Ronaldo dao dva gola, Malta namučila Makedonce, Luksemburgu bod u Slovačkoj

Nekoliko sjajnih mečeva ispratili smo tokom prve noći kvalifikacija za Euro, pri čemu se izdvaja trijumf Engleske u Napulju, ali i ubjedljiva pobjeda Bosne i Hercegovine protiv Islanda.

Slavlje Engleza u Napulju, Hadžibegićev povratak iz snova, het-trik Hojlunda u pobjedi Danske Foto: ANSA

Engleska je slavila u Italiji rezultatom 1:2, pri čemu je Hari Kejn postao igrač sa najviše postignutih golova u istoriji 'tri lava'. Faruk Hadžibegić je na klupi BiH debitovao uz pobjedu 3:0 nad Islandom, dok je Danska u skandinavskom derbiju bila bolja od Finske (3:1).

Kristijano Ronaldo postigao je dva gola protiv Lihtenštajna (4:0), u duelu u kojem je postao fudbaler sa najviše nastupa za neku reprezentaciju u istoriji fudbala.

Iznenađenje se dogodilo u Trnavi, gdje Slovačka nije mogla do pobjede protiv Luksemburga (0:0).

Trijumf Engleza u Napulju, rekord Kejna, Retegi pogodio na debiju

U derbiju večeri, Engleska je upisala trijumf na gostovanju Italiji u Napulju - 1:2 (0:2), a publika na "Maradoni" vidjela je meč sa dva različita poluvremena.

Gosti su do prednosti došli u 13. minutu. Nakon kornera je prvo pokušao Hari Kejn, a lopta se od jednog od domaćih defanzivaca odbila do Deklana Rajsa, koji je poslao u mrežu. Izabranici Gareta Sautgejta od tada su pokušavali da umrtve igru, u čemu su uglavnom i uspijevali, da bi u 44. minutu Đovani di Lorenco u svom šesnaestercu igrao rukom – i bio je to penal. Loptu je uzeo Hari Kejn, a Donaruma je i drugi put večeras bio savladan.

Hari Kejn tako je postao najefikasniji fudbaler u istoriji Engleske, sa 54 pogotka za nacionalni tim. Do večeras, prvo mjesto dijelio je sa Vejnom Runijem (53).

U nastavku su ‘azuri’ krenuli ofanzivno i to im se isplatilo u 56. minutu. Nakon lijepe i brze akcije, Pelegrini je fantastično uposlio Retegija, a on na debiju postigao svoj prvi gol za Italiju. Na taj način, prvotimac argentinskog Tigrea vjerovatno je odgovorio i onima koji su se minulih dana čudili odluci Roberta Manćinija da ga pozove u nacionalni tim.

Novi problem za Engleze uslijedio je u 79. minutu, kada je Luk Šo dobio crveni karton - prvo zbog starta nad Retegijem, a onda i zbog konflikta sa suparničkim igračima. No, ni to nije pomoglo domaćima da večeras stignu do boda.

U drugom duelu te grupe, Sjeverna Makedonija se namučila u Skoplju protiv Malte, ali je na kraju došla do pobjede - 2:1 (0:0). Goste je načeo Elmas u 66. minutu, a potom je gol postigao i Čurlinov u 72. Jankam je u 85. minutu ublažio poraz gostiju.

Het-trik Hojlunda u pobjedi Danske

Derbi večeri u grupi "H", koja je otvorena pobjedom Slovenije u Kazahstanu (1:2), pratili smo u Kopenhagenu, gdje je Danska slavila protiv Finske (3:1) uz tri pogotka Rasmusa Hojlunda.

Slovenci do tri boda nakon preokreta: Meč riješio debitant iz Maribora
1
Slovenci do tri boda nakon preokreta: Meč riješio debitant…
23.03.2023 17:54

Danska je povela u 21. minutu pogotkom Hojlunda, a gosti su uzvratili u 54, kada je Puki asistirao Oliveru Antmanu, koji je postigao treći gol na četvrtom nastupu za reprezentaciju.

Skandinavski okršaj riješen je u 82. minutu, kada je Hojlund postigao svoj drugi večerašnji gol, no nije to bilo sve s njegove strane. Prvotimac Atalante je u drugom minutu nadoknade stigao i do het-trika.

Sjeverna Irska je rutinski slavila na gostovanju San Marinu (0:2), uz dva pogotka Diona Čarlsa.

Noć 'zmajeva' za pamćenje, Ronaldo ušao u istoriju, šok u Trnavi

Naš nekadašnji selektor Faruk Hadžibegić je na fantastičan način obilježio povratak na klupu svoje Bosne i Hercegovine nakon 24 godine. U odličnoj fudbalskoj predstavi u Zenici, ‘zmajevi’ su porazili Island, rezultatom 3:0 (2:0).

Domaći su već u prvom poluvremenu stekli visoku prednost – postigli su dva gola, pri čemu je u oba navrata strijelac bio Rade Krunić.

Ako su dileme i postojale, one su razriješene u 63. minutu, kada se u strijelce upisao Amar Dedić.

Portugal je rutinski savladao Lihtenštajn, rezultatom 4:0 (1:0), no meč će se najviše pamtiti po tome što je Kristijano Ronaldo postavio veliki rekord. U godini kada obilježava dvije decenije nastupa za Portugal, on je večeras upisao 197. utakmicu za nacionalni tim – što nije pošlo za rukom nijednom fudbaleru prije njega.

Istorija je ispisana: Kristijano Ronaldo je igrač sa najviše utakmica za nacionalni tim u istoriji fudbala, dao je i dva gola
0
Istorija je ispisana: Kristijano Ronaldo je igrač…
23.03.2023 21:49

Ronaldo je, inače, večeras postigao dva gola, od čega jedan iz penala, a u strijelce su se još upisivali Kanselo i Bernardo Silva.

Slovačka je razočarala navijače, pošto nije mogla do pobjede nad Luksemburgom (0:0).

Grupa "C"

Italija - Engleska 1:2, Sjeverna Makedonija - Malta 2:1.

Grupa "H"

Kazahstan - Slovenija 1:2, Danska - Finska 3:1, San Marino - Sjeverna Irska 0:2.