Ivana Stojanović iz crnogorskog Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma prezentovala je mogućnosti kofinansiranja u okviru 4 strateška projekta- Life program (Priroda i biodiverzitet),Horizon 2020 (Biodiverzitet i ekosistem usluge), INTERREG Adrion (Održiva regija) i IPA 3 (Životna sredina)
„Postoje mogućnosti kofinansiranja projekata u okviru programa koji se odnose na prekograničnu saradnju (Crna Gora- Srbija, Crna Gora- Albanija). Nedavno je završen akcioni dokument vezano za finansiranje projekata iz IPA 3 fondova“, kazala je Stojanović.
Članica upravnog odbora EUSAIR-a Andreja Jerina podsjetila je na predstojeći redovni godisnji sastanak (forum), u okviru kojeg će se održati i skup svih zainteresovanih stejkholdera. Forum će takodje biti organizovan online.
„Nadležna ministarstva su svjesna da u procesu ekonomskog oporavka životna sredina mora odigrati značajnu ulogu“, naglasila je ona.
Ocijenila je da je zajedničkim snagama kreiran čitav niz projekata, te da „imamo funkcionalnu mrežu koja, u svojim državama, upravlja zaštitom životne sredine u korist svih“.
EUSAIR je EU strategija za Jadransko-jonski region, posvećena zajedničkim izazovima sa kojima se regija susreće i jačanju učešća stejkholdera u procesu ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije. U strategiju, koju je Evropska komisija pokrenula 2014. godine, uključeno je devet država – Slovenija, Hrvatska, Grčka, Italija, Albanija, BiH, Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija).
Na konferenciji su se obratili koordinator za kvalitet životne sredine u okviru EUSAIR dr Mitja Bricelj, član organizacionog tima EUSAIR foruma u Izoli mr Iztok Škerlič, nacionalna koordinatorka za makrostrategije u Sloveniji i članica Upravnog odbora EUSAIR Andreja Jerina, kao i Ivana Stojanović iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Crne Gore.
Ključni cilj Strategije EU za jadransko-jonski region, kako je saopštio Mitja Bricelj, jeste promocija privrednog rasta i prosperiteta u regiji kroz poboljšanje njene atraktivnosti, konkurentnosti i povezanosti, uz usmjeravanje na zaštitu mora, obalske i kopnene okoline, kao i na očuvanje ekosistema.
Pojašnjeno je da se EUSAIR temelji na četiri tematske osnove: plavi rast, koji obuhvata „plave tehnologije“ (ribarstvo i akvakultura, pomorstvo i upravljanje morskim područjima i uslugama),zatim povezivanje regije, kvalitet životne sredine i održivi turizam, koji ujedinjuje raznoliku turističku ponudu i upravljanje održivim turizmom.
Akcioni plan za razvoj pomenutih oblasti podrazumijeva sve raspoložive EU, međunarodne, nacionalne i privatne izvore finansiranja koja su od značaja i specifične teme utvrđene u okviru svake oblasti pojedinačno.
Prema riječima Andreje Jerine, ključni prioriteti uspješnog slovenačkog predsjedavanja Strategijom EU za jadransko-jonski region bili su poboljšanje kvaliteta života u obalskom području našeg zajedničkog mora, zatim doprinos procesu evropskih integracija Zapadnog Blakana, rad na poboljšanju komunikacije unutar regiona, kao i izazovi prevazilaženje posljedica covid pandemije.
U finišu slovenačkog predsjedavanja EUSAIR, kako je naglasila, posebna očekivanja su da će projekti koji budu proizilazili iz ove strategije pomoći integraciju zemalja kandidata, kao i potencijalnih kandidata u EU. Sve pomenuto, najavila je Jerina, biće predstavljeno i afirmisano na 6. godišnjem EUSAIR forumu koji će biti održan u Izoli.