Društvo

UČESTALI ATACI NA GRADSKI MOBILIJAR, KOMUNALNU OPREMU, SPOMENIKE I GROBLJA

Sve je na meti vandala, počinioci uglavnom nekažnjeni

Vandalizam u Podgorici ne jenjava. Čak bi se moglo reći da prerasta u svakodnevicu. Na meti vandala je praktično sve mobilijar u parkovima i na dječjim igralištima, sportski poligoni, kontejneri, reciklažna dvorišta, javne česme, toaleti, fontane, biljni fond, sistem za navodnjavanje pa čak i spomenici i groblja. A Glavni grad svake godine izdvaja velike količine novca za popravku polomljenog mobilijara.

Sve je na meti vandala, počinioci uglavnom nekažnjeni Foto: PA
PobjedaIzvor

Tako je, recimo, gradsko preduzeće Čistoća za popravku pričinjene štete u posljednjih godinu i po izdvojilo više od 18.000 eura, a Zelenilo 20.000 eura. Da nema vandalizma, taj novac bi bio uložen u korisnije stvari, pa bi Podgorica imala više dječjih igrališta i uređenije parkove. Počinitelji su po pravilu NN lica i ovakvi slučajevi uglavnom ostanu neriješeni. Riješeni su jedino neki slučajevi udara na spomenike i spomen-obilježja, za koje su počinitelji kažnjeni, piše Pobjeda.

ČISTOĆA

Devastacija komunalne opreme i dalje je, nažalost, nerijetka pojava. Ekipe Čistoće, kako su iz tog gradskog preduzeća kazali za Pobjedu, pored kontinuiranog obavljanja redovnih poslova, skoro svakodnevno obavljaju i poslove vraćanja u prvobitno stanje oštećene gradske imovine i javnih površina.

“Uništavanje komunalne opreme i nesavjestan odnos pojedinaca, najčešće se odnosi na ispisivanje grafita na kontejnerima, na nišama za kontejnere, prevrtanje i lomljenje kontejnera, ispisivanje i lomljenje betonskih korpi i slično. Takođe, u više navrata su i javni toaleti bili na meti vandala, a najsvježiji primjer neodgovornog ponašanja pojedinaca je ispisivanje neprimjerenih sadržaja na mobilnom reciklažnom dvorištu, čije je farbanje i vraćanje u prvobitno stanje u toku”, saopštio je direktor ČistoćeAndrija Čađenović.

Najviše štete, ističe Čađenović, prouzrokovalo je uništavanje polupodzemnih kontejnera.

“Od onih koje zahtijevaju ulaganje značajnih finansijskih sredstava, ističemo štete nastale na polupodzemnim kontejnerima. Tokom prošle godine je, zbog vandalskog ponašanja pojedinaca, došlo do oštećenja na polupodzemnim kontejnerima te je zamijenjeno 17 vreća oštećenih usljed istresanja zapaljivih materija i oštrih predmeta. Na jednom kontejneru je slomljen poklopac i obruč, a jedan polupodzemni kontejner je u potpunosti uništen. Ukupan trošak ostvaren po osnovu ovako pričinjene štete na polupodzemnim kontejnerima iznosio je 12.500,54 eura. Od početka ove godine Čistoća je uložila 5.523,70 eura za zamjenu 11 zapaljenih vreća za polu podzemne kontejnere”, ističe Čađenović.

Sva ova djela su prijavljena nadležnim službama, ali teško ih je, priznaje Čađenović, identifikovati.

“Skoro sve evidentirane štete pričinjene od NN lica prijavljene su nadležnim institucijama, ali nažalost nije jednostavno identifikovati počinioce koji ove radnje čine najčešće tokom noći. Zato još jednom upućujemo apel svim sugrađanima da čuvamo zajednička dobra, jer je svrsishodnije da ova sredstva ulažemo u nove sadržaje, umjesto što ih opredjeljujemo za obnovu postojećih”, apeluje Čađenović.

GROBLJA

Staklarnici na betonskoj ogradi šeste faze Gradskog groblja Čepurci polomljeni su odmah nakon izgradnje ogradnog zida i njihovog postavljanja. Polomljeni staklarnici mijenjani su već nekoliko puta, ali to nije riješilo problem jer su ubrzo po postavljanju novih i oni bivali polomljeni.

“Sa potpunim završetkom izgradnje ogradnog zida na Gradskom groblju Čepurci, smanjiće se mogućnost njihove devastacije, pa će društvo izvršiti njihovu zamjenu. S obzirom na to da se lomljenje ne dešava u toku radnog vremena, već u kasnim večernjim časovima, počinioci nijesu otkriveni. Problem smo pokušali da riješimo angažovanjem zaštitarske službe, ali to nije imalo efekta. Kako je površina groblja Čepurci ogromna, otežan je nadzor i zaštita svakog njegovog dijela, pa nastojimo da angažovanjem svojih zaposlenih koji obilaze groblje, smanjimo mogućnost devastacije komunalne infrastrukture”, kazao je direktor Pogrebnih uslugaSrđan Miljanić.

MOBILIJAR

I pored napora koje Zelenilo ulaže u redovno servisiranje parkovskog mobilijara, vandalizam i neprikladno korišćenje dovodi do rapidnog propadanja kako klupa; tako i dječjih sprava i korpa za otpatke.

“Rezultati ovakvih činova, polomljene letve, čak i cijele klupe, kao.i izvaljene korpe za otpatke, utiču negativno kako na funkcionalni tako i na vizuelni efekat naših parkova, a našim sugrađanima onemogućavaju bezbrižnu šetnju i odmor u parkovima. Osim mobilijara, nije rijetka pojava daje na meti vandala i biljni fond, pa tako imamo primjere polomljenih mladih stabala, otuđenog cvijeća i uništenih travnjaka”, ističe PR menadžer ZelenilaMilica Vukčević.

Kao poseban čin vandalizma, Vukčević izdvaja uništavanje sistema za navodnjavanje, polomljene ili otuđene hidrante, vodomjere i prskalice.

“Prethodne godine za sanaciju posljedica vandalizma utrošeno je preko 20.000 eura, a za navedena sredstva mogli smo pejzažno urediti neku od neuređenih površina ili izgraditi dječije igralište. Nažalost, naši sugrađani koji svoju ličnu korist ili prosto hir stavljaju ispred koristi zajednice, kao da nijesu svjesni da su te iste površine namijenjene i njima, njihovim porodicama i prijateljima, kao i svim drugim građanima Podgorice”, kaže Vukčević.

Svaki slučaj uništavanja mobilijara ili biljnog materijala prijavljuju nadležnim institucijama.

“Nakon prijave pristupamo saniranju šteta kako posljedice ne bi trpjeli savjesni građani. Građani koji primijete nesavjesno ponašanje pojedinaca koji na bilo koji način ugrožavaju vizuelni i funkcionalni efekat javnih zelenih površina, to mogu prijaviti Upravi policije ili Komunalnoj inspekciji”, podsjetila je Vukčević.

Podizanje svijesti o važnosti očuvanja životne sredine, dodala je, od ključne je važnosti za prevenciju vandalizma, zato su vrata rasadnika uvijek otvorena za posjete djece školskog i predškolskog uzrasta.

SPOMENICI

Na meti vandala su i spomenici. Iz Muzeja i galerija ističu da se najdrastičniji incident dogodio krajem maja na lokaciji Ravni laz u Piperima, nadomak Podgorice. Tom prilikom devastirano je kulturno dobro, spomenik posvećen organizatorima Trinaestojulskog ustanka. Polomljene su dvije mermernespomen-ploče sa imenima revolucionara, koje svjedoče o istorijskom činu podizanja ustanka protiv okupatora.

“Spomen-obilježje je ubrzo sanirano i vraćen mu je prvobitni izgled. Pored ovog, bilo je i slučajeva sporadičnih devastacija u vidu ispisivanja poruka, grafita ili naruživanja-spomenika premazivanjem raznim bojama. Jedan od primjera je spomenik u Golubovcima posvećen poginulim borcima Zete, koji je velikim dijelom površine prefarban sa tri boje. Ovo oštećenje je odmah sanirano”, naglašavaju iz JU Muzeji i galerije.

Prema evidenciji Muzeja i galerija Podgorice, tokom prethodne godine ukradena je spomen-bista Vlada Milića, izlivena u bronzi, koja se nalazila u dvorištu istoimene osnovne škole u Donjoj Gorici.

“Takođe, ukradena je i spomen-bista Đoka Prelevića koja se nalazila ispred objekta škole. Oba slučaja su prijavljena MUP-u. Pored sanacije nastalih devastacija, nastojimo da široj javnosti približimo značaj spomen-obilježja kojima se trajno obilježavaju istorijski događaji, čuvaju uspomene na istaknute ličnosti, njeguju ljudski ideali i kulturno-istorijske tradicije i odaje počast borcima za slobodu, civilnim žrtvama rata i masovnim stradanjima ljudi. U saradnji sa Sekretarijatom za kulturu i sport, konstantno radimo na dopunjavanju cjelokupne dokumentacije (tehnički cr-_ teži, foto-dokumentacija, istorijski izvori) na osnovu čega raspolažemo sa dovoljno elemenata za rekonstrukciju svakog spomen-obilježja na teritoriji glavnog grada”, navode oni.

Prepoznavanje, očuvanje i popularizacija izvorne materijalne i nematerijalne poruke spomenika i spomenobilježja je profesionalna obaveza svih koji se na različite načine bave valorizacijom kulturnog nasljeđa.

“Kao značajan dio javnog prostora, spomen-obilježja svojim izgledom i simboličkim značenjem manifestuju kulturu društva i odraz su vremena u kojem su nastali, a njihovo očuvanje i njegovanje su odraz sadašnjeg vremena i moramo ulagati napor u većoj edukaciji o značaju i vrijednostima spomenika naše prošlosti”, ističu iz Muzeja.

Video-nadzor zahtijeva velika budžetska sredstva, ali je, dodaju, neophodan model u zaštiti spomeničke baštine..

“Imajući u vidu porast vandalizma, obezbjeđivanje video-nadzora spomenika i spomen-obilježja planski se razmatra za veliki broj spomeničkih lokacija. Taj model zaštite baštine je među prioritetima nadležnih službi, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou”, poručili su iz Muzeja i galerija.

Video-nadzor

Glavni grad je u saradnji sa gradskim službama pokrenuo projekat ugradnje video-nadzora u gradskim parkovima i na novoizgrađenim dječijim igralištima kako bi se stopa vandalizma svela na minimum ili čak bila u potpunosti eliminisana.

“Za sada je video-nadzor planiran na deset lokacija u gradu i to u Kraljevom. Karađorđevom i.Centralnom parku, zatim u Ivana Milutinovića, Dječjem parku i na Kruševcu oko Dvorca kralja Nikole. Postavljanje videonadzora u planu je i na dječjim igralištima u Bloku pet u Bloku N Cu centru grada). u ulicama Admirala Zmajevića i Josipa Broza Tita. Smatramo da je to dobar potez, jer će se osim prevencije vandalizma odnosno lomljenja mobilijara, moći utvrditi počinioci koji će biti adekvatno i kažnjeni za svoja djela”, kazala je PR menadžer Zelenila Milica Vukčević.

Portal Analitika