Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • SDP: Da i roditelji i staratelji djece sa sa teškim smetnjama u razvoju imaju pravo na starosnu penziju

Amandmani na izmjene Zakona o PIO

SDP: Da i roditelji i staratelji djece sa sa teškim smetnjama u razvoju imaju pravo na starosnu penziju

SDP je predložio amandmane na Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kojim smo tražili da pravo na starosnu penziju mogu ostvariti i roditelji i staratelji djece sa teškim smetnjama u razvoju. Predlogom Vlade je bilo određeno da se ova mogućnost briše 2021.

SDP: Da i roditelji i staratelji djece sa sa teškim smetnjama u razvoju imaju pravo na starosnu penziju Foto: Portal Analitika
Izvor

“Smatramo da članom čije brisanje se predlaže je predviđeno organičenje ostvarivanja prava na starosnu penziju za roditelja koji ima dijete ili staratelj koji vrši starateljstvo nad djetetom, bez obzira na godine života djeteta, sa teškim smetnjama u razvoju koje je korisnik lične invalidnine do kraja 2021. godine. Naime, država, umjesto da konstanto razvija, unapređuje i osigurava ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava, već godinama razvija praksu pravne nesigurnosti za osobe s invaliditetom i njihove porodice.”, ističu iz SDP-a.

Napominju da prava roditelja djece s invaliditetom imaju dodatan osnov u činjenici da država nije stvorila adekvatne uslove i ravnopravnost za odgoj djece, nije omogućila usluge u zajednici, pristupačnost, kvalitetno obrazovanje i zaposlenje, dostupnost najsavremenih pomagala i usluga, nije obezbijedila život u zajednici izvan restriktivnih okruženja, i nije osigurala adekvatan životni standard i pokriće troškova života nastalih zbog invaliditeta.

“Ako je država uslovila roditelja da brinu o djetetu ili više djece s invaliditetom istovremeno kako misli da se taj roditelj može zaposliti i raditi i obezbijediti ekonomsku sigurnost u starosti. Ukoliko je moguće da je država posle 10 godina ustanovila da ovom pravu nije mjesto u penzijskom sistemu (nema takvog stave u obrazloženju zakona) onda je trebala istovremeno predložiti izmjene i dopune drugog zakona u kojem bi „bilo mjesta za ovo pravo“, ili postići na drugačiji način pravni ekvivalent garancijom drugih prava suštinski istovjetnih za roditelje i porodice, odnosno osobe s invaliditetom”, naveli su iz SDP-a.

Portal Analitika