Društvo

SIMOVIĆ: Potrebna je kadrovska popuna institucija radi zaštite crnogorskog kulturnog nasljeđa

Izvor

- Formiranje Uprave za zaštitu kulturnih dobara rezultat je  transformacije dosadašnjih institucija zaštite kulturnih dobara (Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture i Centra za arheološka istraživanja Crne Gore) u novi institucionalni okvir koji čine Uprava za zaštitu kulturnih dobara i Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore. Cilj ove transformacije je stvaranje funkcionalnog, efikasnog i djelotvornog sistema trajne zaštite, očuvanja i unapređenja kulturnih dobara, uz obezbjeđivanje održivog korišćenja, kaže Simović.

ANALITIKA: Da li je država reorganizacijom priznala dosadašnju nemoć?

SIMOVIĆ: Ne bih rekla da je država priznala nemoć. Možda je bliže istini da je procijenjeno kako dosadašnji institucionalni sistem nije dorastao zadacima koji su bili postavljeni pred Zavode i Centar za arheološka istraživanja Crne Gore, te da je zbog toga bilo potrebno izvršiti korjenite promjene.

Jedan od rezultata institucionalne transformacije jeste formiranje Uprave sa svim ovlastima organa državne uprave. Međutim, potrebno je naglasiti da je po odredbama zakona, briga o kulturnom dobru obaveza vlasnika, odnosno držaoca, a nikako ne Uprave. Uprava je tu da sistemom upravnih i sa njima povezanih stručnih poslova obezbijedi valjanu valorizaciju, trajnu zaštitu, očuvanje i unapređenje kulturnih dobara, uz obezbjeđivanje održivog korišćenja.

Važno je napomenuti da je proces formiranja Uprave  još u toku.

ANALITIKA: Koliko ljudi nedostaje da bi mogli obavljati funkciju za koju ste osnovani?

simovicsl1vijestiSIMOVIĆ: U ovom momentu broj zaposlenih u Upravi je više nego dvostruko manji nego što je to bilo predvidjeno Elaboratom o opravdanosti transformacije za ovu godinu.  Stručni. visokoškolski kadar je u ovom trenutku u sjedištu Uprave   zastupljen sa manje od 25 procenata planiranog broja. U skladu sa rečenim, vidljivo je da  tek predstoji potpuno organiziranje  Sektora za sprovođenje mjera zaštite kulturnih dobara, gdje je djelimično popunjeno tek dio radnih mjesta Odjeljenja za zaštitu pokretnih i nematerijalnih kulturnih dobara.  Nije formirano ni Odjeljenje za inspekcijski nadzor, na čelu sa Glavnim inspektorom, u kojem je prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji predvidjeno ove godine 7 inspektora- 3 u sjedištu Uprave, na Cetinju, a po dva u Kotoru i Podgorici. Pred nama je i formiranje Odjeljenja za zaštitu nepokretnih kulturnih dobara.  Sve u svemu, za sad imamo jako izražen kadrovski deficit, ali očekujem da se stanje popravi u slijedećem periodu. Da bi se svi problemi, gomilani deceniju i više riješili potrebno je obezbijediti uslove za rad Uprave, ali je iznimno važno da se i sam proces formiranja ne prekine u sredini da se ne bi obesmislilo sve do sada uradjeno.

Postavlja se pitanje da li će čitava reorgnizacija za rezultat imati poboljšan sistem trajne zaštite. Iako je na ovo pitanje teško odgovoriti jer kvalitet novog institucionalnog sistema zavisi od čitavog niza faktora smatram da će Uprava uspjeti da iznese čitav posao i da se prvi, pozitivni rezultati već pokazuju. Medjutim iznimno je važno ispuniti osnovne preduslove- u prvom redu potrebno je završiti proces formiranja Uprave u punom kapacitetu, ali je isto tako važno da država obezbijedi ostale potrebne preduslove.

Što mislim dalje? Mislim raditi u skadu sa principima struke, profesionalno i odgovorno. Ako bude uslova za to.

Portal Analitika