Društvo

Udžbenici na crnogorskom od naredne školske godine

Izvor

On je podsjetio da je 24. decembra prošle godine, Savjet za opšte obrazovanje usvojio Program nastavnog predmeta Crnogorski jezik i književnost, i da su na taj način stvoreni svi formalni uslovi da se počne sa pripremom i štampanjem udžbenika za crnogorski jezik i književnost. Stijepović je rekao da će, kao i za sve ostale predmete, ovi udžbenici biti štampani u skladu sa procedurama koje sprovodi Zavod za udžbenike i nastavna sredstva. »U tom smislu očekujem da udžbenici za cnogorski jezik i književnost za osnovne školu, srednje i srednje stručne škole, budu štampani najkasnije do kraja tekuće školske godine, kako bi se stvorili uslovi za njihovu primjenu, u narednoj školskoj godini«, rekao je Stijepović.

Prema njegovim riječima, cijeneći dosadašnje aktivnosti u oblasti crnogorske produkcije udžbenika i vremenske okvire koji se odnose na objavljivanje novih naslova i reprint ranije objavljenih izdanja, planirano je da ubuduće prilikom reprinta izdanja bude urađeno jezičko prilagođavanje. »Kako bi u njima primijenili odredbe pravopisa i gramatike, te da nova izdanja budu pripremljena i štampana u skladu sa ovim odredbama«, objasnio je Stijepović. On je ocijenio da je to dug i složen posao, te da u njegovoj realizaciji Ministarstvo neće raditi ništa naprečac. »Nećemo povlačiti ishitrene poteze, već ćemo, i u ovom slučaju, kao i sve drugo što preduzimamo u obrazovnom procesu, raditi studiozno, temeljno, dobro promišljeno i racionalno, nakon što se stvore svi neophodni uslovi za primjenu ovih mjera«, rekao je on.

Stijepović nije iznenađen rezultatima crnogorskih učenika na međunarodnom testiranju PISA 2009, koji su pokazali da su među 65 zemalja, crnogorski učenici iz čitalačke pismenosti i matematike zauzeli 54, a iz prirodnih nauka 55. mjesto. »Ovakvi rezultati na PISA testiranju nijesu iznenađenje i ako pogledate izjave Ministarstva prosvjete i nauke nakon objave rezultata 2006 godine, naći ćete iste navode, odnosno naša očekivanja da će rezultati na testiranju biti loši sve dok testiranje ne obuhvati djecu koja nastavu prate po novim obrazovnim programima«, rekao je Stijepović.

On je naveo da je odluka Crne Gore da učestvuje u PISA testiranju bila zrela kako bi pratili šta se dešava unutar sistema, odnosno koliko reformska rješenja unaprijeđuju ukupan sistem. Stijepović je rekao da je školski sistem u Crnoj Gori ranije bio više okrenut činjenicama, brojkama, faktima, odnosno svemu onome što nije u fokusu PISA istraživanja. On je kazao da matematička, čitalačka i naučna pismenost, koje se testiraju u PISA-i, zahtijevaju primjenu znanja, odnosno upravo ono čemu Ministarstvo prosvjete teži kroz reformski proces.

Prema Stijepovićevim riječima, 15-godišnjaci koji su učestvovali u testiranju 2009 godini nijesu ukupno obrazovanje stekli prateći nove obrazovne programe i u skladu sa reformskim rješenjima, i da se oni školuju po starom, nereformisanom obrazovnom procecsu. »Stoga mogu reći da su rezultati na fonu naših očekivanja i mogu da iskažem očekivanja da će naredni ciklus PISA testiranja, u kojem će učestvovati 15-godišnjaci koji obrazovanje stiču u skladu sa novim, reformskim rješenjima biti najbolji pokazatelj koliko smo dobro osmislili i vodili ukupan proces reforme obrazovanja«, rekao je Stijepović

Portal Analitika