U timu su bili predsjednik i član Savjeta mr Aleksandar Saša Zeković i dr Vladimir Dobričanin, a razgovor je obavljen sa svim zadržanim sveštenicima - episkopom Joanikijem i sveštenicima S. J, N. M, M. V, O. K, D. K, V. B, D. Z. i Ž. R.
- Savjet je ocijenio da su policijski službenici postupali profesionalno, a u slučaju policijskog pritvora i senzibilisano prema licima koja su sveštenici – navodi se u izvještaju.
Konstatovano je da su svi zadržani istakli odgovoran i ljubazan odnos policijskih službenika.
- Savjet je konstatovao da je hitna medicinska pomoć pozvana više puta bez odlaganja, odmah čim je neka od zadržanih osoba zatražila ljekarski pregled. Ljekarska pomoć pružena je trojici sveštenika – piše u izvještaju.
Navodi se i da sveštenici nijesu imali primjedbe na higijenu sanitarnih prostorija.
- Svim zadržanim licima je omogućena odgovarajuća ishrana. Državni tužilac je odobrio da se zadržana lica pričeste u službenim prostorijama. Policijski službenici su izašli u susret i po drugim zahtjevima zadržanih lica – istaknuto je u izvještaju.
Naglašeno je i da su „dvije osobe čuvane po kancelarijama, što se ne može smatrati adekvatnim pritvorom, posebno kada se takvim uslovima izlažu hronični bolesnici“.
- Svi zadržani, uključujući i episkopa, požalili su se na namjeru policije da pri uručenom pozivu za prikupljanje obavještenja u svojstvu građanina budu dovedeni u prostorije policije službenim vozilima policije. Na osnovu konsultovanja svojih pravnih savjetnika, oni su se tome usprotivili tražeći da samostalno pristupe u CB Nikšić. Policija je to i omogućila, pa su episkop i svi sveštenici, sem jednog, samostalno - pješke ili svojim vozilima, došli u službene prostorije policije. Savjet nije prepoznao namjeru policije da prinudno dovede lica jer da je takva namjera postojala u datim okolnostima ona bi bila i realizovana. Savjet ukazuje na odredbe Zakona o krivičnom postupku, pa preporučuje nadležnim organima da gdje je god moguće, izbjegavaju pozive sa rokom odazivanja "odmah" već treba naznačiti, uz ostalo, vrijeme i mjesto na kojem se treba odazvati – piše u izvještaju Savjeta i konstatuje da se prinudno "može dovesti lice koje se nije odazvalo pozivu samo ako je u pozivu bilo na to upozoreno".
Zeković je juče za Pobjedu kazao da je policija u utorak tokom litije u Nikšiću postupala profesionalno.
- Komotno se može reći sa potrebnim senzibilitetom i osjećajem za ukupan kontekst situacije i moguće posljedice – rekao je on.
Kategoričan je da kao društvo „možemo da čestitamo Upravi policije na takvom pristupu, jer on nije bio u funkciji podizanja tenzija i korišćenja svih zakonskih ovlašćenja koja policiji stoje na raspolaganju“.
- Privremene zdravstvene mjere su na snazi i svi u Crnoj Gori dužni su da ih poštuju. Svako ponašanje protivno tome predstavlja ne samo moguće ugrožavanje zdravlja, već je i direktna provokacija prema državi. Registrujemo da se takav pristup ponavlja i ne isključujem da je dio određene strategije kako bi se policija i država iscrpili i kompromitovali – smatra Zeković.
Crna Gora, odnosno institucije su, ističe naš sagovornik, pokazale odlučnost, efikasnost i blagovremenost u postupanju "pri čemu se vodi puna briga i pažnja o zaštiti osnovnih prava i sloboda".