Abiznis

Uz pohvale koje je bivši direktor Elektroprivrede uputio sam sebi u transferu iz Nikšića u Podgoricu

Rovčaninu najbolje ide kićenje italijanskim perjem

Epopeja koju je Rovčanin ispjevao sam sebi ispala haiku

Rovčaninu najbolje ide kićenje italijanskim perjem Foto: PR Centar
PobjedaIzvor

Nakon što je ispunio zahtjev svoje partije i napustio mjesto izvršnog direktora Elektroprivrede Nikola Rovčanin se poveo za bivšim premijerom i - okitio tuđim perjem. Kao Dritan Abazović nabrojao je sve projekte koje su započeli i smislili ljudi na istoj funkciji koji su bili prije njega i – prisvojio ih. Doduše, tog službenika u pljevaljskom Vodovodu na mjesto direktora u EPCG preporučila je samo njegova funkcija u Demokratama. A da ne budemo pogrešno shvaćeni, perje kojim se okitio pripada stručnjacima iz italijanske kompanije A2A, koja je u Elektroprivredu 2011. godine ušla sa 460 miliona eura, a 2019. izašla sa 230 miliona.

Rovčanin se prije nekoliko dana na svom Fejsbuk nalogu i u intervjuu za list EPCG pohvalio svojim poslovnim rezultatima u državnoj elektroenergetskoj kompanije u prethodne tri godine.

- Dva najveća profita (2021. i 2023. godine) od kada postoji EPCG uključujući i sve pravne prethodnike kompanije, u 113 godina postojanja – istakao je Rovčanin, zaboravljajući da je profit u ove dvije godine najveći ne zbog menadžerskih sposobnosti menadžmenta već zato što je bilo dovoljno kiše. Uz to, Rovčanin je zatvorio primarnu proizvodnju Kombinata aluminijuma, a željezaru su zatvorili iz turske Tosjali grupe, jer nije bilo kupaca za njihove proizvode.

Pritom, Rovčanin ne pominje katastrofalni minus EPCG grupe iz prošle godine od 8,68 miliona eura, kada je bilo malo padavina. Takođe ne pominje ni neaktiviranje trećeg agregata na hidroelektrani Piva za vrijeme njegovog mandata što je dovelo do dodatnog gubitka EPCG. On je istakao da je za vrijeme njegovog mandata ostvaren rekordni izvoz električne energije, što je, kako kaže, uticalo na rast ukupnog izvoza države i smanjenje spoljnotrgovinskog deficita.

Podsjećamo da je rekordni izvoz ove godine uzrokovan prvenstveno zbog nesnabdijevanja (nerada) KAP-a i željezare što je i uzrok viška energije i zarade EPCG, kao smanjenja spoljnotrgovinskog deficita.

Uz to, bilo je dovoljno kišnih padavina tako da poslovne odluke nijesu doprinijele rekordnom izvozu.

Rovčanin se hvali i ,,rekordnom naplatom i brojem redovnih platiša“ (oko 230.000 u prosjeku), iako je naplata konstantna zadnju deceniju, a blagi rast je uzrokovan kampanjom ,,Podijelimo teret“ što je prvobitno bila odluka njegovih prethodnika, a Rovčanin i dosadašnji menadžment je te odluke samo kopirao. I da podsjetimo, A2A je naslijedila 130 miliona eura duga domaćinstava, a struju su redovno plaćali samo penzioneri i to oni sa manjim primanjima. A2A je uspostavila sistem plaćanja i nagrađivanja redovnih platiša, te otplatu starog duga u ratama od po 20 eura mjesečno. Time se broj redovnih platiša puno prije Rovčanina popeo na više od dvije trećine konzuma.

Uz to i minimalni rast je ostvaren zbog povećanja broja stanova/domaćinstava. Menadžment predvođen Rovčaninom je, sa druge strane, smanjio broj korisnika popusta, tako da jeftinije račune dobijaju samo oni koji troše manje od 300 kilovatsati mjesečno.

Rovčanin je naveo da je prethodnih godina ostvaren rekord u kontinuitetu rada Termoelektrane Pljevlja od njene izgradnje (1982. godine). Zaboravio je, međutim, da je kontinuitet kvalitetnog i neprestanog rasta TE uzrokovan modernizacijim i milionskim investicijama njegovih prethodnika.

Kazao je i da su prethodne tri godine rekonstruisane i modernizovane poslovnice EPCG u gotovo svim gradovima. Postaviti poslovnice i modernizovati ih u gradu sa aktivnih 100 kupaca električne energije (Plužine) samo je trošak za firmu, jer ulaganja u takve kancelarije neće se vratiti decenijama kroz prodaju energije.

Uz to su, prema saznanjima Pobjede, sve ostale poslovnice modernizovane i napravljene u vrijeme A2A.

Kadar Demokrata se hvali da je za vrijeme njegovog mandata instalirano prvih 30 novih megavata ,,nakon 40 godina pune stagnacije bez ijednog izgrađenog postrojenja“. Misli li time na solarne panele na krovu željezare, za čije su postolje platili 20 miliona eura? Ili na panele na krovovima privatnih kuća koji još nijesu umreženi? Uz to, Solar gradnja, koju je Rovčanin formirao za postavljanje tih panela i zaposlio 500 ljudi, od početka posluje u minusu.

EPCG je od 2016. do 2020. godine uložila više od 100 miliona eura u rekonstrukciju i modernizaciju svoje dvije histoelektrane (Piva i Perućica) i termoelektranu, čime je njihova snaga povećana preko 60 MW, a zahvaljujući čemu se Rovčanin hvali rezultatima prodaje električne energije.

Vrhunac zavaravanja građana je Rovčaninovo hvalisanje projektom ekološke rekonstrukcije termoelektrane u Pljevljima, čemu on nije baš nimalo doprinio, kao ni toplifikaciji Pljevalja, o čemu se govori punih pet i kusur decenija. Ugovor o ekološkoj rekonstrukciji potpisan je junu 2020, kad se Rovčanin tek pripremao za izbore i nadao pobjedi ostvarenoj dva mjeseca kasnije. Isti scenario važi za mHE Otilovići, vjetroelektranu Gvozd, a što se tiče solarne elektrane Briska Gora u Rovčaninov vakat taj je projekat krenuo putem korak naprijed, dva nazad.

Jedino što je Rovčanin postigao je da zaposli po ugovoru i na određeno još 198 radnika u EPCG, čime je fond za zarade skočio za trećinu, dok je kompletna EPCG grupa za to vrijeme zaposlila na stotine novih radnika.

Rovčanin tvrdi da su u njegovom mandatu ostvarene uštede u postupcima javnih nabavki od nekoliko miliona eura. Ipak, poznavaoci prilika u energetskom sektoru su našoj redakciji pojasnili da ako raspišete tender za milion eura, a za taj posao se javi neko za 800 hiljada, to nije ušteda već loša procjena u cijeni tokom raspisivanja tendera od strane EPCG. Ili, što je još gore, loša procjena izvođača radova, koji onda ,,sfušeri“ posao, pa ispravljanje košta duplo više.

Hiljade eura zagarantovane


Moramo ipak priznati da je tačno da se Rovčanin odrekao otpremnine, koja bi iznosila oko 60 hiljada eura. Ali znamo da je ipak potpisao ugovor da naredne tri godine, nakon odlaska sa funkcije, prima 85 odsto plate iz EPCG, što je vrlo zgodno, jer je u EPCG dogurao do neto plate od četiri hiljade eura. Sa svojih 14 godina radnog staža, niti polovinu te plate ne bi primao u parlamentu!

Kao poslanik parlamenta oformio je sebi sistematizacijom mjesto savjetnika u EPCG i naredne tri godine dobijaće tri hiljade eura mjesečno umjesto ,,siće“ iz parlamenta, odnosno 120 hiljada umjesto 60 hiljada eura.

Doduše, ovih godina ga je baš krenulo na privatnom planu, jer je sa 500 eura neto plate iz pljevaljskog Vodovoda, avanzovao na četiri hiljade u najjačoj crnogorskoj kompaniji. Za njenu snagu on nije pretjerano zaslužan, ali se dobro okoristio.

Portal Analitika