Društvo

Regionalni program „Dijalog za budućnost“ ukazao na kritičnu važnost društvene kohezije

Društvena kohezija bila je centralna tema dvodnevne Regionalne dijaloške platforme organizovane simultano u Podgorici, Sarajevu i Beogradu povodom završetka dvogodišnjeg regionalnog programa „Dijalog za budućnost“ koji je uz podršku Ujedinjenih nacija sproveden u Crnoj Gori, Srbiji i Bosni i Hercegovini.


Regionalni program „Dijalog za budućnost“ ukazao na kritičnu važnost društvene kohezije Foto: pa
Portal AnalitikaIzvor

Događaj koji je sumirao rezultate dvogodišnjeg regionalnog programa i ukazao na moguće pravce daljeg razvoja inicijative, okupio je učesnike i učesnice iz nacionalnih institucija tri zemlje, predstavnike Ujedinjenih nacija, kao i predstavnike brojnih učesnika programa – građana, NVO, udruženja mladih, obrazovnih i drugih institucija, kao i medija. Ovo je bila prilika za razmjenu iskustava i naučenih lekcija kroz prekograničnu saradnju, koja je ostvarena kroz 19 dijaloških platformi, 19 prekograničnih projekata koji su omogućili 43 partnerstva, 40 lokalnih projekata adolescenata i mladih u 33 opštine, te dosegnula preko 5.000 direktnih korisnika.

„Vašu regiju je okarakterisala raznolika istorija, od sukoba do mira, ali u vašim rukama je sada stvaranje regije koja ide dalje naprijed. Ovo je i velika odgovornost, ali i prilika, i Ujedinjene nacije su spremne da vam pruže podršku u ovoj misiji. Dok gledamo da se zajednički oporavimo od COVID--19, tako što jačamo mir, uzajamno razumijevanje i povjerenje - mladi ne smiju biti samo cilj akcije već centralni dio plana i donošenja odluka.", poručila je Jayathma Wickramanayake, izaslanica generalnog sekretara UN-a za mlade.

Rezidentni koordinator UN u Crnoj Gori Piter Lundberg naglasio je da je regionalni program jasno ukazao na ogroman kapacitet za saradnju u regionu. „Kroz ovaj program smo zajednički uspjeli da identifikujemo i mobilišemo značajan ljudski kapital u tri zemlje da zajednički rade za opšte dobro i razvoj i da udruže napore na jačanju dijaloga, povjerenja i solidarnosti među ljudima.“ – kazao je Lundberg, napominjući da nas je kriza kovid-19 bolno podsjetila na značaj solidarnosti, rada za opšte dobro, povjerenja jednih u druge, a takođe i u institucije.

Od početka implementacije programa u januaru 2019. godine, 1.230 adolescenata i mladih obučeno je u socio-emocionalnim vještinama, zastupanju, liderstvu, timskom radu, mobilnom novinarstvu, procesima javnih politika, medijskoj i informatičkoj pismenosti. Osim toga, 221 djevojčica i žena osnažene su za društveni aktivizam kroz edukativne seminare o liderstvu, rodnoj ravnopravnosti, društvenoj koheziji, 490 nastavnika/ca i bibliotekara/ki osposobljeno su za podučavanje medijske i informacijske pismenosti i građanskog obrazovanja, 108 novinara/ki i urednika/ca o predavanjima na temu medijske i informacijske pismenosti, objektivnog izvještavanja.

Stanica Anđić, direktorica Direkcije za Ujedinjene nacije u Ministarstvu vanjskih poslova Crne Gore, osvrnula se na realizaciju projektnih aktivnosti u okviru programa, naglasivši da jačanje veza predstavlja jedan od alata društvene kohezije, te da je ovaj projekat pružio jasniji pregled gdje je potrebno i moguće ove veze osnažiti i na kojim nivoima je neophodno povezivati ljude unutar manjih ili većih zajednica, a zatim i šire, u regionalnom okvirima. „Crna Gora čvrsto vjeruje u viziju budućnosti utemeljenu na vrijednostima otvorenog, tolerantnog i inkluzivnog društva, održivom, pametnom i ravnomjernom razvoju svih djelova regiona, napretku u daljoj demokratizaciji društava, sprovođenju potrebnih reformi, omogućavanju građanima da uzmu aktivno učešće u oblikovanju javnih politika i razvoju kritičke svijesti.“ – kazala je Anđić.

Programske aktivnosti u Crnoj Gori su uključile više od 5.000 osoba, i to kroz jačanje kapaciteta mladih, žena, medija, nastavnika/ca, kroz podršku projektima mladih i nevladinih organizacija, kao i kroz dijaloške platforme gdje su brojni društveni akteri zajednički kreirali rješenja za unapređenje društvene kohezije.

Zajednički regionalni program „Dijalog za budućnost: Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u i između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“ sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO u partnerstvu sa državnim institucijama u sve tri zemlje, a finansira ga Fond UN za izgradnju mira.


Portal Analitika