Društvo

U planu da se u dvorištu Centra za djecu i mlade ,,Ljubović“ otvori sklonište za djecu žrtve trgovine ljudima

Stručna javnost zabrinuta, Ministarstvu sve u redu

Ministarstvo rada i socijalnog staranja adaptiraće zgradu u dvorištu Centra za djecu i mlade ,,Ljubović“ za potrebe državnog skloništa za djecu žrtve trgovine ljudima. Dio stručne javnosti osporava izabranu lokaciju, navodeći da nije bezbjedna za žrtve, ali Ministarstvo tvrdi da jeste.

Stručna javnost zabrinuta, Ministarstvu sve u redu Foto: Pobjeda/Iva Mandić
PobjedaIzvor

Pojedini stručnjaci sa kojima smo razgovarali komentarišu da su obje ustanove otvorenog tipa, da to nijesu zatvori i da će biti problema, jer se može desiti da se žrtva trgovine ljudima sretne po izlasku iz dvorišta sa osobom koja se sumnjiči da je počinilac tog djela, a boravi u Centru za mlade ,,Ljubović“. Iz Ministarstva su, međutim, kategorični da će svi biti bezbjedni i da, sudeći prema njihovim riječima, nema razloga za brigu.

Rekli su i da Ministarstvo radi na strategiji deinstitucionalizacije kojom se predviđa i transformacija JU Centra ,,Ljubović“.

Centar za djecu i mlade ,,Ljubović“ ranije se, takođe, protivio ovoj odluci, smatrajući da lokacija za žrtve nije adekvatna. Od Centra očekujemo odgovore na pitanja o ovoj temi.

OMBUDSMAN ZABRINUT

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je zabrinut.

"Zaštitnik se u vezi sa namjerom da se sklonište otvori u okviru postojeće ustanove ,,Ljubović“ nije obraćao resornom ministarstvu, ali je imao priliku da svoj stav i zabrinutost izrazi u okviru određenih tijela čiji je član, podsjećajući nadležne na minimum standarda koji moraju djeci biti obezbijeđeni u svakom pojedinačnom slučaju", rekli su oni Pobjedi.

Centar za ženska prava protivi se odluci da sklonište bude u dvorištu Centra. Izvršna direktorica Maja Raičević rekla je Pobjedi da sklonište treba da bude u potpunosti izdvojeno i bezbjedno.

"Ministarstvo je prije opredjeljivanja objekta za ovu namjenu obavilo konsultacije sa svim relevantnim partnerima", kažu iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.

Ona je kazala da se osim problema zbog prostora, mora naglasiti i problem nedostatka senzibiliteta uprave ,,Ljubovića“ prema korisnicima, a koji je izašao na vidjelo prilikom javnih nastupa.

"Pitanje je kako će se nositi sa traumom žrtava koje su i nekad i same počinioci krivičnih djela pod prinudom. Tako da je pored adekvatnog prostora ključno da se obezbijedi specijalizovano osoblje, senzibilno za podršku osobama koje su preživjele traumu", istakla je Raičević.

Iz UNICEF-a navode da kao država koja je ratifikovala Konvenciju o pravima djeteta i Konvenciju o borbi protiv trgovine ljudima, Crna Gora se obavezala na poštovanje ljudskih prava i međunarodnih standarda bezbjednosti i zaštite sve djece.

"To uključuje obavezu da se djeci u riziku i djeci žrtvama trgovine ljudima obezbijedi prikladan i bezbjedan smještaj, koji isključuje mogućnost kontakta žrtve sa počiniocem krivičnog djela, kao i specijalizovane usluge podrške", rekli su iz UNICEF-a, dodajući da su spremni da podrže Vladu da obezbijedi puno poštovanje prava sve djece u Crnoj Gori.

Iz Ministarstva podsjećaju da je Vlada ranije usvojila odluku o organizovanju javne ustanove za smještaj djece i mladih sa problemima u ponašanju djece i mladih žrtava trgovine ljudima. Projekat realizuju Ministarstvo rada i socijalnog staranja uz tehničku podršku UNDP-a.

Tenderska procedura još uvijek nije završena, nije potpisan ugovor sa izvođačem radova. Imajući u vidu navedeno, a zbog poštovanja pravila tenderske procedure u ovom trenutku kažu da nijesu u mogućnosti da govore o cijeni koštanja radova.

Upitani šta je uticalo na opredjeljenje da se odabere zgrada u dvorištu Centra za mlade i djecu „Ljubović“ za smještaj žrtava trgovine ljudima, kažu da imajući u vidu da u Crnoj Gori ne postoji sklonište koje se bavi smještanjem žrtava trgovine ljudima, a u cilju obezbjeđivanja adekvatne zaštite djece koja su žrtve, u iznalaženju rješenja koje će moći najefikasnije i u najkraćem roku da odgovori ovoj potrebi, opredijelili su se za objekat u okviru kompleksa JU Centar ,,Ljubović“. Navode da će se adaptirati u skladu sa Pravilnikom o bližim uslovima za pružanje i korišćenje, normativima i minimalnim standardima usluge smještaja u prihvatilištu-skloništu, imajući u vidu da Ministarstvo radi na Strategiji deinstitucionalizacije kojom se predviđa i transformacija JU Centra ,,Ljubović“.

"Napominjemo da će sklonište za djecu žrtve trgovine ljudima biti adaptirano u skladu sa međunarodnim standardima propisanim za pružanje ove usluge, te da će poseban akcenat biti stavljen na pružanje bezbjednosti žrtvama koje budu smještane u skloništu. U skladu sa navedenim napominjemo da će žrtve biti fizički odvojene i neće imati kontakt sa korisnicima drugih usluga koje pruža JU Centar ,,Ljubović“. Projektno rješenje ispunjava sve sigurnosne standarde u cilju osiguranja bezbjednosti korisnika, i to sigurnosna ograda, kao i tehničku zaštitu, video-nadzor i kontrolu pristupa objektu. Unutrašnjost objekta omogućava nesmetano razdvajanje smještaja za korisnike i u odnosu na pol", istakli su iz Ministarstva.

Ombudsman kaže da je dugo vremena u fokusu pažnje imao sklonište za žrtve trgovine ljudima, te da je nakon više urgencija od Ministarstva rada i socijalnog staranja tek nedavno dobio obavještenje da je Vlada Crne Gore donijela odluku da osnuje državno sklonište za djecu koja su žrtve trgovine ljudima ili su u riziku da to mogu postati, te da je ovaj postupak u toku.

"Zaštitnik je u saznanju da Ministarstvo namjerava da otvori sklonište za žrtve trgovine ljudima u okviru JU Centar ,,Ljubović“, na način što će prijemno-dijagnostičku zgradu preurediti i relicencirati, što je otvorilo brojna pitanja u odnosu na adekvatnost uslova za organizovanje ovog servisa u postojećim uslovima/kapacitetima, kao i organizaciju JU centra ,,Ljubović“ i njihove djelatnosti", naveli su oni.

Zaštitnik smatra da, posebno imajući u vidu ranija loša iskustva u odnosu na uspostavljanje i licenciranje skloništa za djecu-žrtve trgovine ljudima, ovaj servis mora biti uspostavljen sa dužnom pažnjom i u skladu sa svim preporučenim standardima u ovoj oblasti.

Činjenica da djeca žrtve bilo kog oblika nasilja, zlostavljanja i/ili eksploatacije, a posebno djeca žrtve trafikinga, pretpostavlja postojanje posebnog usko-specijalizovanog pristupa, tretman i brigu u nekoliko faza (od prijema do resocijalizacije i reintegracije žrtve), obavezuje sistem da obezbijedi adekvatno pružanje usluge, bez prostora za improvizaciju, poručuje ombudsman.

"JU Centar ,,Ljubović“ se u dugom periodu suočava sa različitim izazovima u obavljanju svoje primarne djelatnosti, u velikoj mjeri i zbog pružanja usluga različitim kategorijama djece, upravo iz razloga nepostojanja adekvatnih i usko-specijalizovanih servisa - kako u oblasti maloljetničkog pravosuđa, tako i u oblasti socijalne i dječije zaštite i u oblasti zdravstvene zaštite", naveli su iz institucije zaštitnika ljudskih prava i sloboda.

UNDP: Poseban akcenat biće stavljen na bezbjednost žrtava

I Kancelarija Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori pruža tehničku podršku ovom projektu, te kažu da je tenderski postupak za adaptaciju objekta još u toku.

Navode da će objekat za prihvatilište – sklonište za djecu žrtve trgovine ljudima biti adaptiran u skladu sa standardima propisanim za pružanje ove usluge, sa kapacitetom za prihvat/smještaj do deset korisnika/korisnica.

"Poseban akcenat biće stavljen na bezbjednost žrtava koje budu smještane u skloništu. U skladu sa navedenim, objekat je projektovan sa fizičkom i tehničkom zaštitom u skladu sa pravilnicima za ovu vrstu objekata, a korisnici usluge skloništa biće fizički odvojeni i neće imati kontakt sa korisnicima drugih usluga koje pruža JU Centar „Ljubović“", rekli su oni.

Portal Analitika