Zanimljivosti

Šta je skala emocija i kako vam može pomoći kada se osjećate loše

"U danu možemo osjećati puno toga i važno je osvijestiti da je svaka emocija tu s razlogom i ne osjećati se loše ako su neki dani rezervisani za emocije nižih vibracija"

Šta je skala emocija i kako vam može pomoći kada se osjećate loše Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Svako od nas ponekad doživi vrlo emotivan dan. Pojam “roller coaster emocija” često se koristi kada nas obuzmu razne emocije, pa se “vrtimo” kroz tugu, ljutnju, apatiju, ushićenost. No, možda nije riječ o emotivnoj vrtešci nego - o uspinjanju, piše Suvremena žena.hr.

Naime, američka inspirativna govornica, Esther Hicks, često priča o skali emocija i kako je, kada se radi o njima, put zapravo vertikalan. Taj put možemo zamisliti kao dugačke stepenica na kojima stojimo. Ponekad niže, ponekad na sredini ili pri vrhu, i sami možemo birati kojim ćemo se putem kretati. Zaista, shvatanje emocionalne skale znači shvatiti način na koji se “izvući” iz emocije u kojoj ne želimo biti.

Emotivne stepenice se ne mogu preskakati

Hicks objašnjava kako postoje emocije niske i visoke vibracije i kako se te emotivne stepenice ne mogu preskakati. Kada smo u emocijama niske vibracije ne možemo očekivati da će nam se ostvariti želje, pojaviti rješenje, ukazati dobra prilika. Sigurno ste doživjeli da kada imate loš dan, loši događaji kao da se samo gomilaju. Nije stvar toliko u događajima, koliko u vašoj reakciji na njih.

Na primjer, ako ste jutros zakasnili na sastanak ili zaprljali bijelu bluzu, cijeli dan možete proglasiti lošim i on će takav vrlo vjerovatno i biti.

No, velika je šansa da to onda nije dan kada možete očekivati dobru vijest ili pozitivan ishod nekog poziva. Ako na taj isti zakašnjeli sastanak i uništenu bluzu reagujete s “nema veze, idemo dalje”, ostajete u dobroj emociji i veća je šansa da će ostatak dana biti bolji od nezgodnog jutra.

Skala emocija

Kada pričamo o skali emocija, postoje one koje su pri dnu, sredini i one divne emocije na vrhu. Neke od najnižih su strah, tuga, depresija, nemoć.

Nakon njih, stepenice vode do ljutnje, ljubomore, pesimizma i dosade. Pri vrhu su optimizam, entuzijazam, strast, a na samom vrhu su radost, osjećaj ljubavi, slobode, osnaženosti i prihvatanja.

Ne možete skočiti s tuge na radost, već se možete polako penjati kroz sve lakše i lakše emocije do one kojoj naposljetku težite.

U danu možemo osjećati puno toga i važno je osvijestiti da je svaka emocija tu s razlogom i ne osjećati se loše ako su neki dani rezervisani za emocije nižih vibracija.

Prihvatite te dane, tu su s razlogom, neka vas podstaknu na razmišljanje i možda neke nove odluke.

Portal Analitika