"Crna Gora je 2006. odredila svoju strategiju, svoj prava, postala je svjesna sebe i svojih kapaciteta, ima ciljeve koji korespondiraju sa najmodernijim idejama u svijetu. To više nije stara Crna Gora, već nova država koja ima jasan program za zaokruživanje državnih kapaciteta. Kompletno svojim programom i Ustavom strijemi ka EU i drugom modelu razvoja nego što je to bilo kroz vjekove", naveo je Špadijer.
Godišnjica referenduma ne pada, međutim, u najbolje vrijeme.
"Svijet je poslije epidemije u nedoumici kuda dalje, kriza globalizma, kriza kapitalizma, turbulencije u regionu, domaće nevolje. Sve su to veliki izazovi za malu zemlju kao što je Crna Gora", smatra Špadijer.
Komentarišući poruke srpskog patrijarha Irineja i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića kako je u Crnoj Gori cilj da se protjera srpski narod, uništi SPC i stvori nova nacija – crnogorska, Špadijer kaže da su prvi put, prvi ljudi duhovne i svjetovne vlasti u Srbiji, portparoli srpskog nacionalizma.
"Desilo se nešto što nikako nijesu očekivali. Srpskom nacionalizmu je izmaklo da je Crna Gora samostalna. Za njih su Crnogorci nepostojeća nacija, oni su to 1918. prekrižili Podgoričkom skupštinom i otuda taj pogani jezik huškanja, to su njihovi posljednji aduti. Srbija još nije utvrdila granice i ovo je trenutak kad ona pokušava da svoj model 'Velike Srbije' na neki način ostvari, time što bi Crnu Goru vratila u srpsku državu", navodi Špadijer.
Oni su, kako kaže, dosadašnjim huškanjem srpske opozicije u Crnoj Gori i crkve, pretvorili Skupštinu u ratnohuškačku tribinu.
"Pretvorili su je u nevjerovatni vokabular svega i svačega, pretvorili su ulicu u kvazidemokratiju, zamijenili poziv na ljubav u čistu mržnju. Izjave nijesu ništa novo, samo što je nova visina tonova. Djeluju zastrašujuće na prvi pogled, ali mislim da je to samo za političku upotrebu", ističe Špadijer.