Nakon ovog spota prvo pitanje koje se nameće jeste kolika je to suma novca koja se daje ovom Savjetu, odakle te pare stižu, koliko se novca građana Crne Gore sliva u džepove Vuksanovića i onih koje on kontroliše i kojima upravlja, i koje su to aktivnosti koje država Crna Gora finansira dajući novac projektima SNS-a, pišu Dnevne novine.
U spotu je, između ostalog, navedeno da je Književna zadruga Srpskog narodnog vijeća “najproduktivniji izdavač u Crnoj Gori i regionu”, da je za jednu godinu objavila više od 450 naslova na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, a ove godine “više od 50 naslova i više od 20.000 knjiga”.
U nabrajanju aktivnosti SNS-a navedeno je da je u Podgorici otvorena i knjižara srpskih izdavača “Sveti Sava”, da je internet portal Srpske novine jedan je od najčitanijih sajtova na medijskoj sceni Crne Gore, da je Srpski radio taj koji “njeguje prave vrijednosti” tokom 24 sata programa na 11 frekvencija širom Crne Gore (Podgorica, Danilovgrad, Nikšić, Plužine, Bijelo Polje, Žabljak…), da imaju 550 sati informativnog programa.
Osim portala, promovisan je i časopis Srpske novine koji “njeguje vjersku, nacionalnu, kulturnu i jezičku prepoznatljivost srpskog naroda u Crnoj Gori”, koji izlazi periodično. Ove godine, kako je navedeno, objavljeno je 13 brojeva.
Srpska televizija takođe emituje 24 sata programa preko sva tri kablovska operatera u Crnoj Gori. U spotu se navodi da imaju 900 sati informativnog programa i još toliko sati “najvažnijih aktuelnosti vezanih za srpski narod”. Pored redovnog, Srpska radio-televizija proizvela je na stotine sati programa posvećenog “veličanstvenim litijama”.
Sve ovo je “zasluga” Srpskog nacionalnog savjeta, koji je prema podacima koje su ranije saopštavani u medijima samo od Crne Gore dobio milione od osnivanja 2008. godine do danas, za razliku od drugih manjinskih savjeta.
Koliko novca stiže iz Srbije, posebno je pitanje. Prema nekim informacijama koje su mediji ranije objavljivali, i tu se radi o milionskim iznosima koje SNS troši vrlo namjenski protiv Crne Gore.
O tome svjedoči i televizijska promocija kroz spot emitovan u subotu na Srpskoj televiziji u kojem se otvoreno navodi da je prioritet SNS-a danas popis stanovništva u Crnoj Gori i promjena Ustava. Tome će biti posvećeni okrugli stolovi i tribine na kojima će se razgovarati o popisu i položaju Srba i novim okolnostima.
Sigurno da Srbija, koja ne krije koliko je zainteresovana za popis u Crnoj Gori, neće štedjeti da potpomogne Vuksanovića kako bi imala što više saveznika u postizanju zacrtanog cilja da srpskog stanovništva u Crnoj Gori na popisu bude oko 40 odsto.
Za svoje aktivnosti Vuksanović je dobio brojna priznanja od države Srbije. Tako je Ukazom predsjednika SrbijeAleksandra VučićaSNS-u dodijeljena Karađorđeva zvezda za naročite zasluge u oblasti očuvanja tradicije, kulture, obrazovanja srpskog naroda u Crnoj Gori. Odlukom Eparhije mileševske Vuksanović je odlikovan ordenom Belog anđela za “delatnu ljubav prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi”…
Ovo je samo isječak iz spota koji je objavila Srpska televizija koji na jednom primjeru pokazuje koliko su Srbi ugroženi u Crnoj Gori.
SNS na čelu sa Vuksanovićem djeluje od 2008. godine. Vjerovatno da je bilo projekata koji su bili u funkciji očuvanja kulture i tradicije srpskog naroda, ali se vremenom ovaj Savjet pretvorio u klasičnu političku organizaciju koja okuplja čitavu mrežu nevladinih organizacija, među kojima su: Društvo za ravnopravnost i toleranciju, Bisernica, Srpsko kulturno društvo Stefan Nemanja, NVO Kulturna scena, Srpsko narodno vijeće, Srpska književna zadruga u Crnoj Gori i Srpsko kulturno društvo Vuk, Društvo srpskih domaćina…
Sve tiho, maltene neprimjetno, kao što je bilo sa Srpskom pravoslavnom crkvom koja je svoje djelovanje počela sa 30 sveštenika, a danas, po sopstvenom priznanju, ima “vojsku” od preko 1.200 popova, odnosno više od 3.000 lica koja su u crkvama i manastirima na crnogorskoj teritoriji.