Abiznis

Šćuric: Povlačenje AdP-a je čudno i loše za Crnu Goru

Šćuric: Povlačenje AdP-a je čudno i loše za Crnu Goru Foto: Pobjeda/Mara Babović
Portal AnalitikaIzvor

Koncesija aerodroma za Crnu Goru nije pametna. Država ima 25 odsto BDP-a od turizma, magistralni putevi su loši, željeznice gotovo i da nema, kao ni brodskih linija, tako da turisti u Crnu Goru moraju dolaziti avionom. Zašto rizikovati i dati u koncesiju strateške objekte – kazao je za 24 sata Televizije E avioanalitičar iz Hrvatske, Alen Šćuric.

Šćuric podsjeća da se do Crne Gore ne dolazi jednostavno, te da je nužno da bude avio dostupna.

„Budimo realni, bilo kome iz Evrope treba više od 20 sati da dođe do Crne Gore. Turisti moraju dolaziti avionom. Zašto onda rizikovati i dati u koncesiju strateške objekte, pa da se desi fijasko kakav je bio u Beogradu sa njihovim koncesionarom, ili da zaostaju investicije kao na zagrebačkom aerodromu… Morate pogledati kako se trenutno upravlja aerodromima u Splitu, Dubrovniku, Zadru, Sarajevu. To su aerodromi koji su super profitabilni, koji se odlično vode. S druge strane, vidite da koncesionari imaju svoje aerodrome u gubicima u regiji, pogotovo Zagreb i Beograd. Samim tim ne vidim zašto bi strateške objekte davali u koncesiju, na 30 godina, pogotovo što aerodromi Crne Gore imaju profit od oko 11 miliona eura. Računajte da će aerodromi Crne Gore imati povećanja od nekih tri odsto narednih godina. To znači da bi nakon 30 godina država od aerodroma trebalo da dobije oko 564 miliona eura, što je daleko više nego što se traži od koncesionara“, kaže avioanalitičar Šćuric.

Francuzi razočarani, Spajićeva neispunjena obećanja uzrokovala povlačenje konzorcijuma TAV-AdP
5
Francuzi razočarani, Spajićeva neispunjena obećanja…
13.05.2025 06:30


Smatra da je opcija da Aerodromi podignu kredit koji bi mogli vratiti za 10 do 15 godina, a koji bi investirali u sve što je potrebno kako bi se došlo do nivo Tirane ili Dubrovnika. Dobro je, kaže, to što je na mjestu izvršnog direktora Aerodroma Crne Gore, Roko Tolić, najveći stručnjak u Hrvatskoj, ali i u regionu.

„Ne vode se loše aerodromi Crne Gore, treba investirati nekih 130 do 150 miliona eura, da dosegnu nivo Dubrovnika, koji je sa novcem Evropske unije investirao abnormalno u svoju infrastrukturu, ili Tirane koja svake godine investira milione kako bi mogla prihvatiti ogroman promet od 10 miliona putnika. Ako se nađe modalitet, ili država nastavi sama funkcionisati i voditi aerodrome, pa da ti aerodromi dignu kredit i naprave infrastrukturu, vjerujte da ćete onda imati dobru situaciju. Ni koncesija nije bauk, ali tada stvarno morate platiti najveće stručnjake da zaštite Crnu Goru i naprave najbolje što mogu za državu. Koncesionari su premazani svim mastima, i oni će sve uraditi da uzmu što veći profit, njih ne interesuje niti povezanost Crne Gore, niti kvalitet, avio dostupnost, već isključivo mega profit“, kazao je Šćuric.

Prema informaciama Televizije E, na tender za dodjelu koncesije za Aerodrome Crne Gore, u zadnji čas odlučio je da se ne prijavi francuski tursko-francusko-konzorcijumu TAV-AdP, čija jedna kompanija upravlja aerodromom u Parizu. Navodno, nezadovoljni su time što su tenderski uslovi izmijenjeni naknadno. Šćuric kaže da povlačenje AdP-a, narušava ugled Crne Gore.

„Čudno je i smiješno da se takva kompanija povuče zbog garancije od 100 miliona i nejasno zašto bi Crna Gora tražila garancije koncesionaru koji ima milijarde eura profita. AdP je u prva tri koncesionara u svijetu. U našem regionu drži Zagreb, Beograd, Skoplje, Ohrid i na kraju i Prištinu, zapravo Francuzi drže pet od šest koncesija u regiji. Francuzi su se jako trudili, ne samo u Crnoj Gori, već svugdje gdje imaju koncesije… Očigledno imaju neku stratešku odluku da investiraju u koncesije. Trudili su se i u Crnoj Gori. Povlačenje AdP-a jeste jako čudno i loše je za Crnu Goru. Reći ću vam da Corporation American Airports upravlja sa 53 aerodroma u Latinskoj Americi i ima potpuno drugačiji način funkcionisanja nego u Evropi. U Evropi pokrivaju samo dva mala aerodroma i jednostavno nemaju niti kredibiliteta, niti znanja da operišu sa evropskim aerodromima. Incheon, njemu svaka čast, vodi se veoma dobro i kvalitetno, ali i on se javlja na sve moguće koncesije u Evropi i svijetu. Osim aerodroma u Seulu ima tek jedan, dva ili tri terminala kojima upravlja širom svijeta, tako da i tu treba postaviti pitanje da li je to za Crnu Goru, zapravo, dobra opcija“, zaključio je Šćuric.

Portal Analitika