Društvo

Novinarska nagrada koju je dobio direktor „Vijesti“ dodjeljuje se svega dvije godine

Saša Toperić lobirao za Abazovića i Ivanovića?

Na događaju učestvuje i urednik hrvatskog „Nacionala“, kako sam kaže, dugogodišnji prijatelj Ratka Kneževića

Saša Toperić lobirao za Abazovića i Ivanovića? Foto: Mportal
MportalIzvor

Pažnju crnogorske javnosti juče je privukla polemika bivšeg ministra vanjskih poslova Crne Gore, ambasadora Miodraga Vlahovića i ministra unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Filipa Adžića, o tome da li je odlazeći premijer Dritan Abazović govorio ili trebao da govori na ceremoniji dodjele novinarske nagrade direktoru Vijesti Željku Ivanoviću, koju mu je dodijelila organizacija Transatlantic leadership network (TLN).

Vlahović je na Tviteru objavio mejl koji je dobio od Danijela Hamiltona, u kojem ga Hamilton obavještava da odlazeći premijer Abazović neće govoriti o slobodi medija na otvaranju skupa TLN niti na dodjeli nagrada ove organizacije, kako je ranije bilo najavljeno. I zaista, u agendi događaja na zvaničnom sajtu TLN od juče nema imena Dritana Abazovića.

TLN je američka nevladina organizacija koja postoji svega četiri godine, od 2018. Novinarska nagrada koja je ove godine dodijeljena Željku Ivanoviću, dodjeljuje se tek drugu godinu za redom, odnosno ustanovljena je 2021. godine. Nema, dakle, govora ni o kakvoj „tradiciji“ ni „ugledu“, jer prosto nije bilo vremena da ih nagrada, a ni organizacija koja je dodjeljuje, steknu.

Prema informacijama M portala, ključnu ulogu u dodjeljivanju nagrade Ivanoviću i planu da Abazović govori o slobodi medija na sesiji TLN-a odigrao je član Borda direktora ove nevladine organizacije, Saša Toperić (u Americi Sasha Toperich), poznati bosanski lobista. Izvršni potpredsednik TLN ima veoma interesantnu i živopisnu biografiju. Naime, on je po profesiji pijanista, rođen u Sarajevu, zatim je studirao na Akademiji za muziku i ples a u svojoj biografiji navodi da je doktorio u Lovranu, primorskom gradiću u Hrvatskoj.

Ipak, Toperića je očigledno više interesovala javna politička scena nego muzička, pa je tako još početkom ovog milenijuma zagazio u lobističke vode. Toperić je, prije nego što je osnovan ovaj think thank koji je dodijelio nagradu Ivanoviću, bio lobista Aluminija iz Mostara i, kako pišu bosanski mediji, 2017. godine već uveliko propalo preduzeće je plaćalo Toperićevoj organizaciji Projekat Mediteranskog bazena Centra za transatlanske odnose oko 30.000 dolara za neku vrstu promocije i lobiranja. Toperić je istovremeno bio na čelu organizacije World Youth Lidership Network, kojoj je mostarski Aluminij takođe uplaćivao iznose od oko 50.000 dolara godišnje, 2017. i 2018. godine.

Takođe, Toperić je nekad bio blizak saradnik nekadašnjeg predsjednika Predsjedništva BiH Sulejmana Tihića, kao i Harisa Silajdžića. Tihić je, naime, imenovao tada mladog pijanistu za savjetnika Predsjedništva BiH za kulturu, ali se sve završilo neslavno. Kako je Toperić svojevremeno objašnjavao, nije mu bio regulisan finansijski status, nije imao legitimacije i prilično se, kako kaže, namučio. U tom periodu se više bavio lobiranjem za politička pitanja nego za ona iz domena kulture, jer su ova prva bila važnija za Predsjedništvo BiH u to vrijeme. Nakon tog perioda, Toperić je važio za bliskog saradnika i lobistu Bakira Izetbegovića.

Mediji u BiH pominju Toperića u još nekoliko slučajeva sličnih onome iz mostarskog Aluminija. Navodno je slična situacija bila i sa Zavodom za zdravstveno osiguranje Kantona Sarajevo, koji je Toperićevom Centru za transatlantske odnose 2017. godine uplatio oko 21.000 eura za organizaciju regionalne konferencije o reformi zdravstvenog sistema, koja nikad nije održana. Toperić je, nakon podnošenja krivične prijave protiv bivšeg direktora Zavoda, objašnjavao da novac ne može biti vraćen jer je imao troškove tokom priprema za održavanje konferencije.

U nekim srpskim medijima dovodio se u pitanje način na koji je Toperić dobio izraelsko državljanstvo. Naime, oni su 2008. godine tvrdili da je Toperić lažno prijavio svoje jevrejsko porijeklo, navodeći pogrešna imena svojih predaka. Međutim, nakon što se u Americi oženio osam godina starijom Deniz Koen, bogatom nasljednicom jevreskog biznismena Abrahama Koena, Toperić je i na taj način postao član svjetske jevrejske zajednice.

Na događaju koji u Vašingtonu organizuje Transatlantic leadership network, a na kome je Abazović trebalo da govori, učestvuje i Berislav Jelinić, glavni urednik hrvatskog lista „Nacional“, koji je nedavno u razgovoru za RTCG potvrdio da je razgovarao sa Abazovićem na inicijativu biznismena Ratka Kneževića, dugogodišnjeg Jelinićevog prijatelja.

Portal Analitika