Društvo

Saopšteno na pres konferenciji

Borovinić Bojović: Nema garancije za kupljene respiratore; Radulović: 17 aparata neupotrebljivo

Crna Gora nabavila je prošle godine 33 respiratora, vrijednih oko 600.000 eura. U KCCG je njih 17 od kojih nijedan ne radi, saopštila je portparolka te zdravstvene ustanove Milica Minić na konferenciji za medije. 

Borovinić Bojović: Nema garancije za kupljene respiratore; Radulović: 17 aparata neupotrebljivo Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno na konferenciji za novinare, respiratori koji su plaćeni 20 hiljada eura, ne rade. 

"Razbacani su po Kliničkom centru i kupe prašinu. Proizvedeni 2016. Njih šest se nalazi na kardio hirurgiji. Plaćeni su oko 20 hiljada eura po komadu", istakla je Minić

Na konferenciji pušten je video snimak i prikazane su fotografije "kao dokaz da nijedan od 17 respiratora u KCCG ne radi"

Direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović dodaje je da je saznala, u okviru pravljenja novogodišnjeg plana, da postoji problem sa respiratorima marke "UVET". Kako je  navela Radulović, u KCCG fizički posjeduju 17 i nijedan nije upotrebljiv. Ustanovljeno je da je jedan proizveden 2019. a ostali 2015. i 2016. Potvrđeno je da ne postoji ugovor o kupovini i ne postoji garancija.

"Nije postojala mogućnost da se vrate. Od aktuelnog pomoćnika direktora tehničke službe saznala sam da je ustanovio da ima problem sa resporatorima marke "Uvent", da nisu u upotrebi, da su nepouzdani i povučeni iz upotrebe. Radi se o 23 aparata. Imamo 17 aparata, a nisu upotrebljivi", navela je Radulović.

Dodaju da ne mogu planirati servisiranje jer ne posjeduju ugovor o kupovini.

U martu proše godine NKT je ugovorio kupovinu 31 respiratora i dva su donirana, istakla je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović

"Nakon sto sam obaviještena da respiratori ne rade tražila sam informaciju o ostalim respiratorima. Prijavljeno mi je da ne rade dva u nikšićkoj bolnici dva u Kotoru", kazala je Borovinić Bojović.

Ona ističe da ne postoji ni dokumentacija o kupovini. 

"Tražila sam dokumentaciju u Ministarstvu zdravlja, ali sam našla samo dio. Nisam sudija ni policajac, ali moram da istaknem da u oči upadaju papiri kojih nema, a moralo bi da ih ima. Nigdje nema ni ugovora ni garancije za ovu kupovinu kao ni potrošni materijal niti ugovorene redovne servise. U obavještenju kriznog medicinskog štaba nigdje se ne navodi da se radi o aparatima koji su proizvedeni mahom 2015. što znači da su nabavljeni pod markom novih aparata", istakla je Borovinić Bojović. 

Kako je istakla Bojović Borovinić aparati su nabavljeni "telefonskim putem". Kako je naglasila ne poklapaju se podaci iz fakture i onoga što je stiglo.

"Telefonskim putem je ugovorena trgovina 33 respiratora, od čega 23 nijesu upotrebljiva. Od 17 respiratora 12 je poslato preko Glosarija na popravku. Vraćeni su neispravni. Ostaje pitanje šta ćemo sada sa njima. Zašto se nisu provjerili kao prethodnih devet nakon konsultacija sa stručnim služba", upitala je Borovinić Bojović.

Ministarka zdravlja je istakla i da je 12 respiratora poslato na popravku. 

"Vraćeni su u avgustu neispravni. Što ćemo sa popravkom 17 respiratora?", dodala je Borovinić Bojović.

Fakture za nabavku respiratora su, kako je istakla Borovinić Bojović, potpisali Jevto Eraković i Milutin Simovic.

Direktorica KCCG  istakla je da je kovid infekcija uslovljava značajne potrebe za respiratorima

"Na svu sreću nemamo nedostatak aparata. Ali nam se može desiti da, s obzirom na to da tih 17 aparata ne radi, a da je 17 pozajmljeno drugim ustanovama, upravo tih 34 budu neophodna KCCG. To znači da ćemo morati da reagujemo i kupujemo nove respiratore čime ćemo napraviti još veći trošak", kazala je Radulović i dodala da KCCG u ovom trenutku raspolaže sa 143 respiratora.

Na respiratoru u KCCG trenutno se nalaze 34 pacijenta.

Tehnički direktor KCCG Rade Gardašević je na pitanje novinara,  da li su aparati po dolasku u KCCG testirani i da li su radili, kazao je da ne postoji dokumentacija o tome.

"Ne postoji dokumentacija da su aparati testirani nakon što su stigli u KCCG i ne postoji dokumentacija na osnovu koje bi se znalo da li aparati imaju garanciju i da li mogu biti servisirani", kazao je Gardašević.

Imunizacija- "proces ide po planu": Na pitanje novinara zbog čega sporo teče imunizacija, ministarka je istakla da "proces ide po planu".

"Do sada je stiglo 44.000 vakcina. Masovna vakcinacija će početi dolaskom većeg kontigenta koja se očekuje u narednih 20 dana", saopštila je Borovinić Bojović

Ministarka zdravlja naglasila je da do sada nije bilo nuspojava, ističući da to može dodatno da motiviše građane da se vakcinišu. 

Direktorica KCCG navela je da kapaciteta za imunizaciju ima dovoljno, i da imaju formirane i rezervne timove koji će se uključiti u proces imunizacije.

Ministarstvo vodi pregovore sa UNICEF-om oko 25.000 do 30.000 AstraZeneka vakcina.

"Početkom nedelje biće detaljnog izjašnjenja", istakla je Radulović.

Upitana da li razmišljaju o finansiranju pacijenata kojima se ne može pomoći u KCCG kako porodica ne bi prikupljala novac za liječenju odgovorila je da razmišljaju, ali ne postoje slobodna mjesta nigdje.

"To se ne pojavljuje u javnosti, ali je apsolutno tačna. Respiratorni centri su puni", rekla je Radulović.

Novinari su pitali direktoricu KCCG i da li svi pacijenti u toj zdravstvenoj ustanovi imaju isti tretman, na šta je Radulović odgovorila da od dana kad je ona na čelu te ustanove, nijedan kovid pacijent nije upućen nigdje bez tu i svi imaju isti tretman.

Lokdaun: Novinari su Bojović Borovinić pitali i zbog čega nije ispoštovan zahtjev Instituta za javno zdravlje kada je u pitanju uvođenje najstrožih mjera. 

"Što se tiče samih odluka koje će biti na snazi, o njima odlučuje više od 50 ljudi. Nigdje u svijetu radna grupa instituta za javno zdravlje ne donosi sama i predlaže mjere. Svaki član komisije ima pravo da iznese stav", kazala je Borovinić Bojović

Ministarka je navela da su mjere pooštrene i sve objavljene u Službenom listu, i da mogu "uvijek da objasne". 

"Sve su objavljene u Službenom listu i tu smo da ih uvijek objasnimo. Nove mjere su pooštrene. Nikšić je ušao u zonu zaključavanja, a Bijelo Polje i Mojkovac ušli su u zonu kao Podgorica", navela je Borovinić Bojović.

Saopšteno je da su iz Ulcinja dobili informaciju da u toj opštini, kao ni u drugim kovid centrima, ne fali ni medicinski kadar ni ljekovi. 

Portal Analitika