Abiznis

Ideje uspostavljanja i razvoja socijalne tržišne ekonomije

Smrću Dragana Lajovića zaustavljena je ideja, koja je danas rješenje za izlazak iz krize

Tragičnom smrću Dr Dragana Lajovića na putu za Plovdiv, prije sedam godina, gdje je trebalo da učestvuje u osnivanju naučne mreže za saradnju srednjestaleške privrede sa akademskom zajednicom, prekinut je jedan značajan projekat za Crnu Goru.

Smrću Dragana Lajovića zaustavljena je ideja, koja je danas rješenje za izlazak iz krize Foto: NVO Za Napredak
Izvor

U pitanju je bila realizacija ideje uspostavljanja i razvoja socijalne tržišne ekonomije. Danas je ta tema ponovo veoma aktuelna i može predstavljati rješenje za izlazak iz krize. O čemu se radi?

Socijalna tržišna ekonomija je dominantan makroekonomski model u Evropskoj uniji. Lisabonskim ugovorom iz 2009. dobio je i ugovornu formu u članu 3. konsolidovane verzije Ugovora o Evropskoj uniji.

"Socijalna tržišna ekonomija garantuje svakome uspjeh, ko želi uzeti sudbinu u svoje ruke, ali ne na osnovu porijekla, porodičnih prihoda i veza, već na osnovu sopstvenih djela i rezultata", navodi Boris Marđonović.

Smatra se da ekonomski uspjeh i blagostanje u socijalno-tržišnom makroekonomskom ambijentu donose fleksibilna i inovativna preduzeća kroz svoje inovacije, raznovrsnost proizvoda, usluga i entuzijazam. Zato su neophodni alati socijalne tržišne ekonomije, koje kreira država kroz konjunkturne programe.

Principi socijalne tržišne ekonomije baziraju se na slobodi, demokratiji, konkurenciji, supsidijarnosti, privatnom vlasništvu i solidarnosti. Sistem jednakih šansi, slobodna i fer tržišna utakmica, rast, odgovornost i pravila, ključ su za izlazak iz svih ekonomskih kriza uključujući ovu.

Nakon crnogorskog iskustva sa samoupravnim socijalizmom, koji je propao, a zatim i neoliberalne ekonomije, koja je produbila jaz u društvu, danas se prisjećamo početaka dijaloga o socijalnoj tržišnoj ekonomiji u Crnoj Gori, jer principi socijalne tržišne ekonomije postaju ponovo aktuelni u korona krizi i savladavanju njenih posljedica.

Sve je počelo 01.12.2011. serijom predavanja o svjetskoj ekonomskoj krizi (2008.) i putevima njenog savladavanja na primjeru Njemačke. Tadašnji dekan Ekonomskog fakulteta i predsjednik borda direktora Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore Dr Dragan Lajović, ugostio je na Ekonomskom fakultetu eksperte Zanatske komore Koblenz / Njemačka, koji su predstavili alate socijalne tržišne ekonomije. Bilo je to u okviru multilateralnog projekta "Zapadni Balkan", koji je podržalo njemačko ministarstvo za privrednu saradnju i razvoj BMZ, SEQUA - Partner njemačke privrede iz Bonn-a i Srednjestaleški biro Balkan, mreža zanatskih komora i strukovnih udruženja jugoistočne Evrope i Njemačke sa sjedištem u Sofiji.

Portal Analitika