
Za danas je zakazan kraj suđenja grupi osoba koji i dalje djeluju kao Savjet RTCG, a koji su nezakonito, 1. juna 2023, po drugi put izabrali Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG. Ako se nezakonitosti koje proizvode osobe delegirane za čuvanje javnog interesa utvrđuju godinama i pored neospornih sudskih presuda, onda postoji opravdana zabrinutost kako dokazati kriminalne procese sa višemilionskom štetom koji su uobičajeno pod velom tajnovitosti. Tim više što je pomenuta grupa osoba od nezakonitog čina dva puta usvajala budžet od 20 miliona eura koji crnogorski građani izdvajaju za RTCG i usmjeravaju ga, pokazalo se, nelegalnom direktoru.
Svijest, savjest, Zakon
Različita su mišljenja o samoj svrsishodnosti i moralnosti komentarisanja sudskih procesa koji su u toku. Ipak, docent Drljević, osoba koja predsjedava Savjetom koji ne poznaje zakone po kojima djeluje, rekao je da mu presuda Višeg suda nije bila dovoljno uvjerljiva, te je samim tim unio u našu pravosudnu praksu novi institut- neuvjerljive pravosnažne presude. Otud ovaj gradjansko odgovorni pokušaj da se iznošenjem argumenata proces koji je u toku napravi kredibilnim .
Drljevićeva je, dakle, namjera bila da mu neko prepriča pravosnažnu odluku na način koji mu omogućava da on sprovede u djelo - ponovni izbor Raonića. Zato je članovima Savjeta ponudio niz nedoumica koje su napravile pravni i logički galimatijas. Da bi predstava izgledala uvjerljivija Drljević se poštapa pravnim ekspertima. Koji za istu situaciju imaju različita mišljenja, ali uvijek u korist onog koji ih honoriše. Nameće se zaključak da se nedoumice Savjeta uvijek rješavaju - izborom Raonića.
Mada, Drljevićeva oslanjanja na tuđe mišljenje u pitanjima od javnog značaja jesu opravdana, jer se on ne može sjetiti ni detalja o sopstvenom doktoratu. Koji je, usput budi rečeno, na čitanju kod tužioca, već više od 10 mjeseci. Drljević se ne sjeća, niti je ikad demantovao, kako je podizao honorare saradnika u dnevnoj novini u kojoj je radio. Ovo su usmeni propusti, dok u prijavi ASK nema pismenih objašnjenja od koje institucije docent Drljević prima osnovnu platu. I kako tamo tretiraju njegov učinak, jer on svakodnevno izgara u RTCG na rješavanju nedoumica. Istina, neuspješno.
Optimizmom zadojeni advokati nemaju sumnje da će njihovi klijenti biti oslobođeni, navodeći svijest i savjest i slobodu glasanja. Slučaj predstavljaju kao agoniju, ali ne pominju da je u parnicama donešena bjelodana odluka – Raonić je dva puta nezakonito izabran. Iz toga slijedi da su članovi Savjeta kršili zakon. TO JEST, da nijesu imali svijest o suštini zakona. Ili nijesu imali savjest. Jedno i drugo ne može zajedno.
Dakle, da bi stvari bile jasne, ne smijemo se osloniti na samosokoljenje advokata optuženih. Osim retoričke tehnike neuvjerljivog nastupa u pokušaju prikazivanja nekrivice sopstvenih klijenata treba malo vidjeti i što kaže logika.
Znakovite činjenice
Raonić je i 1.juna 2023. nelegalno izabran jer u tom momentu nije imao 10 godina radnog iskustva koje je propisivao Zakon o nacionalnom javnom emiteru. Konkurs iz juna 2021, reaktiviran od Savjeta, ne može da barata sa činjenicom iz 2023. da on više nije u konfliktu interesa zbog članstva u Savjetu AEM. Sve i da je tako i dalje nema 10 godina iskustva jer je Pravni fakultet završio 2018. poslije 25 godina studiranja. Ova činjenica na neki način daje na važnosti profesorima Pravnog fakulteta koji su vidjeli da Raonić odista nije spreman i talentovan za aktivnosti đe se zakoni poštuju - čemu smo svjedoci već najmanje četiri godine, a s druge strane možda i njemu treba odati priznanje jer je jedan od rijetkih koji je ovako briljantno skenirao - da li rupe u zakonu ili rupe u sistemu koji ga sprovodi - to je već pitanje.
Nevjerovatno je da niko od onih što ih Drljević zove pravnim ekspertima, tokom sjednica Savjeta, nije naveo članove zakona kojim se razrješava generalni direktor. To je namjerno prećutano jer član 53 Zakona o nacionalnom javnom emiteru predvidja proceduru za razrješenje generalnog direktora ukoliko se ne poštuje zakon. A to jedino može da utvrdi sud, što je odlukom Višeg suda iz maja 2023.urađeno. U tom članu piše i da razriješeni kandidat ne može da učestvuje na novom konkursu .
Zato se žurilo i Raoniću i Drljeviću. U Odluci o poništenju odluke o imenovanju gendir. na portalu piše da je to Odluka o razrješenju generalnog direktora. Što znači da u junu 2023. razrješeni Raonić nije mogao da učestvuje na konkursu uz jula 2024.
Mogući ishodi
Razumljiva je i zabrinutost Drljevića da može doći do promjene optužnog predloga iz novembra 2024. U medjuvremenu je jedan od kandidata priznao da je ubacio nevažeći listić. Valjalo bi da članovi Savjeta objasne zašto su prije ovog čina ćutanjem kod tužioca branili svoj izbor, svijest i savjest. Bivši rektor očigledno nije kršio zakon, ali se nije ni potrudio da ga čuva na primjeren način.
Pravosnažna, a neizvršenapresuda Višeg suda iz septembra 2024, jasno govori da je prekršen zakon. Pitanje je samo da li su to uradili četvorica članova Savjeta u odsustvu svijesti ili savjesti. I jedna i druga situacija ne abolira ih u odnosu na činjenicu da nijesu poštovali Sud, ne u smislu instrukcija za biranje pojedinih kandidata, već na zakonu zasnovanog izbora. Ovako je RTCG zarobljenik njihovih nedoumica i „pravne nepismenosti“ kako je priznao organizator vajarskih radova Zorić.
To što su u svojim odlukama najvjerovatnije imali podršku političkih krugova koji su pažljivo, ali i prozirno naivno, uz najave nekih ministara i lero poslanika, spremali lex Raonić, sa poraznim efektima, ne bi trebalo da ih ohrabri u daljim ponavljanjima grešaka.
Jer, u redu kod tužilaca čeka još par krivičnih prijava čiji sadržaj koji ukazuje na moguće djelovanje OKG uvijek može biti proširen I NA NEODGOVORNE POLITIČARE, koji su uvijek gladni sticanja ekonomske, medijske i finansijske moći - svim sredstvima.
Kad već imamo presedane možda ovaj bude – agonija sa happy endom.