Crnogorski tužioci, sudeći prema odgovoru koji je Portalu ETV dostavljen iz kabineta vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića, za sada se ne bave mogućom korupcijom u slučaju odluke o prodaji dva broda Crnogorske plovidbe – „Kotor“ i „Dvadesetprvi maj“, iako još od maja dio javnosti upozorava na to da odluka Ministarstva pomorstva o sklapanju Ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji pomorskih kompanija - Crnogorska plovidba Kotor i Barska plovidba nosi nenadoknadivu štetu za kotorsko preduzeće.
„Podsjećamo da nadležna državna tužilaštva prate dešavanja i preduzimaju mjere i radnje u svim situacijama u kojima postoji sumnja da je učinjeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti“, rečenica je koju je Portalu ETV dostavilo Vrhovno državno tužilaštvo na pitanja koja smo uputili vrhovnom tužiocu Markoviću u slučaju prodaje brodova Crnogorske plovidbe i sumnji da iza ove odluke stoje lični interesi i korupcija.
Čekaju štetu
Te sumnje i prije nekoliko dana iskazali su iz Udruženja pomorskih kapetana u otvorenom pismu premijeru Milojku Spajiću, sa zahtjevom za hitnu smjenu ministra pomorstva Filipa Radulovića čije postupanje i odluke smatraju nezakonitim i da ukazuju na potencijalnu korupciju.
Vrhovnog tužioca Markovića pitali smo da li se crnogorska tužilaštva bave ovim slučajem, da li imaju nadležnost da reaguju i spriječe prodaju crnogorskih brodova, te hoće li istraživati optužbe na račun ministra Radulovića i utvrđivati ima li elemenata korupcije u procesu prodaje dva plovila.
Tužilaštvo bi trebalo da djeluje proaktivno i štiti državne resurse, samim tim interese Države Crne Gore, a zaštita državnih interesa je i sprječavanje izvršenja krivičnih djela, a ne samo procesuiranje posljedica i štete nakon počinjenog krivičnog djela.
S obzirom na to da dio javnosti još od maja upozorava na pogubne posljedice Ugovora iza kojeg je stalo Ministarstvo pomorstva i ministar Radulović, bilo je očekivano da tužilaštvo djeluje preventivno i zaštiti imovinu Države Crne Gore kada su već imali informaciju da neko moguće priprema krivično djelo na račun države. Oni, međutim, čekaju da krivično djelo bude počinjeno, da nastupe posljedice i onda reaguju?! Iako je tada kasno da se bilo što promijeni.
Nedavno smijenjeni Odbor direktora Crnogorske plovidbe i Udruženje morskih kapetana Crne Gore tvrde da se odlukama Ministarstva pomorstva širi koruptivna mreža čiji je krajni cilj pribavljanje novca za interes pojedinaca, a na račun uništavanja Crnogorske plovidbe.
Za tužilaštvo, međutim, ova upozorenja, očigledno nijesu alarm za hitnu reakciju.
Dnevniku Vijesti krajem maja iz Vrhovnog tužilaštva je saopšteno da je „u nadležnosti državnih tužilaštava gonjenje učinilaca krivičnih djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, dok je u nadležnosti drugih državnih organa davanje pravnih mišljenja u vezi sa zaključivanjem imovinsko-pravnih ugovora i drugim imovinsko-pravnim pitanjima“.
Napomenuli su i „da sve institucije i pojedinci državnim tužilaštvima treba da prijave krivično djelo ukoliko imaju saznanja da je ono učinjeno i takođe dostave dokaze za svoje tvrdnje“. Znači, ništa od postupanja po službenoj dužnosti kada imaju informacije o potencijalnom krivičnom djelu?!
Ko je kriv
Skupština akcionara Crnogorske plovidbe donijela je 16. jula odluku da se prodaju dva broda ove kompanije – „Kotor“ i „21. maj“.
Tim povodom oglasio se i predsjednik države Jakov Milatović koji je ocijenio da „Vlada mora da preuzme najveću odgovornost za bankrot Crnogorske plovidbe“.
„Odgovornost vlasti je u tome da saopšti ime i prezime svakoga ko je svojim potpisom, ćutanjem ili nemarom gurnuo Crnogorsku plovidbu u bankrot. Država se ne vodi tako da ono što generacije grade - trenutna vlast rasproda“, poručio je on.
Istakao je, pored ostalog, da „odluke koje su loše morale su se spriječiti na vrijeme, a oni koji su ih donosili moraju odgovarati“ i zaključio: „tražimo ukidanje partijskih feuda koji uništavaju sve čega se dotaknu“.
Udruženje pomorskih kapetana 15. jula je u otvorenom pismu premijeru Milojku Spajiću zahtijevalo da hitno smijeni ministra Radulovića, uz ocjenu da je on isključivi krivac, zajedno sa svojim timom, i zbog toga što je brod „Kotor“ ostao zarobljen prije skoro mjesec u američkoj luci Savana zbog više nedostataka u procedurama upravljanja ovim plovilom. Brod je 17. jula dobio dozvolu da isplovi iz te luke.
Demantovali su tvrdnje ministra Radulovića da je brod bio zadržan zbog kvarova, već je, kako su napisali, zaustavljen u američkoj luci, jer nijesu ispunjeni standardi o upravljanju brodom sa kopna.
„...došlo je do situacije da se ne zna ko upravlja brodom i ko je DPA, tj. odgovorna osoba na kopnu za komunikaciju sa brodom i sigurno upravljanje“, objasnili su oni.
Ministarstvo je, saopštili su, „zaobišlo sve propise kada je sačinjavalo Ugovor o poslovno tehničkoj saradnji“, između Crnogorske plovidbe i preduzeća Barska plovidba.
"...došlo se do apsurdne situacije da se ne zna ko upravlja brodom i ko treba da pripremi brod za kontrolu, što je naravno dovelo do zadržavanja broda u luci, ali i svega drugog što je uslijedilo", napisali su u pismu premijeru Spajiću.
Kategorični su i da je pogubna odluka ministra Radulovića da se prodaju brodovi „Kotor“ i „Dvadestprvi maj“.
„Slučajno ili ne, na čelu Barske plovidbe u svojstvu izvršnog direktora nalazi se kum državnog sekretara u Ministarsvu pomorstva gdin. Pavla Tripkovića, a odluke koje su donešene na sjednici Skupštine akcionara predstavljaju pravni osnov manjinskim akcionarima da kao nesaglasni sa odlukom Skupštine akcionara dobiju milionsko obeštećenje od Barske plovidbe. Slučajnost ili nešto mnogo više od toga, procijenite sami, mada nam se čini da je javnost već razumjela šta se krije iza ovakvih „koincidencija““, upozorili su iz Udruženja pomorskih kapetana.
Ukazali su i na činjenicu da je „ministar Radulović, umjesto da angažuje stručnu i referentnu kuću za izradu tako važne analize“ - Analiza za restruktuiranje brodarskih društva, što su, ističu, kao strukovno udruženje predlagali, angažovao privredno društvo Računovođa doo, pod pokroviteljstvom Instituta sertifikovanih računovođa Crne Gore.
„Posebno je važno napomenuti da u uvodnom dijelu pomenute analize, odnosno Plana restruktuiranja, stoji da je isti pripremljen isključivo u svrhu pružanja infromacija korisnicima i ne predstavlja pravni, finansijski i investicioni savjet, te da Institut sertifikovanih računovođa, društvo Računovođa doo, njihovi saradnici i zaposleni ne prihvataju nikakvu odgovornost za eventualne gubitke, štetu ili bilo kakve posljedice koje mogu proizaći iz korišćenja ovog dokumenta ili oslanjanja na iznijete zaključke i preporuke“, podsjetili su oni na napomenu izrađivača Analize koja je u nepovrat odvela Crnogorsku plovidbu.
Ako tvrdnje onih koji upozoravaju na moguću korupciju u procesu donošenja odluke o prodaji brodova „Kotor“ i „Dvadesetprvi maj“ i gašenju Crnogorske plovidbe imaju utemeljenje, već je kasno. Državi Crnoj Gori i gradu Kotoru pričinjena je nenadoknadiva šteta.