Abiznis

Iz Crnogorskog udruženja poslodavaca, Asocijacije menadžera i Američke privredne komore tvrde da crnogorska privreda trpi velike gubitike zbog duboke političke krize

Šaljemo sliku hronične nestabilnosti, privrednici ne mogu ništa da planiraju

Vasilije Kostić: Nestabilnost ima rastuću cijenu, kao i troškove, i loše se odražava na poslovanje preduzeća. Tada kao zajednica zaostajemo u ekonomskom, a potom i društvenom razvoju

Budimir Raičević: Ukoliko svi zajednički, uključujući donosioce političkih odluka, ne budemo definisali i bili posvećeni ključnim prioritetima teško će realni sektor dalje nastaviti i izvući ekonomiju i državu iz nagomilanih ekonomsko-finansijskih i društvenih problema

Šaljemo sliku hronične nestabilnosti, privrednici ne mogu ništa da planiraju Foto: TV E
PobjedaIzvor

Realni privredni sektor radi i djeluje u veoma otežanim i složenim okolnostima. Nestabilna politička situacija zaustavlja domaće i strane investicije, privrednici ne mogu ništa da planiraju, izostaju poslovni rezultati, a bez toga nema ukupnog razvoja ni privrede ni društva u cjelini - apeluju iz Crnogorskog udruženja poslodavaca, Asocijacije menadžera i Američke privredne komore u Crnoj Gori.

U ovakvim uslovima, naglašavaju, dodatno je limitirana mogućnost dovođenja stranih investitora. Nestabilnost takođe uslovljava rastuću cijenu kao i troškove i ona se loše odražava na poslovanje preduzeća.

Predsjednik Crnogorskog udruženja poslodavaca prof. dr Vasilije Kostić smatra da je stabilna politička situacija ključni preduslov društveno-ekonomskog razvoja. Ukoliko je ona narušena, tvrdi da su narušeni i svi elementi koji konstituišu uslove za obavljanje bilo kakve privredne aktivnosti.

Preduzeća ne mogu da planiraju

"Nestabilna politička situacija je u direktnoj vezi sa rastom neizvjesnosti, a ona je sama po sebi nepoželjna okolnost jer ne omogućava da se preduzeća bave predviđanjem a to znači planiranjem, a kada preduzeća to nijesu u stanju, ili im je to otežano kao sada, poslovni rezultati izostaju, a naročito se zaustavljaju investicije, domaće i strane bez kojih nema razvoja", kazao je Kostić.

Dakle, po njegovim riječima, politička nestabilnost je jedan od ključnih limitirajućih faktora razvoja ne samo privrede već i društva u cjelini.

"U periodu političke nestabilnosti, preduzeća, kao uostalom i svi drugi subjekti u društvu, traže „referentne tačke“, orijentire, koje bi im kako-tako pomogle u predviđanju-planiranju budućih događaja i da u skladu s tim koncipiraju svoju poslovnu aktivnost odnosno poslovnu stategiju. To se radi sa manje ili više uspjeha ali sasvim sigurno sa znatno manje kapaciteta nego da su uslovi stabilni", kazao je Kostić.

Nestabilnost, kako ističe, ima rastuću cijenu, rastuće troškove i ona se loše odražava na poslovanje preduzeća.

"A kada se tako odražava na poslovanje preduzeća odnosno privrede jasno je da tada kao zajednica zaostajemo u ekonomskom, a potom i u društvenom razvoju", poručio je Kostić.

On je mišljenja da više ne postoji niko kome nije jasno da mi radimo u „korist“ svoje štete, ne ulazeći u to ko šta čini i ko šta pokreće i iz kojih razloga.

"Na opštem nivou, rezultanta našeg ponašanja je pogubna za nas zajedno. Tu se više ne radi o lošoj slici koju šaljemo, već je tu riječ o kreiranju slike o hroničnoj nestabilnosti koja predstavlja našu imanentnost. Percepcija međunarodne javnosti, kada smo mi u pitanju, izražena je najbolje terminom „balkanizacija“ koji znači sve samo ne stabilnost i red. Eto dotle smo došli da nas svijet tako percipira i da takvim epitetima „obogaćuje“ svoj rječnik", naglašava Kostić.

I što je najgore, kako je istakao, mi ne da ne pristajemo na to već na tome insistiramo.

"A o gubicima koji nastaju kao rezultat takvog ponašanja ne treba trošiti riječi", zaključuje Kostić.

Ulaganje neizvjesno

Iz Američke privredne komore u Crnoj Gori kažu da je za ulaganje i poslovanje investitora koji hoće da posluju neophodna sigurnost i predvidljivost u poslovanju.

"Renomirane kompanije iz zemalja EU i SAD koje želimo da privučemo da posluju u Crnoj Gori zahtijevaju nadasve sigurnost i predvidljivost u poslovanju. U uslovima kada postoje brojni izazovi sa kojima se kompanije susreću na globalnom nivou, naročito je važno da država kreira stabilan i predvidljiv poslovni ambijent. Imajući to u vidu, jasno je da nestabilna politička situacija negativno utiče na ukupan poslovni ambijent i dodatno limitira mogućnost privlačenja investitora",objašnjavaju iz Američke privredne komore (AmCham).

Iz tog razloga Američka privredna komora u Crnoj Gori, kako naglašavaju, konstantno ukazuje na značaj predvidljivog i transparentnog poslovnog ambijenta, zasnovanog na vladavini prava i poštovanju zakonskih okvira i procedura.

"Samo takav ambijent je garancija privlačenja i zadržavanja renomiranih američkih i drugih stranih investitora", poručili su, na kraju, iz Američke privredne komore.

Predsjednik Asocijacije menadžera (AMM) Budimir Raičević ističe da bilo koja nestabilnost pa i politička svakako zabrinjava.

"Dobro je poznato da se kod ekonomija, a pogotovo nekih kao što je naša, zavisnih od stranih direktnih investicija i turizma kao dominantne grane, ovakva situacija može reflektovati na rezultate. Trenutnu situaciju ocjenjujem kao zabrinjavajuću ali ne još uvijek dominantno presudnu za poslovanje", kazao je Raičević koji apeluje na sve političke partije da, u cilju dobrobiti crnogorske ekonomije životnog standarda i prosperiteta građana i privrede, u najbržem mogućem roku, dijalogom dođu do kvalitetnih rješenja i dogovora.

Složene i otežane okolnosti

O tome da li je osim unutrašnje i globalna kriza uticala na naše privrednike kaže da se svakako radi u otežanim uslovima.

"Cijenim da svi moramo staviti fokus na prevazilaženje ogromnih ekonomskih, energetskih i dr. izazova i da, ukoliko posmatramo realni sektor tj. privredu ali i građane Crne Gore, kao i sve prethodno navedeno, jasno je da realni sektor radi i djeluje u veoma otežanim i složenim okolnostima, i ukoliko svi zajednički, uključujući donosioce političkih odluka, koji nose najveću odgovornost, ne budemo definisali i bili posvećeni ključnim prioritetima, teško će dalje nastaviti i izvući ekonomiju i državu iz nagomilanih ekonomsko-finansijskih i društvenih problema", poručio je Raičević.

Vjeruje da naša država ima potencijala i znanja da, uz pomoć partnera iz razvijenih zemalja, iskorači ka onom što zovemo prosperitet.

A da li misli da će nestabilnost potrajati i hoćemo li izgubiti benefite Evropske unije kaže da je na to više puta upozoravao.

"U više navrata smo iz AMM-a skrenuli pažnju da strane direktne investicije, pri čemu mislim na one koje su usmjerene na otvaranje novih radnih mjesta, donošenje novih tehnologija i stvaranje novih vrijednosti, veoma teško dolaze na tržišta ili bolje rečeno u države, koje ne krase tri preduslova: politička stabilnost i bezbjednost, efikasna administracija i servis javnih i lokalnih uprava i predvidljiv zakonodavni i poreski okvir", kazao je Raičević.

Tome dodaje i kadrovsku bazu odnosno potencijal u ljudskim resursima, a kako ističe dodatno zabrinjavaju i poruke koje dolaze iz EU.

"Jer ukoliko se više od 75 odsto građanki i građana izjašnjava za pristupanje EU, odnosno da želimo da budemo u tom klubu onda sa pažnjom moramo voditi računa koju sliku šaljemo. Poslovna zajednica i konkretno organizacija na čijem sam čelu nedvosmisleno podržava evropski put Crna Gore, pri čemu skrećemo pažnju da naša privreda nije dovoljno konkurentna za utakmicu na tom terenu i da bi to trebalo da bude jedan od prioriteta svih donosilaca odluka koji na to mogu da utiču", kazao je Raičević poručujući da su mir i stabilnost svakako bazni preduslov da idemo ka ostvarenju ciljeva naše države, pa i ciljeva koje treba ostvariti u privredi i poslovanju.

Portal Analitika