On za Atlas Tv kaže da se ništa, što može uticati na životnu sredinu naše zemlje, ne može izgraditi bez odobrenja Crne Gore.
“Ne trebamo biti zabrinuti oko toga da li nešto što može uticati na životnu sredinu u Crnoj Gori može da bude izgrađeno. Vrlo kategorično, bez našeg odobrenja, bez našeg pristanka, kažem još jednom međunarodne konvencije su tu vrlo jasne ne može biti nikakve riječi o gradnji objekata koji mogu ugroziti životnu sredinu u CG”, rekao je Sekulić.
Iz Elektroprivrede Republike Srpske Radiju Slobodna Evropa je saopšteno da je, nakon odustajanja Crne Gore da učestvuje u zajedničkom projektu Buk Bijela, odlučeno da se gradi nešto manja elektrana na Drini za koju tvrde da neće ugroziti životnu sredinu.
Sekulić kaže da u ovom trenutku prate što se dešava.
“Imamo već formiran stav za ovaj infrastrukturni objekat. Saopštićemo ga zvanično prvbo organima BiH kada budemo dobili informaciju od njih,” dodao je on.
U Izvještaju UNESCO-a i Svjetske unije za zaštitu prirode, iz 2005. izraženo je oštro protivljenje izgradnji hidro-energetskog objekta Buk Bijela na Drini kojim bi bilo potopljeno 12 do 18 kilometara, drugog po veličini na svijetu, kanjona rijeke Tare. Ranije iste godine Skupština Crne Gore je usvojila Deklaraciju o zaštiti Tare kojom se trajno zabranjuju bilo kakvi zahvati ili radovi u kanjonu rijeke.