Društvo

Stanković: Napad na slobodu medija smatram napadom na demokratiju

Napad na slobodu medija je napad na demokratiju, u prethodnom periodu je značajan broj predmeta napada na novinare i njihovu imovinu riješen, što znači da su izvršioci procesuirani i krivično sankcionisani - poručio jev.d. Vrhovnog državnog tužilaštva Ivica Stanković na današnjoj sjednici Odbora za bezbjednost.

Stanković: Napad na slobodu medija smatram napadom na demokratiju Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

“Kao vrhovni državni tužilac više puta sam ukazivao na neophodnost djelotvornog i efikasnog sprovođenja mjera i radnji u predmetima napada na novinare i imovinu medija. Da su zaštita novinara i njihove imovine na vrhu liste prioriteta u radu državnog Tužilaštva potvrđuje i činjenica da sam svim rukovodiocima državnih tužilaštava još početkom 2018.godine dao obavezujuće uputstvo za efikasno postupanje i intenziviranje rada u ovim predmetima. Tom prilikom zahtijevao sam od rukovodilaca državnih tužilaštava da mi na mjesečnom nivou dostavljaju izvještaje o postignutim rezultatima u navedenim predmetima”, podsjeća Stanković.

Poručuje da sloboda izražavanja, samim tim i sloboda medija, imaju značajnu ulogu u osnaživanju društva.

“U državnom tužilaštvu kontinuirano preduzimamo značajne korake kako bismo taj nivo unaprijedili. Na tom putu, svjesni smo, ne možemo i ne smijemo biti sami, zbog čega je veoma važno da svako od nas, svako iz svog domena da značajan doprinos za ostvarivanje tog cilja. Kada kažem svi mi, ne mislim samo na druge državne organe, već i na nevladine organizacije, medije, ali i društvo u cjelini”, kazao je Stanković.

On je kazao da je u prethodnom periodu značajan broj predmeta napada na novinare i njihovu imovinu riješen, što znači da su izvršioci procesuirani i krivično sankcionisani.

“Tome je pored edukacije, proaktivnog pristupa tužilaca upravo doprinijelo i lično moje konstantno ukazivanje da ovi predmeti treba da budu prioritet u radu državnih tužilaštava”, kazao je Stanković.

Napominje da nastoji da predstavnicima Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija dostavlja sve raspoložive informacije o predmetu za koji su zainteresovani, uz napomenu da pri tom moraju voditi računa i o samom postupku, to jest da se ne ugrozi svrha istrage.

“Kada to kažem mislim prije svega na činjenicu da se detaljne informacije, kako ukupnoj javnosti , tako ni članovima komisije, u određenoj fazi postupka ne mogu dostavljati, radi zaštite integriteta, interesa i efikasnosti tog postupka”, kazao je Stanković.

Prema njegovim riječima, državno tužilaštvo je i prije i nakon vladinih zaključaka kojima se preporučuje tužilaštvu da obezbijedi blagovremeno dostavljanje dokumentacije i informacija o slučajevima kojima se bavi komisija, nastojalo da da pun doprinos kvalitetnom radu komisije.

“Ali ograničenja na koja obavezuju zakonski propisi ipak ne možemo, niti smijemo, zanemariti. Podsjetiću vas da je i uvaženi predsjednik komisije na okruglom stolu, koji je u septembru prošle godine organizovan takođe u ovom parlamentu izrazio zadovoljstvo saradnjom i razmjenom informacija sa Tužilaštvom i policijom i dostavljanjem relevantne dokumentacije za rad komisije. Neću preskočiti ni tada izraženo nezadovoljstvo načinom vođenja istrage i ostvarenim rezultatima u konkretnim predmetima koji nijesu u potpunosti rasvijetljeni”, ističe Stanković.

Kaže da ne želi da predsjedniku, članovima komisije , kao ni ukupnoj javnosti uskrati pravo na nezadovoljstvo zbog postupanja u konkretnim predmetima.

“Ipak moram da istaknem činjenicu da nastojanja da se u određenim slučajevima vode paralelne istrage sa državnim organima nikome ne pomažu. Vjerujem da ćemo se i po tom pitanju saglasiti. Napomenuću, takođe, da su predsjednik, članovi komisije i lica koja učestvuju u njenom radu dužni da sa podacima i materijalom koji se koriste ili nastanu u radu komisije postupaju u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka ličnosti i zakonom kojim se uređuje tajnost podataka. Praksa nam pokazuje da smo i u ovom dijelu imali propusta do kojih, uvjeren sam, neće dolaziti u periodu koji je pred nama”, naveo je Stanković.

On se osvrnuo na brojne izvještaje u kojima se pominjalo da vrhovni državni tužilac i Vrhovno državno tužilaštvo nijesu dostavili komisiji podatke iz predmeta o napadu na novinarku Oliveru Lakić.

“Moram da napomenem da je između predstavnika komisije i nadležnog Višeg državnog tužilaštva u Podgorici ostvarena komunikacija, da je određen državni tužilac kao kontakt osoba, ovdje prisutna državna tužiteljka Lepa Medenica, i da su podaci iz ovog predmeta komisiji dostavljeni”, naglašava Stanković.

Ističe i to da pred Državnim tužilaštvom i pored svih postignutih rezultata stoje veliki zadaci, a to je dalje rastvjetljavanje ubistva Duška Jovanovića i napada na Tufika Softića.

“To međutim ne znači, kao što se sa pojedinih adresa može čuti, da Tužilaštvo ne preduzima ništa radi potpunog rasvjetljavanja ovih slučajeva. Napominjem da smo upravo u ovim predmetima, bez obzira na to što je riječ o krivičnim djelima koja su izvršena u ranijem periodu, preduzimali brojne konkretne radnje, o kojima se tokom same rasprave može i detaljnije govoriti”, kazao je Stanković.

Portal Analitika