Društvo

Urednik KUP-a u Javnom servisu izložen linču u pojedinim medijima

Simunović: Moraće da dokažu ono što pričaju

Prema riječima dekana Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju prof. dr Adnana Čirgića na Javnom servisu je diskriminisana jotovana varijanta Pravopisa crnogorskoga jezika, a on upozorava i da je crtanje meta uveliko počelo.


Simunović: Moraće da dokažu ono što pričaju Foto: ilustracija
PobjedaIzvor

Vrednovanje moje uredničke procjene uz upotrebu termina „cenzura“ i „diskriminacija“ su optužbe koje imaju veliku težinu i koje će oni koji koriste takvu terminologiju bez znanja i predstave o značenju tih pojmova morati to da dokažu – poručio je juče u izjavi za Pobjedu urednik kulturno-umjetničkog programa Televizije Crne Gore (KUP) Vlatko Simunović kojeg su pojedini mediji izložili linču, jer je, zbog ekavice, obustavio reprizno emitovanje dječije emisije „Vrtirepić“.

Simunović je u pojašnjenju za ovaj list kazao da je njegova odluka „jasna, nedvosmislena i inspirisana profesionalnim standardima i obavezama“ koje on ima kao urednik kulturno-umjetničkog programa na TVCG.

Atmosfera

Podsjetio je da je ova emisija namijenjana djeci predškolskog uzrasta i ukazao na činjenicu da u tom osjetljivom uzrastu mališani ne uče jezik, nego ga usvajaju.

- Usvajanjem leksike koja je svojstvena samo srpskom jeziku ekavskog izgovora, činimo težak previd. Naša djeca u osnovnim školama uče crnogorski, srpski, hrvatski i bosanski jezik ijekavskog izgovora. Predškolska djeca sa zapanjujućom brzinom usvajaju leksiku i akcenate. Namećući im ekavicu naudićemo njihovoj govornoj kulturi i otežati nastavak školovanja. Odluka koju sam donio je racionalna i na nju me obavezuju pravila koja uređuju djelovanje Javnog servisa. Naravno, nije ni u kakvom konfliktu sa etičkim kodeksima profesionalnog novinarstva - pojasnio je Simunović.

Poručio je i da etikete koje mu se stavljaju mogu imati značajan uticaj na njegov život.

- U aktuelnoj uzavreloj atmosferi u Crnoj Gori, mogu imati uticaj čak i na moju bezbjednost. Ako bilo ko na javnim servisima u Hrvatskoj ili federalnoj Bosni i Hercegovini pronađe jedan sekund programa namijenjenog djeci predškolskog uzrasta na ekavici, odnosno na RTS-u u ijekavici, priznaću da sam donio pogrešnu odluku - poručio je Simunović.

Kategoričan je da su negativne reakcije na njegov postupak posljedica teškog neznanja i nerazumijevanja pojmova diskriminacija i cenzura.

- Ko u mom postupanju prepoznaje cenzuru, lišen je elementarnog znanja o tom pojmu. Cenzura je zabrana jednog sadržaja, jer je nečija procjena da on ugrožava vlast, društveni poredak i moral. Ni na koji način se moja odluka ne može dovesti u taj kontekst - istakao je Simunović.

Crtanje meta

Prema riječima dekana Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju prof. dr Adnana Čirgića „ko i površno zna novinara Vlatka Simunovića, ne treba mu dokaz da je etiketiranje njega kao diskriminatora više no zlonamjerno“.

- Ko je iole pratio emisije na Javnome servisu, bez obzira kojega tipa te emisije bile, zna da je na Javnome servisu jedino diskriminisana jotovana varijanta Pravopisa crnogorskoga jezika. Prozivanje Vlatka Simunovića za diskriminaciju ekavice nije ništa drugo do javna diskreditacija svih onih kulturnih stvaralaca koji su dali doprinos nezavisnoj Crnoj Gori i njezinoj kulturi - kategoričan je Čirgić.

Oni koji su obećali da revanšizma u „novooslobođenoj“ Crnoj Gori neće biti, prema Čirgićevim riječima, počeli su svoj posao.

- Danas je to Vlatko Simunović, śutra će biti neko drugi. Portali zaduženi za blaćenje poštena svijeta lako će obezbijediti tekstove za svoju čitalačku publiku. Crtanje meta je uveliko počelo - upozorio je Čirgić.

Objava

Nakon što je Simunović obustavio reprizno emitovanje dječije emisije „Vrtirepić“, tome se usprotivila urednica redakcije programa za djecu Milena Janjušević koja je od njega tražila obrazloženje za ovakvu odluku.

Od Simunovića je dobila pisano obrazloženje, koje je juče publikovano na portalu IN4S.

Ona je juče za Pobjedu rekla da ne zna kako je ovaj portal dobio obrazloženje, jer ga je ona uputila samo Savjetu Javnog servisa.

- Nijesam željela da ovo procuri u javnost. Nadam se da ćemo uspjeti da riješimo sve onako kako bi trebalo - unutar naše kuće. Upravo zbog toga ne dajem komentare van Javnog servisa, jer je to stvar koja se tiče nas i to sam i poslala Savjetu RTCG kako bi se izjasnili - istakla je Janjušević.

Simunović je u komentarima na tekst, na portalu IN4S i srpskim portalima koji su ga prenijeli, izložen brutalnim uvredama i govoru mržnje.

Savjet: Emisija nije ni predviđena

Predsjednik Savjeta RTCG Ivan Jovetić za Pobjedu je rekao da emisija „Vrtirepić“ nije predviđena Programsko-produkcionim planom, ali da će Savjet insistirati da direktor Televizije Slavko Đurđić i generalni direktor RTCG Božidar Šundić, čija je to nadležnost, utvrde eventualni propust i disciplinsku odgovornost.

Kaže da uočava dva problema, prvi je da emisije „Vrtirepić“ nema u planu za 2020. godinu, a drugi problem je pitanje da li je došlo do bilo kojeg oblika diskriminacije i kako se to utvrđuje.

- U odnosu na Programsko-produkcioni plan, pitanje je - kako je moguće emitovati ili reprizirati emisiju koje u njemu nema. U takvim situacijama bi neko, zaista, morao snositi odgovornost. Stoga čudi da bilo koja redakcija ili program RTCG traže sadržaj kojeg nema u Planu u cilju popunjavanja programa. Na ovaj problem niko od uključenih strana nije ukazao - naveo je Jovetić.

Kada je riječ o drugom problemu, rekao je da se postavlja pitanje procedure.

- Prema Statutu, Savjetu se obraća nakon obraćanja neposrednim rukovodiocima i generalnom direktoru. Svakako, uticaj muzičkih numera može postojati, ali se ne smije precjenjivati. S druge strane, postojanje bilo kog oblika diskriminacije i(li) cenzure je nedopustivo i neće biti tolerisano. Savjet će insistirati da direktor Televizije i generalni direktor, čija je to nadležnost, utvrde eventualni propust i disciplinsku odgovornost - zaključio je Jovetić.


Portal Analitika