepokretnosti, naša zemlja rangirana je 15 mjesta bolje nego prošle godine i zauzima 116. poziciju – jedna manje procedura za registraciju nepokretnosti i kraće vrijeme registracije. Ocijenjeno je i povećanje obima pokrivenosti kreditnog registra, u smislu veličine populacije obuhvaćene registrom i dobijena je najviša ocjena regulative koja se odnosi na prava i obaveze strana kod ugovora o kreditu, što je u oblasti dobijanja kredita rezultiralo napretkom od 11 pozicija, sa 43. mjesta na 32.

 Značajno je pomenuti sa kod ostalih indikatora (građevinske dozvole, izvršenje ugovora, zatvaranje biznisa i zaštita investitora) Crna Gora zadržala je prošlogodišnju poziciju, osim kod indikatora građevinske dozvole kod kojih je pogoršana vrijednosti komponenti na osnovu kojih se indikator računa, u dijelu povećanja troškova za dobijanje građevinskih dozvola. Po ovim indikatorima pozicija zemlje pogoršala se od jedne do 3 pozicije u globalnom skoru, prvenstveno zbog napretka ostalih zemalja.

 U oblasti izdavanja građevinskih dozvola Crna Gora je zauzela 161. mjesto, izvršenje ugovora 135, zaštita investitora 28. mjesto.

 Zemlje u regionu rangirane su na sledeći način: Makedonija je zauzela 38. poziciju, Slovenija 42, Bugarska 51, Rumunija 56, Albanija 82, Hrvatska 84, Srbija 89, Bosna i Hercegovina 110. i Kosovo 119. mjesto.

Portal Analitika