Politika

"Očito su u pitanju sukobi različitih pravnih tumačenja"

SDT: Prvo izjašnjenje Ustavnog suda, pa proglašenje rezultata izbora

U dopisu upućenom Izbornoj komisiji Glavnog grada, Specijalno državno tužilaštvo iznijelo je stav kako proglašenja rezultata ne može biti bez prethodnog izjašnjenja Ustavnog suda o žalbama koje se tiču održanih izbora. To je navedeno u dijelu argumentacije kojom je, ujedno, odbačena krivična prijava koju je predsjednik Izborne komisije Glavnog grada Veselin Vukčević podnio protiv više njenih članova.

SDT: Prvo izjašnjenje Ustavnog suda, pa proglašenje rezultata izbora Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Dokument u koji je Portal Analitika imao uvid, upućen je Izbornoj komisiji Glavnog grada Podgorica 14. decembra, a potpisuje ga državni tužilac Vukas Radonjić.

Inače, u pitanju je obavještenje upućeno Izbornoj komisiji o odbacivanju krivične prijave koju je njen predsjednik Veselin Vukčević podnio protiv više njenih članova, zbog navodne zloupotrebe službenog položaja putem podstrekavanja.

U dopisu Radonjić najprije naglašava kako je činjenica da postoje sukobi dva pravna tumačenja.

Prvo Ustavni sud, pa konačni rezultati

No, u tom je dokumentu iskazano mišljenje kako objavljivanja rezultata nema bez ispunjenja obaveza sadržanih u Zakonu o izboru odbornika i poslanika.

"Upravo je i duh zakona takav da se obaveza iz člana 99 Zakona o izboru odbornika i poslanika, koja se odnosi na objavljivanje rezultata, može ispuniti samo ako su prethodno ispunjene obaveze iz člana 98, koji reguliše proglašenje konačnih rezultata izbora", stoji u dopisu SDT.

Kako dodaju, u konkretnom slučaju uslovi za to ne postoje.

"Objavljivanju rezultata ne može se pristupiti bez njihovog proglašenja, za koje u konkretnom slučaju nijesu ispunjeni uslovi. To što zakon nije predvidio rješenje u situaciji kada je Ustavni sud, koji treba da kao organ najvećeg stepena i hijerarhije štiti pravilnost izbornog procesa, nefunkcionalan, zbog nedovoljnog broja sudija, ne može se koristiti da se, kroz izolovano tumačenje neke ili nekih zakonskih odredbi, takve situacije rješavaju na način na koji bi se povrijedio duh Ustava i zakona", dodaje se, između ostalog, u dopisu.

Radonjić nadalje pojašnjava i mogućnosti koje su predviđene Zakonom o Ustavnom sudu, a koje bi hipotetički mogle uticati na cjelokupan izborni proces, koji je, u slučaju Podgorice, održan 23. oktobra. 

Traže proglašenje, ali to nije podstrekavanje na krivično djelo

On dodaje i kako je činjenica da oni, protiv kojih je Vukčević podnio prijavu, traže proglašenje rezultata, jer smatraju da su stečeni uslovi da se to dogodi. 

"Međutim, ne postoji sumnja da Vas time podstrekavaju na krivično djelo, pa čak i neuspjelo, jer ni njihova svijest ne podrazumijeva da oni sami traže nešto nezakonito, niti očigledno smatraju da ispunjenje njihovih zahtjeva predstavlja krivično djelo", dodaje se u dopisu.

Podsjetimo, prijavu koja je odbačena, Vukčević je podnio protiv članova IK Nikole Terzića, Radosava Jokića, Marka Mihailovića, Željka Vujotića, Dragana Prelevića, Janka Odovića, Ljiljane Jokić Kapa i Vladimira Vujovića.

Portal Analitika