Stranka evropskog progresa pruža punu podršku sindikatima u njihovoj opravdanoj borbi za hitno donošenje Opšteg kolektivnog ugovora.
Kako su saopštili, činjenica da od 30. aprila Crna Gora nema važeći Opšti kolektivni ugovor predstavlja nezapamćen pravni i ekonomski skandal. Time je, kako kažu, aktuelna Vlada svjesno uvela državu i radnička prava u sivu zonu.
“Dok se izvršna vlast hvali navodnim uspjesima, desetine hiljada zaposlenih i njihovih porodica ostavljeni su bez osnovne pravne zaštite i sigurnosti na radu. Ova Vlada je do sada bezbroj puta prevarila i izigrala sindikate, dajući lažna obećanja koja služe samo za kupovinu vremena”, navode iz SEP-a.
Dok, prema njihovim riječima, za građane, prosvjetare, zdravstvene radnike i privredu navodno nema novca, svjedoci smo da se državni budžet troši potpuno nenamjenski, netransparentno i bez ikakve odgovornosti.
“Novca ima za partijska zapošljavanja, enormne ugovore o djelu, putovanja (uglavnom turistička) i luksuz administracije, dok se standard građana brutalno urušava”, ističu iz SEP-a.
Posebno, kako navode, zabrinjava što Vlada već sada kreira i planira izrazito populističke ekonomske mjere.
“Cilj ovih neodrživih obećanja je isključivo politički inženjering za izbore koji nas očekuju tek za godinu dana. Ovakvo poigravanje sa egzistencijom građana i stabilnošću države prosto više nema nikakvog smisla. To nije vođenje ekonomske politike, već neodgovorno kockanje sa standardom građana radi pukog opstanka na vlasti”, piše u saopštenju.
Stranka evropskog progresa poručuje da se hitno mora prekinuti praksa obezvređivanja zaposlenih.
“Zahtijevamo od Vlade da odmah prekine populističke manipulacije i sjedne za sto sa socijalnim partnerima da bez odlaganja potpiše Opšti kolektivni ugovor koji će garantovati prava onima koji u ovoj državi stvaraju novu vrijednost”, zaključili su.










