Društvo

Šta će biti sa Rajovim rančom još se ne zna

Nelegalno radilište u mjestu Manastirska tapija juče ujutro, kako je Pobjedi kazao direktor Nacionalnog parka Skadarsko jezero Nenad Ivanović, obišla su dva inspektora iz Ministarstva održivog razvoja i turizma, a mišljenje o tome što se radi u toj zoni zaštićenog područja daće naknadno, nakon što sprovedu sve procedure.

Šta će biti sa Rajovim rančom još se ne zna Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

“Oni su po našem zapisniku došli na lice mjesta sa našim plovilima i obavili inspekcijski nadzor”, kazao je Ivanović, navodeći da on nema više podataka o inspekcijskom nadzoru.

RADILIŠTE

Pobjedi su iz Ministarstva održivog razvoja i turizma potvrdili da su inspektori iz Odsjeka za inspekcijski nadzor za centralni region obišli teren i da su “počeli postupak shodno ovlašćenjima”. Ni oni nijesu mogli da saopšte više informacija ističući da će javnost biti obaviještena o rezultatima kada inspektori okončaju posao.

Ekipa Pobjede u srijedu je, nakon što su se toj redakciji obratili lokalni ribari i poslali fotografiju na kojoj se vidi bager na lokaciji Manastirska tapija, koja pripada zoni Nacionalnog parka Skadarsko jezero, što znači da je zaštićeno područje, obišla ovo mjesto i uvjerila se da je obala prekopana, da je posječeno nekoliko stabala, ali na radilištu nije bilo radnika. Najednom kamenu na obali uklesano je: “Čikov izvor” i imena Stanko Rakčević, Rajo Suškavčević, Momo Božović, Slobo Dabanović, Srećko Raičević, Dragan Korović, a na kraju piše: ,,Rajov ranč”.

Tim tragom ekipa Pobjede je dišla do Raja Suškavčevića koji je potvrdio da je on inicijator radova na Manastirskoj tapiji, ali je bio kategoričan i da niko nema namjeru da nešto gradi na obali jezera.

“Svi u susjednim mjestima sređuju obalu kako bi tu odmarali, roštiljali… U godinu dana smo tu 10 i to nije nikakva katastrofa. Očistili smo vrbe, obalu smo utvrdili i ne znam šta je tu naopako”, kazao je Šuškavčević.

Ističe da je prošle godine pitao sveštenike i dobio od njih dozvolu da utvrdi obalu kako je ne bi voda odnijela.

Poručio je i da “nikada u životu ne bi nešto radio” na Manastirskoj tapiji.

“Ne koristim to samo ja, nego svi okolo. Ja već 35 godina kosim, pazim to i tu svi odmaraju, to je samo to, samo uređenje, ništa drugo. Meni ne treba da gradim, ja već imam kuću na jezeru”, kazao je Suškavčević.

Dodaje da je sredio i izvor, postavio klupe i stolice…

UPRAVA PARKA

U upravi Nacionalnog parka “Skadarsko jezero” kazali su u srijedu da ne znaju ko i što radi u Manastirskoj tapiji. Direktor Ivanović je rekao da su njihovi nadzornici primijetili da “neko devastira tu zonu” i o tome obavijestili resorno Ministarstvo turizma i održivog razvoja, jer je to “protivpravna aktivnost, nelegalna promjena u prostoru”.

“Naša obaveza je da takve i slične stvari prosljeđujemo Ministarstvu održivog razvoja i turizma, odnosno Inspekciji zaštite prostora. Mi smo to uradili. Ne znam što su htjeli da prave tu”, rekao je Ivanović.

Radovi se odvijaju nedaleko od Manastira Vranjina, u kojem služi sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i koje smatra daje i ovaj dio obale Skadarskog jezera njihovo gazdinstvo.

Mještanin Boban Petrović s kojim je ekipa Pobjede u srijedu razgovarala ispričao je da su ribari prije nekoliko dana primijetili radove na obali Manastirske tapije, da su mašine i bager bili na radilištu tri dana. On i ostali ribari uvjereni su da je zemljište pripremano “za gradnju nekog objekta”.

“Bilo je tu nekoliko radnika. Bager su utovarili na ponton, tu ga dovezli i onda su kopali dva-tri dana. Kamenu ploču su donijeli i ugradili, a što su dalje htjeli da rade ne.znam, mora da su neki objekat planirali”, uvjeren je Petrović.

Naglašava da uz obale jezera ima dosta mjesta na kojima su postavljeni stolovi i stolice i gdje mnogi dolaze na kampovanje ili organizuju roštilje, te daje to u redu, ali da su radovi na Manastirskoj tapiji devastacija zaštićenog prostora.

“Takvih mjesta ima dosta. Mladi dolaze i roštiljaju, donose zvučnike, kupaju se i plivaju i to nikome ne smeta. Međutim, ovo što se sada radi je već devastacija obale”, ističe Petrović.

Zakon o nacionalnim parkovima, u odjeljku Izgradnja objekata, članom 22 precizira da se “izgradnja objekata i izvođenje drugih radova na području nacionalnih parkova može vršiti u skladu sa prostornim planom posebne namjene, planom upravljanja i drugim planskim dokumentima” i uz građevinsku dozvolu.

Portal Analitika