Društvo

Otvoreno pismo Vladi Crne Gore

Strukovna udruženja: Iz preobimnog resora hitno izdvojiti Ministarstvo kulture

Umjetnička strukovna udruženja Crne Gore i nevladine organizacije iz oblasti kulture zatražili su od Vlade da razmotri izdvajanje Ministarstva kulture iz resora Vesne Bratić i omogući izbor novog ministra sa stručnim referencama.

Strukovna udruženja: Iz preobimnog resora hitno izdvojiti Ministarstvo kulture Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

U otvorenom pismu upućenom premijeru Zdravku Krivokapiću i potpredsjedniku Vlade Dritanu Abazoviću, navodi se da očekuju „razumijevanje za neophodnost što hitnijeg rješavanja ovih pitanja od izuzetne važnosti, ne samo za kulturne radnice i radnike, već za cjelokupno društvo.“ Pismo su uputili Udruženje glumaca, Udruženje likovnih umjetnika, Udruženje dramskih pisaca, Udruženje filmskih producenata i reditelja, NVO Korifej teatar i NVO Podgorica film festival.

“U proteklom periodu, nažalost, imali smo priliku da se uvjerimo da je, sa aspekta funkcionalnosti, Ministarstvo koje objedinjuje četiri tako važna resora kao što su prosvjeta, nauka, kultura i sport, preobimno. Nedostatak dijaloga i komunikacije institucija sa kulturnom zajednicom jedna je od brojnih posljedica ovako uređenog ministarstva, te ni nakon brojnih inicijativa i pokušaja da skrenemo pažnju na važna pitanja, nismo u tome uspjeli”, ističe se u pismu.

Dalje se dodaje da je odvajanje Ministarstva kulture i izbor ministra/ke sa stručnim referencama iz oblasti kulture – imperativ. Na taj način će se, kako se ističe u saopštenju, stvoriti jedan od osnovnih preduslova za unapređenje i razvoj kulture.

“ Zabrinjavajući je podatak i to da Crna Gora još uvijek nema strateški plan i program za kulturu, a samim tim ni transparentnu kulturnu politiku, što dovodi u pitanje postojanje volje i vizije za stvaranje povoljnog ambijenta za razvoj kulture. Takođe, time se obesmišljava evaluacija postignutog, a samim tim i aboliraju od odgovornosti nadležne institucije. Svjedočimo i praksi da mjerilo za imenovanja na pozicije u institucijama kulture i dalje nisu stručnost i stručne reference, već politička pripadnost i politički aktivizam što je nastavak loših praksi, i ozbiljno prijeti da ugrozi ono što je zalaganjem umjetnika do sada postignuto na planu razvoja kulture”, navodi se u pismu.

Napominju da su protekle dvije godine bile naročito izazovne za umjetnike koji nemaju stalno zapošljenje, i koji su u konstantnoj egzistencijalnoj neizvjesnosti.

“Ali i nakon više pokušaja da Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta skrenemo pažnju na probleme sa kojima se suočavamo, izostao je plan podrške nezaposlenim umjetnicima. Zbog svega navedenog, apelujemo da se Ministarstvu kulture vrati autonomija, da se institucije posvete radu na programima (koncertima, predstavama, izložbama, istraživanjima), decentralizaciji, odgovornom upravljanju, uvođenju jasnih i transparentnih procedura za raspodjelu sredstava u kulturi, podršci umjetnicima, otvaranju dijaloga, kao i mnogim drugim pitanjima od suštinskog značaja”, navodi se u otvorenom pismu.

Portal Analitika