Društvo

Nakon pandemije koronavirusa procvat kriminala?

Šverc droge preko „mula“ sve masovniji, ozbiljne posljedice za crnogorske pomorce

Ublažavanjem ili potpunim ukidanjem mjera u vezi sa pandemijom korona virusa ponovo će, procjenjuju stručnjaci, na scenu se intenzivirati kriminalne aktivnosti koje su tokom pandemije utihnule, a Europol upozorava da će ekonomski uticaj pandemije tome značajno doprinijeti. Profesor i kriminolog Velimir Rakočević navodi da se očekuje povećanje različitih oblika kriminalnih djelatnosti, pa tako i međunarodnog šverca droge.

Šverc droge preko „mula“ sve masovniji, ozbiljne posljedice za crnogorske pomorce Foto: https://balkaneu.com/
Ivona Drobnjak
Ivona DrobnjakAutor
Izvor

Obavljanje nelegalnih poslova i međunarodni šverc droge u koji su upleteni crnogorski pomorci narušava ugled onih pomoraca, koji pošteno rade svoj posao, navodi Neđeljko Radulović iz Unije pomoraca Crne Gore

Presječena međunarodna ruta šverca droge: Početkom ovog mjeseca je u luci Hamburg u Njemačkoj presječena još jedna međunarodna ruta krijumčarenja droge iz Južne Amerike ka Evropi.

Zbog šverca pola tone kokaina, vrijednog oko 20 miliona eura, uhapšena je samo jedna osoba - Baranin Mladen Radulović, iako je nakon par dana zamijenjena cijela posada broda ,,Budva” na kojem je i pronađen ilegalni teret.

Premijer Duško Marković objasnio je da je brod od prvog dana njegove nabavke iznajmljen stranoj kompaniji.

Ovo, na žalost, nije prvi put da naši pomorci učestvuju u ovakvim akcijama. Najveća zapljena dogodila se u junu prošle godine u Filadelfiji, na brodu MSC Gajan. Oduzeto je gotovo 20 tona kokaina, a za šverc su osumnjičena četiri Crnogorca. To je, inače, rekordna količina zaplijenjenog kokaina tokom 230 godina rada carinske službe u SAD-u.

Rigorozna kontrola - barijera krijumčarima droge: Ublažavanjem ili potpunim ukidanjem mjera u vezi sa pandemijom korona virusa ponovo će, procjenjuju stručnjaci, na scenu će se intezivirati kriminalne aktivnosti koje su tokom pandemije utihnule, a Europol upozorava da će ekonomski uticaj pandemije tome značajno doprinijeti.

Profesor i kriminolog Velimir Rakočević navodi da se očekuje povećanje različitih oblika kriminalnih djelatnosti, pa tako i međunarodnog šverca droge.

,,I u vrijeme epidemije, nosioci transnacionalnog organizovanog kriminaliteta su obavljali nelegalnu proizvodnju i promet droga, ali manjeg obima, iz razloga pojačanih kontrola koje su uslijedile u cilju zaustavljanja širenja infekcije. Profitabilnost inkriminisanih aktivnosti u vezi sa zloupotrebom droga, bez obzira na presijecanje krijumčarskih kanala i neutralisanje jednog broja međunarodnih kriminalnih grupa, ohrabruje brojne osobe da se uključe u ove nezakonite radnje”, ističe naš sagovornik.

On objašnjava ,,da će se nakon otvaranja državnih granica - stvoriti uslovi i za prekogranični kriminalitet”.

,,Svjedoci smo koliko je rigorozna kontrola na granicama predstavljala barijeru krijumčarima droga. Otvaranje granica među državama i modernizacija transporta, pored izuzetnih prednosti za društvo u cjelini, ima i svoju tamnu stranu koja se ogleda u ekspanziji najtežih oblika krivičnih djela”, navodi Rakočević.

Kaljanje ugleda pomoraca: Međunarodni šverc droge u koji su upleteni crnogorski pomorci teško urušava ugled onih pomoraca koji pošteno rade svoj posao, ističe Neđeljko Radulović iz Unije pomoraca Crne Gore.

„Posebno onda, kada u takvoj akciji učestvuje brod koji plovi pod - crnogorskom zastavom. Nije prvi put da se tako nešto događa, već nas sigurno prate na međunarodnom tržištu rada i ne ide nam u korist da se takve stvari ponavljaju. Sigurno će ostaviti posljedice”, objašnjava Radulović.

On ne vjeruje da će doći do otpuštanja, ali će poslodavci dobro razmisliti o obnavljanju ugovora sa našim pomorcima.

,,Evidentno je da se to događa u kompanijama, gdje ima više naših pomoraca na istom brodu. Do sada se to nije dešavalo na brodovima gdje je bio jedan jedan naš, ili dvojica. To na neki način ukazuje da postoji indicija za naše istražne organe da provjere je li to sistematski”, navodi Radulović.

Iz Udruženja pomorskih kapetana su samo kratko prokomentarisati da će ovakve akcije imati negativne posljedice, te da su to već svi pomorski faktori registrovali.

Uticaj na međunarodni položaj Crne Gore: Iako su posljedice velike, ne možemo govoriti o narušenom ugledu države, jer brodom nije upravljala crnogorska firma, ističe kriminolog Rakočević.

„Učestvovanje naših pomoraca u ilegalnoj trgovini drogom ozbiljno ugrožava reputaciju samih pomoraca iz Crne Gore kao i naših pomorskih kompanija. Negativne posljedice učešća pojedinaca u krijumčarenju opojnih droga utiču i na smanjenje angažmana na stranim brodovima. Ovaj i druge slučajeve ne treba generalizovati, budući da najveći broj pomoraca državljana Crne Gore pošteno i visoko profesionalno obavlja svoj posao“, kaže Rakočević.

Međunarodni šverc droge je globalni problem, kojem se nijedna zemlja ne može suprostaviti sama, ističe on.

„Ovaj problem bi se znatno ublažio ukoliko bi na internacionalnom nivou došlo do smanjenja ponude i potražnje za drogama i ukoliko bi postojala još efikasnija međunarodna saradnja. Ovaj vid kriminaliteta je specifičan po tome što ima tzv. dualni ili protivurječni karakter. To znači da postoji legalno korišćenje opojnih droga u medicini i u druge dozvoljene svrhe, a da s druge strane, svaka zloupotreba u smislu ilegalne proizvodnje i stavljanja u promet dovodi do teških i trajnih posljedica, kao što je narkomanija i drugi oblici socijalne patologije“, navodi on.

Naš sagovornik podvlači da je očigledno da jedan broj naših pomoraca predstavlja laku metu za pripadnike organizovanog kriminala, te da treba podići svijest o problemu zloupotrebe droga.

„To je moguće kroz sprovođenje specijalizovanih programa edukacije za ovu ciljnu grupu i identifikaciju ranih znakova upozorenja. Nedostatak obrazovanja, zasigurno može da bude faktor koji doprinosi manipulaciji nosilaca kriminalnih aktivnosti, sa svima onima koji nemaju dovoljan fond znanja - što ima za posljedicu nedostatak samopouzdanja i samopoštovanja“, ističe Rakočević.

Iako je brod na kojem je zaplijenjen kokain iznajmljen stranoj državi, problem se ne smije minimalizovati, već se mora pod hitno rješavati u sadejstvu sa drugim zemljama. Tim prije, što naša zemlja prema nekim procjenama ima oko 7.000 pomoraca.

Na tom fonu, profesor smatra da bi za jedan broj lica u riziku zapravo trebalo uvesti - bezbjednosne provjere.

„U tom cilju je važno da se značajno unaprijedi informacioni sistem i vrši permanentna analiza stanja u ovoj oblasti, kao i intenzivira aktivnost na otkrivanju ovih inkriminacija u najranijoj fazi“, zaključuje Rakočević za Portal Analitika.

Portal Analitika