Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Odbor podržao Predloge zakona za nultu stopu PDV-a na hljeb i ukidanje akciza na plastičnu ambalažu

Na današnjoj sjednici

Odbor podržao Predloge zakona za nultu stopu PDV-a na hljeb i ukidanje akciza na plastičnu ambalažu

Odbor za ekonomiju, finansije i budžet sa osam glasova podržao je Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o Porezu na dodatnu vrijednost kojim se određuje nulta stopa PDV-a na hljeb čime se. Ovim predlogom se, kako je istakao predlagač Damir Šehović, smanjuje cijena ove osnovne životne namirnice a u isto vrijeme se ne opterećuje pekarska industrija. Jednoglasno je podržan i Predlog zakona o dopuni zakona o akcizama

Odbor podržao Predloge zakona za nultu stopu PDV-a na hljeb i ukidanje akciza na plastičnu ambalažu Foto: screenshot
L. Đ.
L. Đ.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Predlagač Predloga zakona o izmjenama i dopunama zakona o PDV-u, lider Socijaldemokrata Damir Šehović, kazao je da nakon dva mjeseca formiranja Vlade, ona nije formirana da bi se bavila egzistencijalnim pitanjima.

''Budući da je zbog programskih prioriteta koji su im nametnuti sa strane, Otvorenog Balkana, Temeljnog ugovora i popisa, ta Vlada je zaboravila na građane čiji standard je svakog dana sve lošiji. Zbog toga smo i predložili ova dva predloga Zakona kojim bi se oborila stopa PDV-a na hljeb i domaći proizvođači oslobodili akciza na plastiku'', kazao je Šehović.

Kako je dodao želi da skrene pažnju na podatak koje sve treba da nas zabrine.

''Crna Gora je u prvom kvartalu ove godine zabilježila gotovo dvocifrenu stopu inflacije. U aprilu je ta inflacija iznosila 11 odsto. To je najveća stopa inflacije koja je zabilježena u regionu. Znam da će naši građani da kažu da je njihov utisak da je inflacija mnogo veća od ove koju sam saopštio. I u pravu su, jer za socijalno ugroženije slojeve stanovništa inflacija je značajno veća jer najveći procenat njihovog dohotka odlazi na hranu i energente koji su najviše i poskupljeli''.

Kako govori Šehović, zvanični podaci su takvi koji govore da je godišnja inflacija kada je riječ o gorivu iznosi 43 odsto. Inflacija na žitarice i hljeb, dodaje, iznosi nevjerovatnih 36 odsto, povrća i mliječnih proizvoda 20 odsto.

''Ovim temama nisam primijetio da se iko iz Vlade ozbiljno bavi. Gurnute su u drugi plan i ne mogu da dođu do izražaja onih kojim smo zapljusnuti a koje ne utiču na njihov standard'', kazao je Šehović.

Kako je dodao, treba se prekinuti praksa da se zarađuje na hljebu koji je značajno poskupljao.

''Cijena hljeba je porasla za 30 odsto i država je zaraživala na tome, što je nepošteno. Ovaj Zakon omogućuje obaranje cijena hljeba na način kojim neće ići preko leđa pekarske industrije koja je pogođena visokom cijenom hljeba i brašna'', kazao je on.

Đurović: Otvoreni Balkan je jedini put za Crnu Goru

Poslanik Demokratskog fronta Dejan Đurović, kazao je da će podržati predloge zakona, ali da neće uvijek slijepo slušati evropske partnere.

''Glasaćemo uvijek ono što je u interesima Crne Gore ali nećemo uvijek slijepo slušati ono što su preporuke iz evropske porodice a koje su u principu protiv interesa građana Crne Gore. Mi smo benefite što se tiče te evropske porodice do sada nismo osjetili a nisam siguran da ćemo ih osjetiti uskoro. Oni su se u ovom trenutku i sami našli u čudu a ne da pomažu drugim zemljama. Trebalo bi pogledati kako ćemo u budućnosti voditi i evropsku i političku situaciju Crne Gore. Bojim se da zbog političkih i partijskih konstrukcija ne dovedemo građane pred rub siromaštva'', kazao je Đurović.

Đurović navodi da se mora voditi računa da se ne desi ista situacija kao sa akcizama na gorivo.

''Desio se mali efekat kada smo smanjili akcize. Bojim se da će se zbog cijene hrane koja je trenutno u svijetu malo se moći odraziti na ovo što možemo da odradimo za naše građane. Trebalo bi se povesti računa o zamrzavanju cijena, naročito životnih namirnica'', kazao je on.

Kako je dodao, svakodnevno će cijena energenata biti sve veća, te da je shodno situaciji u svijetu jedini pravi put za Crnu Goru, Otvoreni Balkan.

''Imali smo sastanak na kojem smo obaviješteni da će naši prijatelji iz Njemačke zapostaviti zelenu energiju i sve ekološke barijere i uključiće 16 termoelektrana koje su bili zatvoreni. Norveška će takođe pokrenuti sve bušotine nafte koje su stavljene ad akta. Sama ta najava da će jesen biti vrlo teška, i informacija da će Crna Gora biti dio evropske porodice 2033. godine, govori da je jedini put Crne Gore u ovom trenutku u Otvorenom Balkanu'', smatra Đurović.

Predsjednik Odbora, Petar Ivanović kazao je da se inflacija metodološki mjeri ne time što se gleda nekoliko proizvoda, već institucije čine na metodološki isti način kao i druge institucije u EU.

Inflacija manja od rasta cijena

''Nesporno je da je cijena pojedinih proizvoda porasla, ali nekad zbunjujemo građane već moramo poslati poruku da je inflacija manja od rasta cijena pojedinih proizvoda. Kako ti proizvodi utiču na njihov kućni budžet to oni sami znaju ali moramo razdvojiti ta dva pojma'', kazao je Ivanović.

Kako je dodao, poreske stope treba smanjivati.

''Zagovornik sam proporcionalnog oporezivanja jer ne vidim razlog da se dodatno kažnjavaju oni koji bolje, više i kvalitetnije rade. Ne postoji saglasje ni među ekonomistima kada je u pitanju proporcionalno oporezivanje a siguran sam da se nećemo ni ovdje složiti ali vjerujem da će sukob argumenata dovesti do toga da nađemo optimalno rješenje'', kazao je Ivanović.

Ivanović navodi da velike cifre, koje se koriste za uvoz pojedinih proizvoda, primamljivo zvuči za pokretanje sopstvene proizvodnje.

''Međutim to se ne dešava a i gubimo novac koji smo dobili od evropskih partnera za podsticanje proizvodnje. Po mojim informacijama blizu osam miliona eura je moralo da se vrati EU jer nije utrošen u Crnoj Gori. Postoji neki drugi malo širi problem na koji moramo da ukažemo. Jedan od problema je javna potrošnja koja je velika i opterećuje sve preduzetnike. Nadam se da ćemo i o tome voditi računa kada budemo razmatrali druge predloge zakona'', kazao je Ivanović.

Odbor je sa osam glasova za usvojio Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o Porezu na dodatnu vrijednost.

Govoreći o Predlogu zakona o dopuni zakona o akcizama Šehović je kazao da su novim nametom opterećene domaće fabrike vode i mljekare.

''Oni su obavezni da plaćaju akcize na plastične boce u koje se sipa voda ili mlijeko i time su izloženi nelojalnoj konkurenciji. Morali su da dignu cijenu proizvoda podignu 5 do 10 odsto čime je postala nekonkurentnija jer je skuplja u odnosu na iste prozivode iz uvoza. Da bi riješili taj problem i doprinijeli rješavanju uvozne zavisnosti, logično bi bilo da usvojimo zakon kojim ćemo osloboditi domaće proizvođače plaćanja cijena na plastiku kada ta plastika koristi za ambalažu'', kazao je Šehović.

Radulović: Anti evropska mjera

Poslanik Demokratskog fronta Branko Radulović kazao je da se radi o veoma kompleksnom pitanju.

''Ovo je protiv evropske politike i protiv direktiva koje su jasne kada je u pitanju plastika. Danas ima i novih kontinenata u dva okeana. To su kontinenti plastike. U biološkom ciklusu u morima plastika je sastavni dio. U dobrom dijelu Jadranskog mora se takođe nalazi plastika, ili na obalama ili nadnu mora. Ovo pokazuje da smo mi na Balkanu anti evropljani. Albanci su podigli akcize na plastiku, Srbi mislim da ne'', kazao je on.

Kako je dodao, sve flaše moraju dai du na reciklažu.

''Dnevno se isprazni preko milijardu boca raznih proizvodapića. Šta da radimo u ovakvoj situaciji? Mi moramo poštovati evropske direktive'', kazao je Radulović.

Kako je dodao on bi stimulisao domaće proizvođače ali kroz neku drugu mjeru.

''Sa ovom mjerom reći će nam da je ovo anti civilizacijski. Šta ćemo onda? Ukinuće je. Ja ću dići dvije ruke, jednu za i jednu protiv jer nije usaglašeno a naša nova ministarka nema pojma o ovome. Ne znam šta da radimo, moramo stimulisati i raditi ali na koji način ne znam. Hajde da uradimo nešto da pomognemo ljudima ali i da osvijestimo Vladu'', kazao je Radulović.

Poslanik Demokratske partije socijalista, Nikola Rakočević, kazao je da Predlog zakona ima dobar cilj, ali i da ima smisla što je iznio Radulović.

''Moramo razmisliti o ovome i amandmanom ako se usaglasi predlagač ograničiti trajanje mjere. Zaključkom odbora moramo obavezati Vladu da nađe ekonomsku mjeru koja će biti alternativa ovoj mjeri koja nije u skladu sa evropskim direktivama. Na taj način bi usvajanjem ovog zakona zadovoljili potrebu privrede a toliko vremena bi Vlada imala da pokaže ozbiljnost kako ne bi narušili norme na koje smo se obavezali'', kazao je Rakočević.

Poslanica DPS-a, Dragica Sekulić, kazala je da svi koji u Crnoj Gori bilo što proizvode a što pune u ambalažu koja je PET porijekla moraju da plate akcizu na nju.

''Svi proizvodi koji dolaze u istu takvu ambalažu zapakovani ne plaćaju tu akcizu. Suština je da budemo jednaki. Ta akciza ima logiku ako imamo ujednačena standardizovana pravila u zemljama porijekla iz kojih je najveći uvoz. Ako nemamo onda moraju biti konkurentni u odnosu na nas. Ako uvezete vodu u kojoj nema akcize, a za istu tu flašicu naši proizvođači plaćaju akcize, onda tu naše proizvođače stavljamo u neravnopravan položaj'', kazala je Sekulić.

Kako je dodala predlog nije ispravljanje nepravde.

''To je odugovlačenje mjere koja će kad tad morati da se uvede. Moramo dobro promisliti. Ako treba isključiti ovo na par mjeseci, u međuvremenu napraviti okrugli stol i da stručna javnost da mišljenje kako da se izađe iz problema'', istakla je Sekulić.





Portal Analitika