Projektom je inače, predviđena gradnja HE Buk Bijela, kao i hidrocentrala Foča i Paunci. One bi činile budući hidroenergetski sistem "Gornja Drina".
Iz Ministarstva uvjeravaju da ne postoji bojazan da budu ugroženi crnogorski interesi.
- Crna Gora se još 2004. godine, skupštinskom deklaracijom o zaštiti rijeke Tare, jasno opredijelila za primat očuvanja životne sredine nad energetskim potencijalima, na ovom dijelu svoje teritorije. U tom smislu, ne postoji bojazan od ugrožavanja crnogorskih energetskih interesa. Međutim, ono što zabrinjava, svakako je indolentan odnos, prije svega nadležnih organa Bosansko-hercegovačkog entiteta Republika Srpska, prema zahtjevu Crne Gore za odgovarajućim procjenama uticaja na životnu sredinu eventualne gradnje hidroelektrane Buk Bijela - navode iz ministarstva u odgovorima Anteni M.
Crna Gora, kako kažu u resoru Dragice Sekulić, neće ulaziti u suverena prava drugih država da koriste svoje energetske potencijale, ali svakako hoće koristiti sve međunarodne konvencije i mehanizme sprečavanja negativnog prekograničkog uticaja ovakvih projekata.
Na naše pitanje da li je Crna Gora bila informisana o ovom sporazumu i gradnji hidroelektrana, iz Ministarstva odgovaraju odrično.
- Ne. S obzirom na to da se, koliko se može zaključiti iz medijskih interpretacija, radi o komercijalnom aranžmanu o uslovima ulaganja, to svakako nije ni bila obaveza ugovornih stana - kažu iz Ministarstva ekonomije.
Upitani da li planiraju da preduzmu neke korake u vezi sa tim, iz ovog vladinog resora kažu da očekuju da će nadležne institucije pratiti dalji razvoj događaja.
- Te da će strateški crnogorski interesi biti sačuvani pravovremenim reakcijama. U ovom slučaju, prije svega je važno istaći da postoje brojni mehanizmi koji štite crnogorsku stranu, a prije svega dominantno opredjeljenje iskazano kroz skupštinsku deklaraciju, da rijeka Tara mora ostati očuvana na sadašnjem nivou, cijelim svojim tokom - navode iz Ministarstva.
Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić poručila je da će se 2021. "u punom intenzitetu vidjeti kako izgleda kada Srbija i Republika Srpska rade zajedno".
- Imaćemo dva ogromna infrastrukturna projekta, strateški važna projekta. Jedan je hidroelektrana Buk Bijela, koja je samo prva faza, a sve te tri hidroelektrane su investicija od 520 miliona eura - poručila je ona.
Komentari ()