Otvoren je konkurs za “EU nagradu za istraživačko novinarstvo za 2025. godinu”, kojom će Evropska unija nagraditi najbolje priče nastale u Crnoj Gori tokom prethodne kalendarske godine.
Nagradni fond za Crnu Goru iznosi 10.000 eura, a priznanje se dodjeljuje u okviru projekta „Jačanje kvalitetnog novinarstva na Zapadnom Balkanu i Turskoj II“.
Nagrada ima za cilj da prepozna i predstavi izuzetna dostignuća u istraživačkom novinarstvu i da poveća vidljivost kvalitetnih priča.
Nagrada se dodeljuje u svakoj od zemalja Zapadnog Balkana (Srbija, Bosna i Hercegovina, Albanija, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija) i u Turskoj. Pored nacionalnih priznanja i ove godine se nagrađuju i najbolje regionalne priče.
Nagradni fond za nacionalna, kao i za regionalna priznanja iznosi 10.000 eura. U svakoj zemlji se dodeljuje prva, druga i treća nagrada za najbolje istraživačke priče godine, a iznosi nacionalnih i regionalnih nagrada su 5.000 (za prvo mjesto), 3.000 (drugo) i 2.000 (za treće) eura.
Svaki kandidat/kinja može da nominuje svoj rad za nacionalnu i/ili regionalnu nagradu, a maksimalan broj prijava po kandidatu je tri. Članovi žirija nacionalnih takmičenja imaju ekskluzivno pravo da za regionalni konkurs predlože priče koje smatraju relevantnim, iako priča nije inicijalno nominovana za taj nivo konkursa. U tom slučaju, organizatori će od autora/ke tražiti saglasnost za učešće na regionalnom takmičenju.
Organizator nagrade je Thomson Media, organizacija sa višedecenijskim iskustvom u razvoju medija i promociji medijskih sloboda na globalnom nivou.
Rok za podnošenje prijava je 16. jun 2025. godine do ponoći po srednjoevropskom vremenu, a svi zainteresovani mogu da saznaju više detalja u vezi prijave na linku.
Projekat finansira Evropska unija, a sprovodi ga konzorcijum koji čine Balkanska istraživačka mreža - BIRN Hub, Centralnoevropski univerzitet (CEU) - Mađarska, Udruženje novinara (AJ) - Turska, Thomson Media (TM) - Njemačka, Univerzitet Goce Delchev Shtip (UGD) – Sjeverna Makedonija, Nezavisni sindikat novinara i medijskih radnika (SSNM) – Sjeverna Makedonija, Asocijacija medija Jugoistočne Evrope (MASE) – Crna Gora i Balkanska istraživačka mreža Kosova (BIRN Kosovo).
Prijave mogu podnijeti novinari ili timovi novinara čije su priče objavljene ili emitovane u bilo kom mediju u Crnoj Gori – štampa, radio, TV, onlajn – na zvaničnim ili manjinskim jezicima tokom 2024. godine.
"Inovativni formati poput podkasta, istraživačkih serijala na YouTube-u, TikTok-u ili Instagramu su takođe dobrodošli i ohrabruju se", navedeno je u obrazloženju.
Podnosioci prijava moraju biti državljani Crne Gore i raditi za medije sa sjedištem u Crnoj Gori ili imati priču objavljenu u crnogorskim medijima.
Priče koje mogu biti nominovane moraju biti objavljene ili emitovane u periodu od 1. januara 2024. do 31. decembra 2024. godine, i mogu obuhvatati razne teme koje utiču na nacionalne i regionalne ekonomije, izazove i prepreke u procesu evropskih integracija, društva i perspektive – na primjer, organizovani kriminal, korupciju, porast ekstremizma, različite oblike stranog uticaja, kršenje ljudskih prava, uključujući i ona u digitalnoj sferi, kao i druge teme koje prevazilaze granice i utiču na regionalne ekonomije i budućnost.