Društvo

RTV Cetinje pred blokadom zbog duga za poreze i doprinose

Rok od dva radna dana da uplate šestinu duga

Kako je saopštio menadžment RTV Cetinje, sa rješenjem o prinudnoj naplati 180.000 eura, informisali su osnivača – prijestonicu Cetinje, ali kako do 22. novembra nijesu dobili odgovor, bili su, navode, prinuđeni da kontaktiraju Upravu kako bi vidjeli koje su mogućnosti da se izbjegne blokada i dovođenje preduzeća u bezizlaznu situaciju

Rok od dva radna dana da uplate šestinu duga Foto: Foto: RTV Cetinje
PobjedaIzvor

Uprava prihoda i carina ostavila je rok do 28. novembra lokalnom javnom emiteru Radio i televiziji Cetinje da uplati šestinu duga za poreze i doprinose za period jul 2017. – decembar 2020. godine, a ostali iznos u ratama, dok će u protivnom blokirati račun tog medija.

Na takvu odluku, koja je proistekla iz pregovora RTV Cetinje i Uprave, reagovala je Prijestonica, odnosno osnivač, pa je u dopisu lokalnom emiteru, napomenuto da RTV Cetinje nije imala mandat da bez uključivanja osnivača pregovara sa Upravom o definisanju dinamike isplate duga.

Rješenje o prinudnoj naplati ukupno 180.882,22 eura i blokadi računa RTV Cetinje poslat je 19. novembra.

Bez odgovora 

Kako je saopštio menadžment RTV Cetinje, sa rješenjem koje su dobili dopisom su odmah informisali osnivača – prijestonicu Cetinje, ali kako do 22. novembra nijesu dobili odgovor, bili su, navode, prinuđeni da kontaktiraju Upravu kako bi vidjeli koje su mogućnosti da se izbjegne blokada i dovođenje preduzeća u bezizlaznu situaciju.

- Saopšteno nam je da je jedina mogućnost koju imamo da uplatimo šestinu duga, u iznosu od 30.147,04 eura do 28.11.2021. godine, a da bi se ostatak isplaćivao u ratama – saopšteno je iz RTV Cetinje.

Navodi se da su nakon toga, uputili još jedan dopis, takođe kabinetu gradonačelnika i Sekretarijatu za privredu, finansije i razvoj, u kome su ih obavijestili o obavljenom razgovoru, uslovu koji im je saopšten i pitali da li postoji mogućnost da im Prijestonica Cetinje pomogne u rješenju problema.

Odgovor je stigao od sekretara Sekretarijata za kulturu i mlade Stanka Markovića, 24. novembra, koji je objavljen na sajtu Cetinjskog lista. U njemu se ističe neslaganje osnivača da menadžment RTV Cetinje sam i bez prethodnih konsultacija sa osnivačem, ode na pregovore sa Upravom prihoda i poreza, „jer je sada sužen prostor za pregovore i iznalaženje najpovoljnijeg rješenja“.

Marković je saopštio da su očekivanja lokalne uprave, zasnovana na redovnom servisiranju svih obaveza prema RTV Cetinje, bila da se lolalni javni emiter domaćinski odnosi prema povjerenom budžetu, te da se nikada više ne ponovi teško vrijeme kada se radnicima dugovalo 56 zarada.

Adresa 

Iz RTV Cetinje je objašnjeno da, „kako je menadžment saopštio i gospodinu Markoviću i ostalim predstavnicima lokalne uprave, pitanje trošenja sredstava iz ugovora u periodu od 2017. do 2020. godine trebalo je, a i moralo, biti postavljeno onome ko je bio na čelu našeg preduzeća u navedenom periodu, a koji je došao upravo iz redova Prijestonice Cetinje“.

Sekretar za kulturu istako je da su svjesni trenutka i ozbiljnosti situacije, ali očekuju razumijevanje za osnivača od RTV Cetinje, budući da se, kako je navedeno i neke druge potrošačke jedinice nijesu redovno izvršavale obaveze, „pa moraju zauzeti jasan i pravičan stav prema svim ustanovama i preduzećima čiji je osnivač prijesotnica“.

Marković je ukazao da se uvidom u revizorski izvještaje RTV Cetinje za 2017-2020. godinu, odnosno za period koji je naznačen u rješenju Poreske uprave može utvrditi da su ukupni gubici 121.691 euro, što je znatno niže od iznosa koji potražuje Poreska uprava – 180.882 eura.

- Smatramo da bi razliku koja nije zanemarljiva trebalo prvo sagledati kroz usaglašavanje kartica RTV Cetinje i Poreske uprave kako bi se utvrdio stvarni dug lokalnog javnog emitera. Tek nakon toga moguće je pristupiti pregovorima sa Poreskom upravom – naveo je on.

Odgovornost 

Podsjetio je da je u svakom od tih procesa nužno uključivanje predstavnika lokalne javne uprave „jer se radi o potrebi namirenja duga koji nije nastao krivicom Prijestonice“.

Naveo je i da su budžeti RTV Cetinje za tekuću godinu isplaćeni u potpunosti prema tada važećem Ugovoru o međusobnim pravima i obavezama.

Menadžment RTV Cetinje je, međutim, saopštio da od decembra 2020. godine vode pregovore sa Prijestonicom Cetinje o sredstvima za trogodišnji ugovor o finansiranju koji nije potpisan do danas, „a gospodin Marković je na svakom sastanku uredno dobio odgovor o trošenju sredstava od strane RTV Cetinja, a sada će ga dobiti i građani“. 

Žele da izbjegnu političke ucjene i manipulacije 

RTV Cetinje je zamolila građane da im pomognu i da, na osnovu transparentih podataka o poslovanju preduzeća, zajedno sa radnicima stanu u odbranu lokalnog medijskog servisa kako ne bi nakon 30 godina došli u situaciju da prestanu sa radom.

- U ovom preduzeću je 13 stalno zaposlenih i 2 honorarna saradnika i svi od ovih zarada izdržavamo porodice. Zbog svega ovoga molimo privredne subjekte koji su u mogućnosti da nam na bilo koji način pomognu, javnom pozajmicom uz našu obavezu da je vratimo, jer ne želimo da dozvolimo da se na našoj situaciji prikupljaju politički poeni, vrše ucjene niti manipulacije bilo koje vrste – ističe menadžment RTV Cetinje.

Naglašavaju da ne žele da dozvole da čekaju kraj izborne kampanje bez zarada ili uz prijetnju blokadom, „pa da se tada pojavi eventualni spasilac prema kome bismo imali takvu vrstu dugova koje nijesmo spremni niti želimo da vraćamo“.

Portal Analitika