Društvo

Stojanović: Konačnu riječ o optužbi za kršenje zakona daju sudovi, a ne mediji

Izvor

On dodaje da spor o poslovanju Vijestu predstavlja aktuelnizaciju pitanja koja su odavno prisutna u javnosti, bez nekih posebnih novih okolnosti. Sada su uočljive posljedice činjenice da taj problem nije razriješen od strane nadležnih organa u ranijim fazama njegovog javnog ispoljavanja.

- Kad neko javno iznese argumente, to po pravilu postaje stvar pažnje drugih institucija. Ukoliko se desi obrnuto, kao što je često bio slučaj do sada da sve činjenice, argumenti, mišljenja, dokazi i zaključci budu isključivo predmet beskrajnih polemika posredstvom medija, bez jasnog odgovora institucija pravne države, onda je neminovna posljedica pad ugleda i medija i državnih institucija. I, naravno, opravdani osjećaj frustracije onih koji su predmet najtežih javnih optužbi da tim užasnim neprijatnostima nema kraja.

Stojanović kaže da nije lako precizno, a sažeto govoriti o aktuelnim dešavanjima na medijskoj sceni, u svjetlu informacija o poslovanju Vijesti i zloupotrebi novinarske profesije. On smatra da je puno pitanja predmet spora i da "stvar dodatno komplikuje i činjenica da su već godinama manje-više isti modaliteti osnovne teme u kontinuitetu prisutni u našoj javnosti", jer nije u pitanju "klasična javna polemika".

- Osnov spora ne čine različita mišljenja, ideje i viđenja stvarnosti, već dijametralno suprotstavljene tvrdnje i stavovi o stvarima koje su činjenične naravi i mogu biti tačne ili netačne. Za aktere su stavovi koji zastupaju van svakog spora, što rezultira teškim optužbama i krajnje negativnim vrijednosnim sudovima i kvalifikacijama... Ali, što je istina u vezi obostranih teških optužbi za kršenje zakona, konačnu riječ daju sudovi, a ne mediji.

Pomoćnik direktora AEM-a dodaje da će, u slučaju da sve ostane na periodičnom optuživanju posredstvom medija, ove teme postati "vječite" i da će "s vremena na vrijeme nanovo da se potežu kad to nekome bude odgovaralo".

Portal Analitika