Tokom sastanka, predstavnici CGES, te konsultantske kuće WYG International – koja je već izradila više planova i studija vezanih za dalekovod Lastva Grbaljska – Pljevlja – naglasili su kako će realizacija projekta u znatnoj mjeri doprinijeti poboljšanju elektro-energetske mreže u Crnoj Gori, koja će time, istovremeno, postati i važno energetsko čvorište, ne samo u regiji, već i u sklopu Evropske energetske zajednice.
Predstavnik konsultantske kuće WYG International Konstantin Siderovski upoznao je prisutne kako realizacija projekta podrazumijeva tri elementa – izgradnju dalekovoda od Lastve do Pljevalja, gradnju nove trafostanice u Lastvi, te proširenje postojeće trafostanice u Pljevljima.
Dužina dalekovoda, shodno planiranoj trasi, iznosiće 152,5 kilometara, pri čemu je – kako je istakao Siderovski - posebno vođeno računa da on u što većoj mjeri bude udaljen od domaćinstava, odnosno naseljenih mjesta.
Na današnjem sastanku, posebno je naglašeno kako će izgradnja dalekovoda predstavljati podsticaj i ohrabrujući signal za nove – obnovljive izvore energije, poput hidroelektrana, malih hidroelektrana, odnosno vjetroelektrana, saopšteno je iz prijestonice Cetinje.
Kada je riječ o dosadašnjim aktivnostima, za koridor predloženog dalekovoda već je donijet detaljni prostorni plan, a izrađena je i studija kojom se tretira izvodljivost projekta i njegov uticaj na životnu sredinu.
Gradnja dalekovoda, shodno postojećem planu, mogla bi početi već tokom naredne godine, a izvođenje cjelokupnih radova trajaće tri godine.
Prisutni na skupu – među kojima su, između ostalih, bili i predstavnici lokalne uprave, mjesnih zajednica koje će se naći na trasi budućeg dalekovoda – posebno su se interesovali za mikrolokacije dalekovoda na području Katunske nahije, te za pitanje usklađivanja trase dalekovoda sa putanjom planirane žičare Kotor – Lovćen – Cetinje.