"Imamo informacije da je budžet našeg "privatnog-državnog" univerziteta preko trinaest miliona eura, ali to nije dovoljno da bi naši profesori dobili svoja primanja. Mi smo opet tu da pomognemo, naši roditelji su tu da pomognu.Tako je uvijek kad zaškripi. Direktna pomoć stiže od naših školarina, i to preko 9 miliona eura. Državni budžet se formira zahvaljujući našim roditeljima. Ako nije dovoljno dobar, tu su roditelji da pritegnu kaiš, sami sebi, da bi barem naši profesori imali redovne plate. Da li nas, studente, podržavaju profesori? Da li nam uzvraćaju pomoć, ili su možda zadovoljni?"
U saopštenju se navodi da knjige i svakodnevna kopiranja nijesu uračunata u školarinu, neki studenti plaćaju prevoz, neki plaćaju iznajmljivanje stana, na mnogim fakultetima nema ni normalne čitaonice, na većini nema funkcionalne biblioteke. "Bitno je samo da mi platimo našu školarinu. Tako će budžet univerziteta biti dopunjen i biće obezbijeđene sve potrebe univerziteta."
"Od naših 9 miliona, tri i po idu direktno u državni budžet (preko poreza), tri i po pomažu da bi se oformile bruto zarade i honorari ljudima koji rade na univerzitetu, a preostala 2 miliona se troše za plaćanje računa univerzitetskih jedinica i unaprijeđivanje nastave na univerzitetu. Studenti najbolje znaju koliko se ulaže u unaprijeđivanje nastave na univerzitetu. Ulaganje je ravno nuli, slijedi da taj novac koji bi bio za unaprijeđenje u stvari ide u nepoznatu crnu rupu. Poznato je da imamo manjak stručnog kadra. Kakva je onda logika da roditelji koji imaju studente u svojoj kući imaju PDV od 18%, umjesto od 17% kao svi ostali. Oni koji žele visoko obrazovanje imaju dodatni PDV koji plaćaju školarinom."
U Studentskoj uniji ističu da je besplatno visoko obrazovanje prisutno u nizu zemalja Evropske unije, a u skoro svakoj zemlji Evrope je školarina simbolična. Konkretni primjeri za besplatno školovanje u svijetu su veoma raznoliki, tu su zemlje sa svih strana svijeta, od Barbadosa, Trinidida i Tobaga, Brazila, Urugvaja, Kenije, Mauricijusa, Maroka, Saudijske Arabije, Šri Lanke do Grčke, Češke, Mađarske, Slovačke, Belgije, Norveške, Švedske, Finske i za nas posebno interesantne
Malte. Malta je zemlja koja nam je bliska i po površini i po stanovništvu, članica je Evropske unije, a ima besplatno školovanje i PDV od 15%. Malta može, a mi ne možemo, kaže se između ostalog u saopštenju Studentske unije dostavljenom Portalu Analitika.
foto: pokrenimo.se