Abiznis

Rusi gasili ćelije mimo propisa?

Izvor

Stručnjaci se pitaju - da li je proces zatvaranja ćelija urađen na tehnološki propisan način i da li je gašenje Glinice izvedeno tako da omogućava ponovno pokretanje pogona u kratkom roku i bez velikih investicija?

 Ono što zabrinjava jeste činjenica da se sirovine nabavljaju dan za dan, i često se kompanija dovodi u kritičnu situaciju. Uznemiravajući je i podatak da je nivo rezervnih djelova ispod svakog minimuma - tvrdi se u analizi.

 

KAP gasio ćelije mimo Ugovora: Kako navode stručnjaci, poslovodstvo fabrike je suprotno kupoprodajnom ugovoru, sukcesivno gasilo elektrolitične ćelije na nivo nešto više od polovinu instalisanih kapaciteta. Inače, po Ugovoru o kupoprodaji akcija, većinski vlasnik može da snizi proizvodnju na godišnjem nivou do 30 odsto, bez odobrenja Vlade. Ako je svede ispod 50 odsto proizvodnje iz 2004.godine, ugovor se raskida na štetu kupca.

"I iz ovog postupka se vidi da kupac ne poštuje ugovor, a takvim postupcima je ugrožen osnovni cilj privatizacije, a to je opstanak i dugoročni razvoj KAP-a i povezanih društava", navodi se u stručnoj analizi.

 

Sadašnja situacija: Vlasnici KAP-a nijesu iskoristili period prije svjetske finansijske krize, vrijeme  kada je cijena aluminijuma bila visoka (više od 3.000 dolara po toni). Tada je bila prilika da se dovrše investicioni cikluse, redefiniše organizacija poslovanja i modernizuje proizvodni proces, tvrdi se u analizi. Stoga je podgorički proizvođač aluminijuma, krajem prošle godine, zapao u najveću krizu od postojanja, a njihov menadžment je to pokušao da riješi tužbom protiv Vlade, na šta je odgovoreno kontratužbom.

U tom periodu, KAP i njegove zavisne fabrike nijesu plaćali električnu energiju, mazut, troškove za repromaterijal kao i ostale obaveze prema državi i državnim preduzećima.

Nakon više mjeseci natezanja, predstavnici Vlade i EN plus grupe potpisali su ugovor o poravnanju koji predviđa finansijsko-ekonomsku stabilizaciju kompanije. Četvorogodišnji program restrukturiranja, predviđa i isplatu dugova kreditorima, postepen povratak na proizvodnju s punim kapacitetom od 120.000 tona do 2012. godine, dok se poslovanje s projektovanom dobiti od oko sedam miliona eura očekuje u 2011. godini.

Neophodne kreditne garancije države: Vlada Crne Gore će, prema dogovoru, obezbijediti bankama državne garancije u iznosu od 135 miliona eura za restrukturiranje postojećih finansijskih obaveza i realizaciju biznis plana sanacije kompanije, do 31. decembra 2009. godine, od kada ugovor postaje aktivan. Prema Ugovoru o poravnanju, CEAC i Vlada će imati jednak procenat učešća u vlasničkoj strukturi KAP-a, po 29,365 odsto. Menadžment CEAC-a će upravljati biznisom KAP-a i Rudnika Boksita, a Vlada će imati predstavnika u Bordu direktora sa pravom veta. U periodu od šest mjeseci do dvije godine predviđeno je zaključivanje ugovora o reprogramu dugova sa kreditorima.

Prošlog  mjeseca,Vlada, OTP banka i vlasnici KAP-a su potpisali Ugovor, vrijedan blizu pedeset miliona eura o kreditu za restrukturiranje (socijalni program), refinansiranje te za izmirivanje dugova državnom Montenegrobonusu.

 P.Zečević

Portal Analitika