Svijet

Savjet bezbjednosti UN osudio Erdoganov stav o Kipru

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija UN jednoglasno je danas usvojio deklaraciju u kojoj se traži rješenje kiparskog sukoba zasnovano na "federaciji dvije zajednice i dve politički jednake zone", i eksplicitno osudio turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana i njegove "jednostrane akcije koje su suprotne tim rješenjima", prenijele su diplomate.

Savjet bezbjednosti UN osudio Erdoganov stav o Kipru Foto: Foto: Bošnjačka stranka
Beta/AFPIzvor

Članovi Savjeta bezbjednosti osudili su objave koje su na Kipru dali Erdogan i drugi zvaničnici Turske i kiparskih Turaka 20. jula ove godine kada su najavili ponovno otvaranje dela zatvorene zone pod turskom okupacijom nekadašnjeg turističkog grada koji Turci nazivaju Varoša (Amohostos/Famagusta).

Savjet bezbjednosti izrazio je duboko žaljenje zbog tih jednostranih akcija koje su suprotne raznijim rezolucijama i deklaracijama, navodi se u prihvaćenom tekstu, u koji je agencija Frans pres imala uvid, a koji će zvanično biti usvojen tokom dana.

Savjet takođe traži hitno povlačenje te mjere i svih promjena napravljenih u okupiranom gradu od oktobra 2020. godine.

"Savjet bezbjednosti ističe puno poštovanje i sprovođenje svojih rezolucija, uključujući prebacivanje Varoše pod upravu UN", navodi se u tekstu koji je sastavila Velika Britanija.

Tokom posjete sjevernom Kipru u utorak turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan ocijenio je da nikakav napredak u pregovorima ne može da se ostvari bez prihvatanja činjenice da su na Kipru „dva naroda i dvije države“.

Poslije turske okupacije 1974, Republike Kipar, članica Evropske unije, ima nadležnost na jugu, a na okupiranom području je takozvana „Turska republika Severni Kipar“ proglašena 1983. koju priznaje jedino Ankara.

Erodgan je takođe najavio da će se nastaviti otvaranje Varoše, sada pustog, fantomskog grada, simbola podjele Kipra. Njegov stav su u srijedu osudile SAD, Grčka, UN, Rusija i EU.

Turska zasad najavljuje otvaranje obale kod bodljikavom žicom ograđenog napuštenog grčkog turističkog grada u dijelu Kipra pod okupacijom Turske, a u njega niko ne može ući još od turske vojne invazije na Kipar 1974. godine.

Pregovori o rješenju za Kipar su u zastoju od 2017. godine, a u aprilu se neuspjehom završio pokušaj generalnog sekretara UN Antonia Gutereša da ih pokrene. UN još od 1964. drže „Zelenu liniju“ kojom su tada dvije nacionalne zahednice razdvojene zbog višegodišnjih krvavih skoba, a potom je Turska okupirala dio Kipra sjeverno od nje.

Portal Analitika