Svijet

Testiranje prije puta

Granice EU ostaju otvorene, ali restrikcije na putovanja

Lideri EU zaključili su večeras na sastanku posvećenom pandemiji kovida-19 da unutrašnje i spoljne granice EU moraju ostati otvorene, ali uz primjenu strogih mjera restrikcije neesencijalnih putovanja

Granice EU ostaju otvorene, ali restrikcije na putovanja Foto: https://www.eurodiaconia.org/
agencijeIzvor

”Ubijeđeni smo da moramo da ostavimo otvorene granice, ali istovremeno razmatramo i restrikcije za neesencijalna putovanja”, poručio je predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel.

I predsjednica Evropske komisija Ursula fon der Lajen, nakon sastanka lidera, poručuje da je neophodno održati funkcionalnost jedinstvenog evropskog tržišta kroz nesmetani protok robe i radnika.

EU lideri su naglasili ozbiljnost trenutne epidemiološke situacije u Evropi, s obzirom na pojavu novih sojeva virusa, i pozvali na obilježavanje tzv. ”tamno crvenih” zona na epidemološkoj mapi Evrope koje bi označile mjesta gdje je pojačana cirkulacija virusa.

Zaključeno je da će se i na spoljnim granicama EU uvesti dodatne mjere u cilju zaustavljanja širenja virusa kojim će se i od putnika iz trećih zemlja, kojima je do sada bila potrebna samo potvrda o važenju boravka u EU, od sada zahtijevati i testiranje prije puta.

EU: 27 dogovorile međusobno priznavanje kovid19 testova

Zemlje članice EU saglasile su se danas o jačanju upotrebe brzih testova na antigen i o uzajamnom priznavanju rezultata testa na kovid-19, saopšteno je iz Savjeta EU.

U Savejtu navode da su upotreba brzih testova i uzajamno priznavanje rezultata testova na kovid-19 širom EU od suštinskog značaja za ublažavanju širenja virusa, kao i da doprinose nesmetanom funkcionisanju unutrašnjeg tržišta i da olakšavaju prekograničnog kretanje i liječenja.

”Ključne komponente ove preporuke uključuju validaciju i međusobno priznavanje brzih testova antigena i RT-PCR testova među državama članicama, razmjenu standardizovanog skupa podataka, izradu zajedničke liste brzih kovid-19 testova za antigen i određivanje prioriteta za upotrebu takvih testova”, navodi se u saopštenju Savjeta EU.

Preporuka takođe uključuje odredbe koje se odnose na izazove ''evolutivne pandemije” tj. da zajednička lista odgovarajućih brzih testova na kovid-19 treba da bude dovoljno fleksibilna za dodavanje ili uklanjanje onih testova na čiju efikasnost utiču mutacije virusa.

Portal Analitika