Abiznis

SAD: Zabilježen drugi najteži pad cijena dionica ove godine

Izvor



Dow Jones indeks oslabio je 1,96 odsto na 12.573 boda, S&P 500 2,23 odsto na 1.325 poena, a Nasdaq indeks 2,44 odsto na 2.859 bodova, prenosi SEEbiz javila je MINA-BUSINESS.

To je najveći dnevni pad tih indeksa u posljednje tri sedmice i drugi najznačajniji u ovoj godini, što je posljedica poniranja dionica u svih deset sektora S&P 500 indeksa.

Najveće gubitke su pretrpjele akcije u rudarskom i energetskom sektoru zbog pada cijena sirovina. Terminska cijena nafte na berzi u Njujorku prvi puta je od oktobra pala ispod 80 USD za barel, tako da je S&P indeks energetskog sektora potonuo čak četiri odsto.

Klizanje cijena sirovina posljedica je strahovanja ulagača od pada potražnje za njima, nakon niza podataka koji upućuju na slabljenje najvećih svjetskih ekonomija.

Poslovne aktivnosti u eurozoni oslabile su u junu, peti mjesec zaredom, dok je industrijska aktivnost u Kini skliznula osmi mjesec uzastopno. Usporava i rast američke ekonomije, a podružnica centralne banke - FED u Filadelfiji saopštila je podatke o snažnom padu proizvodne aktivnosti u sjeveroistočnom dijelu Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Udruženje trgovaca nekretninama saopštilo je da je prodaja postojećih kuća u maju pala 1,5 odsto, a ohrabrenje nijesu donijeli ni podaci s tržišta rada. Zahtjeva za pomoć nezaposlenim je, doduše prošle sedmice pao oko dvije hiljade, ali je mjesečni prosjek nezaposlenosti dostigao najviši nivo u pola godine.

Uprkos usporavanju rasta najvećih svjetskih ekonomija, posljednjih su sedmica cijene dionica rasle, jer su se ulagači nadali da će FED dodatno olabaviti monetarnu politiku.

Doduše, centralna banka je u srijedu produžila program prodaje kratkoročnih, a kupovine dugoročnih obveznica, kako bi snizila dugoročne kamate i tako podstakla rast privrede. Ulagači su, međutim, razočarani jer su očekivali agresivnije mjere.

Uz sve to, tržište je i pod pritiskom produbljivanja dužničke krize u eurozoni, gdje prinosi na španske i italijanske obveznice dostižu zabrinjavajuće visoke nivoe, što pokazuje da ulagači ne vjeruju da će se uskoro situacija poboljšati.

Portal Analitika