Društvo

SSCG: Potreban projekat socijalnog kartona, a ne popis sirotinje

Izvor

Umjesto popisa siromašnih, zahtijevamo da projekat obavezno obuhvati evidenciju pokretne i nepokretne imovine  rezidenata i nerezidenata. Za nas je taj projekat besmislen ukoliko se ne popiše imovina bogatih, jer cilj nije samo evidentirati ljude koji nemaju osnovnih uslova za život i bore se za egzistenciju, već je cilj evidentirati i one koji posjeduju natprosječni imetak za naše prilike, a koji po našem mišljenju nije adekvatno oporezovan.

Vrlo je važno u sistem za popunjavanje socijalnog kartona uključiti sve građane i omogućiti da se dobiju relevantni podaci od svih insitucija.

Cilj socijalnog kartona, koji je tražio SSCG, nije samo obezbijeđivanje socijalne i dječije zaštite i subvencije za struju za najsiromašnije građane, nego pokretanje mnogo šireg projekta koji bi imao mnogo veći društveni značaj. Za sve državne insititucije i razvoj naše zemlje mnogo je važnije da dobiju jasan uvid u ekonomsko-socijalno stanje svih građana, na čemu kao Sindikat insitiramo, a promovisani projekat te uslove ne zadovoljava

Za realizaciju ovog projekta predviđen je suviše mali budžet (1,27 miliona eura), koji ne može obezbijediti ni minimalne uslove za realizaciju potpunog sistema za prikupljanje podataka o stvarnoj ekonomskoj moći svakog građanina Crne Gore.

Projekat izrade socijalnog kartona svih građana Crne Gore, čiju izradu SSCG uporno traži više od deset godina a do sada nije ralizovan, ponovo je  aktuelizovan. Potpisivanje Sporazuma između ministra rada i socijalnog staranja Suada Numanovića i stalnog predstavnika UNDP – a u Crnoj Gori Rastislava Vrbenskog nas uvjerava da je konačno ovaj projekat došao na dnevni red.

SSCG njegovo pokretanje smatra izuzetno važnim za stabilizaciju ekonomsko-sopcijalnih prilika u zemlji, ali upozorava da će se ovako zamišljen, bitno razlikovati od sindikalnih predloga, i pretvoriti u popis sirotinje u Crnoj Gori.

Ukoliko se ne obezbijedi da socijalni karton (baza podataka) bude urađen kako smo predložili, njegova izrada gubi razvojni smisao i ne može biti faktor socijalne stabilizacije u našem ekonomski duboko raslojenom društvu.

U suprotnom neće biti u stanju da obezbijedi i pokrene insititucionalnu solidarnost, koja je elementarni uslov šireg razvoja u društvu i može samo predstavljati početni korak kojim bi se, makar privremeno, mogao zaštiti najugroženiji sloj stanovništva.

Podsjećamo da je solidarnost jedan od osnovnih principa Evropske unije, na kojima je zasnovana.

Na taj način otvorila bi se mogućnost da Crna Gora, koja je po Ustavu država socijalne pravde,  stvori sistemske uslove rasporedjele bogatstva na mnogo pravedniji način.

Za razliku od akteulnog projekta, predlog za koji se zalaže SSCG omogućio bi da se preko institucija sistema, dugoročno i nepristrasno teret ekonomske krize i razvoja, preko poreskog sistema, sa najugroženijih prebaci na najbogatije slojeve društva, koji bi trebalo da srazmerno svojoj ekonomskoj moći daju najveći doprinos.

Predstavljenim projektom najmoćniji sloj stanovništva potpuno je zaobiđen i na taj način zaštićen, što nije smisao i cilj izrade socijalnog kartona, makar kako ga vidi naš Sindikat.

Što se SSCG tiče aktuelni projekat možemo prihvatiti samo kao početni korak u prvoj fazi povezivanja institucija sistema u izradi objedinjene baze podataka a time i pravog socijalnog kartona za sve građane Crne Gori - navodi se u saopštenju.

Portal Analitika