„Oće li brdo dug da vrće? – Neće. – Ko će? – Narod. – Mora narod dug da vrće!“. Replika iz predstave „Dugo putovanje u Jevropu“ otvorila je novo saopštenje Sindikata zaposlenih RTCG, koje donosi oštru kritiku aktuelnog menadžmenta Javnog servisa.
U fokusu sindikalnog obraćanja javnosti je podatak da je RTCG, prema istraživanju Evropske radiodifuzne unije (EBU), ostvarila „najveći rast gledanosti“ među svim evropskim javnim servisima u prethodnoj godini.
“EBU je predstavio istraživanje po kojem je RTCG u posljednjih godinu dana postigla najveći rast gledanosti od svih državnih medija na teritoriji Evrope. Eto još jedne prilike da se menadžment sa pravom pohvali odličnim rezultatima. Ali opet je u svom saopštenju propustio priliku da zasluge bar jednim dijelom pripiše i radnicima i da im se zahvali na dobrom radu. Nije valjda da rezultati dolaze sami od sebe? Sve očigledniji nemaran odnos rukovodstva prema radnicima koji iako na minimalcu proizvode ovakve rezultate”, kazali su u saopštenju.
Kako su dodali, zainteresovanoj javnosti poznato je da su prethodnih dana konačno počeli pregovori menadžmenta i predstavnika dva sindikata.
“Neposredno prije početka pregovora, na jednom od konsultativnih sastanaka menadžmenta i rukovodilaca sektora (sa dva predstavnika iz svakog sektora), iznošeni su predlozi zaposlenih, a koji se tiču povećanja plata. Na jednu od konstatacija da su snimatelji slabo plaćeni iz usta generalnog direktora smo mogli čuti kako snimatelji nemaju čime biti nezadovoljni, a pritom šest-sedam snimatelja iz drugih medija u svakom trenutku čeka da budu primljeni u RTCG”, navode iz Sindikata zaposlenih RTCG-a.
Direktor je, kako su kazali, dodao i da svega njih troje-četvoro koji rade u Javnom servisu, mogu biti angažovani za potrebe snimanja filmova.
“Ali gdje piše da televizijski snimatelj mora imati znanje filmskog? Dakle, dugogodišnji snimatelji na minimalcu od 600 ili 800 eura, u zavisnosti od stručne spreme, nemaju čime biti nezadovoljni”, pitaju iz tog Sindikata.
Pritom, dodaju, ucjenjivačka poruka, da će lako biti zamijenjeni ako im se plata ne sviđa, zvuči prilično jezivo.
“Ovo se ne odnosi samo na snimatelje. Iz ugla menadžmenta svi su lako zamjenjivi i niko ne zna svoj posao dovoljno dobro. Naravno, misli se prije svega na one koji se usuđuju da kritikuju odluke menadžmenta ili tvrdoglavo ostaju u “omraženom” Sindikatu zaposlenih jer vjeruju da će im on izboriti bolje uslove rada. Pod pritiskom rukovodstva nekoliko desetina radnika se ispisalo iz našeg sindikata, a urednicima pojedinih redakcija, koji su prepoznati kao sindikalni borci, najavljene su smjene uz nesuvisla obrazloženja. Tako to bude kad nisi u milosti nečije vlasti, a kad jesi ne postoji dovoljno dobar argument da te pomjere sa nekog mjesta”, ističu u saopštenju.
Poručuju da, ko ne vjeruje nek izbroji koliko je bilo presuda koje kažu da je Boris Raonić nelegalno na funkciji generalnog direktora, uključujući i ovu Osnovnog suda od prije nekoliko dana. Ispade da su to nedovoljno dobri argumenti da čovjek iz NVO sektora napusti funkciju na kojoj gotovo ništa nije naučio o kompleksnosti naših poslova. I kojem je jedna od glavnih misli o zaposlenima izražena u naslovu teksta.
“Na kraju ćemo podsjetiti sve koji misle da mogu olako kažnjavati radnike i davati otkaze da postoje zakoni koji štite zaposlene i koje sudovi poštuju. Nekoliko je skorašnjih slučajeva gdje su radnici RTCG dobili presude u procesima koje su pokrenuli da zaštite prava koja su im ugrožena od aktuelnog menadžmenta. Nakon ovih presuda kolege i koleginice dobiće ozbiljne novčane nadoknade. Ko će vraćati ove i druge presuđene dugove? Odgovor je na početku teksta. Čija je odgovornost i ko bi trebalo da vraća dugove”, pitaju iz Sindikata zaposlenih RTCG-a.
Upravo, ističu, onaj na koga ste sada pomislili.
“PS. Rezultate imamo, novca ima, samo boljih plata za dostojanstven život još uvijek nema”, zaključuju.