Nekadašnja generalna direktorica Direktorata za energetsku efikasnost i ministarka ekonomije, a danas poslanica DPS-a, za Gradski portal potcrtava da se energetska situacija na evropskom tlu značajno promijenila od početka agresije Rusije na Ukrajinu, ali da se – i pored toga – neki prioriteti neće promijeniti.
„Ruska invazija na Ukrajinu do kraja je osvijetlila značaj energetske nezavisnosti Evropske unije i država kandidata. Nema suverene politike bez istinske energetske nezavisnosti. EU to odavno zna, a danas još jasnije na tome počinje da insistira”, ističe naša sagovornica.
Na istom fonu je i njen stav o Termoelektrani Pljevelja. Iako taj energetski objekat i njegovo funkcionisanje nijesu u skladu sa zahtjevima iz Zelene agende EU, i dalje od njega imamo mnogo više koristi nego štete.
„U svijetlu značaja Termoelektrane Pljevlja – tačno je da Crna Gora mora stremiti zelenoj energiji. Ali ne – ni na sekund – na uštrb energetske nezavisnosti. Tu je riječ o energetskoj tranziciji. Dakle, to je dio procesa, a ne revolucionarnih rješenja kakva su nam se često sugerisala i nametala sa svih krajeva političkog spektra i sa raznih lobi adresa. To najbolje pokazuju ovakve teške prilike”, naglašava ona.
Pojedine evropske zemlje razmatraju mogućnost da manjak energije nadomjesete većim radom ili čak ponovnim pokretanjem rada termoeletkrana. No, Sekulić ističe da to ne znači odustajenje od ekološki čiste proizvodnje energije.
„Potezi u vanrednim okolnostima mogu se lako pogrešno protumačiti. Utisak o povratku Evrope na ugalj je upravo takav primjer. Prosto, niti jedna izjava, niti jedna zvanična odluka evropskih institucija ne navodi na zaključak da može doći do strateškog zaokreta po pitanju zelene energije”, pojašnjava ona.
Nedostatak energenata u zemljama Evropske unije, kao posljedica ratnih dešavanja u Ukrajini, te sankcija koje su uvedene Rusiji, Sekulić ne vidi kao priliku za prodaju onoga što mi imamo po skupljoj cijeni.
„Vanredne situacije ne treba posmatrati kao priliku za zaradu. Svaki sistem – pa i naš – za te situacije mora strateški da se pripremi i da, prije svega, zadovolji potrebe naših građana i domaće privrede. Naravno, treba i zaraditi, ali tek nakon što se prva dva zahtjeva ispune”, naglašava naša sagovornica.
Sekulović ističe poseban značaj podmorskog energetskog kabla koji povezuje Crnu Goru s Italijom.
„Ovaj projekat je nekoliko puta u svega nešto više od dvije godine eksploatacije pokazao brojne pozitivne efekte: od enormnih prihoda operatora prenosa, do stabilišućeg uticaja na cijene. Direktna veza sa tržištem EU danas bi bila posebno važna da su pri kraju velike investicije u energetske proizvodne kapacitete. Na žalost, proteklih godinu i po svjedočimo ozbiljnoj stagnaciji, ali ostaje nada da će i to uskoro biti drugačije”, zaključuje Sekulić.