Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • "Sinergija vode i kamena" Sandre Bošković predstavljena na Cetinju: Inspirisano morem koje grli obale Crne Gore i Italije

Izložba skulptura i fotografija otvorena u galeriji Centra za kulturu Prijestonice

"Sinergija vode i kamena" Sandre Bošković predstavljena na Cetinju: Inspirisano morem koje grli obale Crne Gore i Italije

„Unija Italijana predstavlja most koji povezuje prošlost i budućnost, a ova izložba posvećena kamenu i moru, posvećena Lovćenu, Kotoru i Boki svjedoči o vjekovnoj vezi dvije kulture“, poručio je Dender

"Sinergija vode i kamena" Sandre Bošković predstavljena na Cetinju: Inspirisano morem koje grli obale Crne Gore i Italije Foto: Centar za kulturu Prijestonice Cetinje
Portal AnalitikaIzvor

Izložba skulptura i fotografija pod nazivom "Sinergija vode i kamena" mlade crnogorske umjetnice Sandre Bošković otvorena je sinoć u galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje povodom obilježavanja dvadesetogodišnjice Unije Italijana u Crnoj Gori.

Otvaranju izložbe prisustvovali su gradonačelnik grada Gaete, Kristijan Lećeze, predsjednik Unije zajednice italijana u Crnoj Gori, Aleksandar Dender, predsjednik Univerziteta u Trstu, Paolo Rovis i naravno gradonačelnik Prijestonice Cetinje, Nikola Đurašković.

„Gaeta ima posebno mjesto, mogu reći posebnu vezu u istoriji nezavisne Crne Gore. I da se prisjetimo velike uloge koja je u prošlosti snažno povezivala Gaetu i Cetinje. Da se prisjetimo da je odmah nakon Prvog svjetskog rata, više od 1.600 vojnika crnogorske vojske našlo utočište u gradu Gaeta, gdje su bili lijepo primljeni i ugošćeni dok su čekali da se vrate u Crnu Goru, što se, nažalost, nije dogodilo zbog političkih okolnosti. Ali ostaje činjenica da su neki crnogorski vojnici osnovali tamo porodice, čija đeca, unuci, praunuci i danas žive u Gaeti“, kazao je Dender. 

Podsjetio je da veze između ova dva grada nijesu samo istorijske. 

„Danas je odnos Crne Gore i Italije veoma pozitivan, mogu reći prijateljski, jer je uprkos Drugom svjetskom ratu, Italija ostala percipirana od strane crnogoraca kao prijateljska zemlja. Unija Italijana na ovom putu ima važnu ulogu i predstavlja most koji povezuje prošlost i budućnost, a ova izložba posvećena kamenu i moru, posvećena Lovćenu, Kotoru i Boki Kotorskoj svjedoči o vjekovnoj vezi dvije kulture“, poručio je Dender.

Izložba je inspirisana morem koje grli obale Italije i Crne Gore i predstavlja neiscrpan izvor i simbol povezanosti, promjene i trajnosti.

Kombinovanjem vode i kamena u skulpturama, prikazuje se sinergija između promjene i stabilnosti, između prolaznog i vječnog. Ovi elementi zajedno predstavljaju sklad između prirodnih i kulturnih pejzaža. 

"Sinergija vode i kamena" nije samo vizuelna simfonija prirodnih elemenata, već i meditacija o vremenu, postojanosti i promjeni. Gostujući izlagači izložbe bili su Jovan Bošković i Ecletti Studio.

Skulptura "Via dell Amicizia" su serpentine inspirisane krivudavim kotorskim i napuljskim putevima kao simbol svega zajedničkog što vezuje Italiju i Crnu Goru.

Podsjetimo, Sandra Bošković je rođena 4. februara 1994. godine na Cetinju. Završila je srednju školu “Petar Lubarda” na Cetinju – smjer slikanje, a potom Fakultet za umjetnost na Univerzitetu Donja Gorica u Podgorici i stekla zvanje istoričar i teoretičar umjetnosti. Trenutno je na master studijama na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju. 

Prvu samostalnu izložbu imala je 2022. godine u Njegoševom muzeju, Biljardi, pod nazivom “Umjetnost tijela”, potom izložbu pod nazivom “Preobražaj”, u Centru za kulturu Prijestonice Cetinje. Članica je Unije Zajednice Italijana u Crnoj Gori, koja je ujedno i finansijer ove izložbe, preko fondova Vlade Republike Italije.

Izložba je otvorena do 12. septembra.

Portal Analitika