On je kazao da je veoma mali broj crnogorskih iseljenika u Argentini, a tamo ih je oko 50 hiljada, najviše u provinciji Ćako, poznaje jezik svojih predaka. Jedna od njih je, kazao je Stojović, profesorica engleskog jezika Sofija Milović.
„Sofija Milović je neko ko je učio crnogorski jezik slušajući Antenu M. Sofija živi u malom gradiću Las Brenjas na sjeveru Ćaka, gdje nema mnogo naših. Ona je samo jednu četvrtinu porijeklom Crnogorka, ali taj neki gen radi, što bi se reklo. Sama je sašila crnogorsku narodnu nošnju ne samo sebi, nego i svojoj sestri i njenoj djeci. Ona je naučila jezik sama i vjerujte, bilo ko ko malo bolje zna španski ili ima prevodioca, mogao bi s njom satima i satima ozbiljno da raspravlja o mnogim trenucima crnogorske istorije“, kazao je Stojović.
Najavljujući fondaciju, on je kazao:
„Recimo, Katalina Milović je napravila zaista kapitalno djelo, koje je objavila Matica crnogorska 2005. godine, La Montenegrina – o osnivanju najveće crnogorske kolonije u Ćaku. Kosanović je napisao zanimljivu knjigu o gradnji Lovćena, to je dom u La Montenegrini. Sofija Milović pokušava da napiše nešto o tome – što je to biti Argentinac crnogorskog porijekla. To su, naravno, sve djela na kastiljanskom jeziku. Čak i u Peruu ima klinaca, ja ih tako zovem, imaju po 22-23 godine, koji se bave istraživanjem korijena itd. Mislim da će kroz par godina svi ti ljudi objaviti nešto i povezati se. Mi pokušavamo da napravimo crnogorsku fondaciju Latinske Amerike. To je najlakši oblik da uvežemo sve zemlje, pošto ih ima iz skoro svih zemalja osim Brazila, nažalost. Ja u Brazilu znam neke naše ljude, ali nisu zainteresovani za angažman. Tako da pokušavamo da napravimo neku vrstu krovne fondacije, koja bi finansirala sve ono što je na katiljanskom jeziku, a njeguje izvornu crnogorsku kulturu“. Kazao je Stojović.