Društvo

Poručili iz Centra za građansko obrazovanje

Svakoj odgovornoj Vladi visoko obrazovanje bilo bi prioritet, ali to ovdje izostaje

Centar za građansko obrazovanje poručio je kako bi svakoj odgovornoj Vladi visoko obrazovanje moralo biti jedan od prioriteta, ali da to hronično izostaje u Crnoj Gori.

Svakoj odgovornoj Vladi visoko obrazovanje bilo bi prioritet, ali to ovdje izostaje Foto: Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

"Pored zapuštenosti ovog sistema, danas svjedočimo i blokadi donošenja novog zakonodovanog i strateškog okvira visokog obrazovanja u Crnoj Gori, a odgovornost za to nose isključivo donosioci odluka koji su zanemarili ovaj dio javnog interesa", naglasila je Snežana Kaluđerović iz CGO.

Ona naglašava da su tokom 2020/2021. godine započele određene aktivnosti u ovoj oblasti, sa najavom i otvaranjem procesa donošenja Zakona o visokom obrazovanju, koji je trebao biti usvojen još u prvoj polovini 2021. godine.

"Međutim, ovo pitanje nije bitno ni Vladi u tehničkom mandatu, koja ga je u svom ovogodišnjem planu stavila za četvrti kvartal, a još uvijek nije imenovana ni radna grupa za njegovu izradu. Znači, Ministarstvo prosvjete u kontinuitetu pokazuje da nema kapacitet da izvrši ovu obavezu, koja je bila dio programa rada 42. i 43. Vlade, a zbog čega trpe brojni akteri. Na primjer, Univerzitet Crne Gore (UCG), kao državni univerzitet, trebalo je još 2021. godine da uđe u obaveznu akreditaciju po novom zakonskom tekstu. S obzirom da taj zakon nije usvojen, UCG je akreditovan po starom, odnosno važećem zakonu. Sve upućuje da će ovaj dio posla preći u nadležnost neke nove Vlade, izabrane nakon vanrednih parlamentarnih izbora u junu, pri čemu se već čini izvjesnim da ćemo ovaj važan zakon dobiti tek u 2024. godini", dalje je poručila Kaluđerović.

Istakla je i da Ministarstvo prosvjete nije pokazalo proaktivnost ni kada je u pitanju usvajanje Strategije visokog obrazovanja za period 2021 - 2025. godine.

"Za oba dokumenta - i Zakon i Strategiju - Direktorat za visoko obrazovanje ima pripremljene nacrtne verzije, u koje je uloženo vrijeme i trud članova radnih grupa u prethodne dvije godine, a koje su potpuno zanemarene. CGO smatra da nadležni u Ministarstvu prosvjete moraju pokazati posvećenost ovako važnim pitanjima jer nema nikakvog opravdanja za kašnjenja koja su rezultirala blokadom sistema. Naime, da bi Strategija i Zakon bili usvojeni, mišljenje na njihov tekst mora da izda Savjet za visoko obrazovanje, koji ne funkcioniše, jer je većini članova toga tijela istekao mandat. S obzirom da Savjet imenuje i razrješava Skupština Crne Gore na prijedlog Vlade, jasno je da ćemo čekati i izbor novih članova Savjeta do formiranja novih saziva i Vlade i Skupštine", navodi Kaluđerović.

Ona dodaje i kako je jasno da je neophodno hitno izabrati članove Savjeta za visoko obrazovanje, s obzirom na to kako je pomenuto tijelo zaduženo za poslove unapređenja i razvoja visokog obrazovanja.

Portal Analitika