Poslanici će u okviru rasprave o budžetu razmatrati i finansijske i planove rada Regulatorne agencije za energetiku (RAE), Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV) i agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP), za elektronske medije i za nadzor osiguranja.
Vlada je sredinom decembra usvojila Predlog zakona o budžetu za narednu godinu koji, prema ocjenama predstavnika izvršne vlasti, uvažava negativne posljedice krize i nezadovoljavajuće trendove u regionu i Evropi.
Predlogom zakona o budžetu za narednu godinu predviđen je, između ostalog, rast prihoda od 0,97 odsto u odnosu na ovogodišnji rebalans, na 1,16 milijardi eura, odnosno 33,26 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Rashodna strana budžeta je planirana na nivou od oko 1,26 milijardi eura ili 35,99 odsto BDP-a, što je u odnosu na rebalans relativno iskazano manje oko dva procentna poena. Značajno su smanjene ostale kategorije izdataka u budžetu, takozvani nemandatorni ili diskrecioni rashodi, odnosno troškovi službenih putovanja, reprezentacija, tekućeg održavanja i ostalih usluga, 36 odsto u odnosu na rebalans za ovu godinu.
Kapitalni budžet nije smanjen i planiran je na oko 65 miliona eura ili 1,88 odsto BDP, a njime je planirana gradnja i rekonstrukcija saobraćajne, lokalne i druge infrastrukture i objekata zdravstva, socijalnog staranja, obrazovanja i kulture, kao i realizacija projekata očuvanja životne sredine.
Projektovan je deficit od 2,73 odsto BDP-a. Primarni, odnosno deficit bez kamata na kredite projektovan je u iznosu od 0,68 odsto BDP-a i manji je od prosjeka u posljednjim godinama od 4,6 odsto.
Predlogom budžeta predviđeno je i da Vlada u narednoj godini preuzme dugove do 9,6 miliona eura i izda garancije vrijedne 66,2 miliona eura.
Na dnevnom redu sjednice Skupštine je i Predlog zakona o završnom računu budžeta za prošlu godinu, koji je krajem prošle sedmice usvojio Odbor za ekonomiju, finansije i budžet.
Poslanici će raspravljati i o Izvještaju o reviziji završnog računa budžeta, ali i Godišnjem izvještaju o revizijama i aktivnostima Državne revizorske institucije (DRI) od oktobra prošle do istog perioda ove godine. Planirana je i rasprava o finansijskim i izvještajima o radu RAE, EKIP-a, KHOV-a i agencija za lijekove i medicinska sredstva, za elektronske medije i za nadzor osiguranja.
Na dnevnom redu je i razmatranje predloga amandmana na Ustav, povodom mišljenja Venecijanske komisije, kao i izbori i imenovanja. (Mina business)